Trwa ładowanie...

Ukąszenia i użądlenia

Avatar placeholder
28.09.2015 15:36
Ukąszenia i użądlenia
Ukąszenia i użądlenia

Meszki, pszczoły, komary, osy, kleszcze atakują nas najczęściej w trakcie lata. Odpoczywamy spokojnie nad wodą, cieszymy się świeżym powietrzem, aż do momentu pojawienia się intruza, który skutecznie psuje nasz odpoczynek. Czy wiesz, jak się zachować, gdy dojdzie do ukąszenia? Zwykle jest ono niegroźne i powoduje zaczerwienienie, ból lub pieczenie. W skrajnych przypadkach użądlenia i ukąszenia mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

spis treści

Użądlenie lub ukąszenie powoduje niegroźną opuchliznę i niewielki ból, które mijają po kilku godzinach. Jednak jad może także wywołać ogólną reakcję organizmu: pokrzywkę, obrzęk, duszności, a nawet utratę przytomności. Dlatego ukąszeń i użądleń szczególnie powinni unikać alergicy. Tym bardziej, że często po pierwszym ukłuciu nie odczuwamy żadnych dolegliwości, natomiast dopiero kolejne może spowodować silną reakcję alergiczną.

1. Kleszcze

Małe pajęczaki zwane kleszczami są bardzo niebezpieczne. W niezauważony sposób wkłuwają się w naszą skórę. Kleszcza trzeba jak najszybciej usunąć, gdyż może spowodować on boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Jak zrobić to najprościej? Za pomocą pęsety, wykręcając jak śrubę. Ukąszone miejsce trzeba przemyć wodą z mydłem. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, by wyjąć całego kleszcza. Jeśli ci się to nie uda, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Kleszcze można spotkać w lasach, na drzewach, krzewach, w parku czy na łące. Jak się przed nimi chronić? Na głowę należy nakładać czapkę albo kapelusz, nosić ubrania z długim rękawem. Po pobycie w miejscu, w którym mogą znajdować się kleszcze, dokładnie sprawdź swoją skórę i skórę swoich dzieci. Kleszcze lubią wgryzać się w pachwiny, pod pachy, w delikatną skórę, więc te miejsca sprawdź koniecznie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Meszki

Inaczej nazywane są bolimuszkami. Są wyjątkowo natrętne i agresywne w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki świetnemu wzrokowi i wydychanemu przez nas dwutlenkowi węgla doskonale nas odnajdują. Ślina meszek zawiera drażniące substancje, które szybko przenoszą się po całym organizmie. Może się ona stać przyczyną poważnych dolegliwości. Pokąsane miejsce należy zdezynfekować i posmarować preparatem chłodzącym. Pomóc mogą kostki lodu. Ważne jest, by tych miejsc nie drapać, aby nie powstały ropiejące ranki. Jeśli wokół nakłucia pojawią się odczyny zapalne, to konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jak się ustrzec przed meszkami? Meszki szczególnie nie lubią olejku waniliowego. Jeśli posmarujesz nim swoją skórę, to skutecznie odstraszysz meszki.

3. Komary

Z komarami mamy do czynienia na co dzień. W Polsce jest ich ponad 40 gatunków. Atakują nas tylko samice. Świetnie nas odnajdują poprzez naszą wyższą temperaturę ciała i wydychany dwutlenek węgla. Podczas ugryzienia komary wprowadzają wydzielinę, która silnie piecze. Pojawiają się wtedy czerwone bąble i swędzące krosty. Co przyniesie ulgę? Pomoże posmarowanie skóry chłodzącym preparatem, obmycie jej zimną wodą lub okład z alkoholu.

4. Pszczoły i osy

Pszczoły kłują w bardzo niebezpieczny sposób. Zostawiają w skórze żądło z aparatem kłującym i gruczołem jadowym. W związku z tym substancja toksyczna może być dostrzykiwana przez kilka minut. Równie niebezpieczny jest jad szerszenia i osy. Użądlenie przez te owady powoduje powstanie obrzęku i bólu utrzymującego się kilka dni. Opuchlizna jest niebezpieczna przy użądleniu w gardło, krtań czy język, ponieważ może grozić uduszeniem. Jeśli nie jesteś uczulona na jad tych owadów, to ulgę przyniesie ci lód, maść z hydrokortyzonem, leki przeciwhistaminowe, wapno. Jak wyjąć żądło? Użądlenie przez osę lub pszczołę powoduje, że w skórze pozostaje żądło. Należy je usunąć. Żyletką albo ostrymi nożyczkami trzeba usunąć wystające ponad skórę zbiorniczki jadowe, a dopiero później żądło. Pamiętaj, by nie wysysać jadu ani chwytać za czubek żądła.

5. Wstrząs anafilaktyczny

Niebezpieczna dla życia reakcja na użądlenie owada to wstrząs anafilaktyczny. Jak działa jad w organizmie? Powoduje on nieszczelność naczyń krwionośnych i ich rozszerzenie, co skutkuje spadkiem ciśnienia tętniczego. Zanim dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, pojawia się swędzenie nóg i rąk, przyspieszone tętno i zawroty głowy. W okolicach głowy można zauważyć swędzącą pokrzywkę i obrzęki. W trakcie wstrząsu anafilaktycznego osoba miewa problemy z oddychaniem, występują wymioty i nudności. Czasami dochodzi do utraty przytomności i zaburzeń pracy serca. Co wtedy robić? Należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia i usunąć żądło. Na 5-10 cm ponad miejscem użądlenia należy założyć opaskę uciskową i przyłożyć lód na chore miejsce. Ponadto należy poszkodowanego położyć na boku.

6. Jak uniknąć owadów?

  • Przebywaj w ciemnych pomieszczeniach. Owady zwykle nie lubią ciemności, a lecą do światła.
  • Gdy obok ciebie lata owad, nie uderzaj go, nie wykonuj gwałtownych ruchów.
  • Po użądleniu odsuń się na 50 m, by inne owady cię nie zaatakowały.
  • Stonowane kolory nie przyciągają owadów. Dlatego noś ubrania w białych, beżowych czy zielonych barwach.
  • Słodycz działa jak lep na owady. Staraj się nie chodzić w poplamionych sokiem czy lodami ubraniach.
  • Gdy jest ciemno, nie pij napojów z ciemnych, otwartych puszek, gdyż mogły wpaść do nich owady.
  • Staraj się nie chodzić boso po trawie, gdyż osy często mają tam swoje gniazda.

Zastosowanie tych kilku prostych rad może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo użądleń i ukąszeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze