Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Urlop macierzyński dla ojca

Avatar placeholder
04.07.2020 22:56
Urlop macierzyński dla ojca
Urlop macierzyński dla ojca (Shutterstock)

Urlop macierzyński bez wątpienia należy się kobiecie, która urodziła dziecko. W trakcie trwania urlopu macierzyńskiego kobieta pogłębia więź z dzieckiem i ma także możliwość w pełni oswoić się z nową życiową rolą. Do niedawna polskie prawo uznawało, że tylko matka zajmuje się dzieckiem po urodzeniu. W 2010 roku weszły w życie nowe przepisy, uznające, że również ojciec dziecka ma prawo do urlopu ojcowskiego, bez względu na to, czy taki urlop przysługuje matce dziecka. Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca nazywany bywa urlopem „tacierzyńskim” i jest krokiem milowym w uświadomieniu mężczyznom, jak ważną sprawą jest bycie ojcem uczestniczącym i zaangażowanym w opiekę nad dzieckiem.

1. Jak wyglądał urlop macierzyński dla ojca?

Tacierzyński
Tacierzyński

W 2010 roku weszło w życie nowe prawo, uznające, że ojciec dziecka również ma prawo do urlopu ojcowskiego,

zobacz galerię

Do momentu wprowadzenia samodzielnego urlopu ojcowskiego prawo mówiło, że jeśli matka nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego (nie jest pracownikiem), to ojciec też go nie posiada. Matka musiała wziąć co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, po czym „oddawała” resztę urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka. W przypadku, kiedy

kobieta po porodzie musiała być hospitalizowana, ojciec otrzymywał prawo do urlopu tacierzyńskiego. Jednak tylko wtedy, kiedy matce przysługiwał urlop macierzyński. Wyjściem trochę awaryjnym był zawsze urlop wychowawczy , ale nie jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich, gdyż jest on bezpłatny.

2. Jak wygląda urlop ojcowski?

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca, niezależny od urlopu matki, może trwać do ukończenia przez dziecko roku. Ojciec może wziąć go także wtedy, kiedy matka jest na urlopie macierzyńskim. Jedynymi warunkami, jakie musi spełniać ojciec dziecka, jest bycie pracownikiem lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej oraz fakt, że jest on osobą wychowującą dziecko. Bycie pracownikiem oznacza, że mężczyzna jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Musi także na tydzień przed planowanym urlopem złożyć podanie u pracodawcy o udzielenie go. Jest to tylko formalność, gdyż każdy pracodawca ma obowiązek rozpatrzyć pozytywnie taki wniosek.

Długość urlopu macierzyńskiego dla ojca:

  • od 1 stycznia 2010 roku urlop macierzyński dla ojca wynosi maksymalnie tydzień,
  • od 1 stycznia 2012 roku urlop macierzyński dla ojca będzie wynosił maksymalnie 2 tygodnie.

Urlop tacierzyński chroni pracownika tak, jak urlop macierzyński chroni matkę. Pracodawca nie może wtedy zwolnić pracownika, a oprócz tego, osobie na takim zwolnieniu przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości dotychczasowego wynagrodzenia.

Urlop macierzyński dla ojca na pewno pomoże świeżo upieczonym rodzicom w tych pierwszych tygodniach życia dziecka. Wspólny czas spędzony z dzieckiem umacnia więzi i pozwala wspierać się nawzajem. Dzięki temu, dość nowemu w Polsce rozwiązaniu, ojciec dziecka ma szansę na większy wkład w opiekę i wychowanie dziecka.

Urlop tacierzyński jest doskonałą pomocą dla mam, które po porodzie mają problemy zdrowotne i ciężko jest im samodzielnie sprawować opiekę nad nowym członkiem rodziny. W takich sytuacjach ojciec dziecka może skorzystać z urlopu ojcowskiego i pomóc małżonce w opiece nad maluchem. Takie rozwiązanie w sprawie rodzicielskich obowiązków jest dużym udogodnieniem dla kobiet. W razie jakichkolwiek kłopotów można bowiem liczyć na wsparcie i pomoc partnera.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze