Usuwanie kamienia

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje głównie z resztek jedzenia, bakteryjnych produktów przemiany materii oraz substancji, które występują w ślinie. Kamień ten nie jest wyłącznie problemem estetycznym, ale stanowi zagrożenie dla tkanek przyzębia i zębów – przyczynia się do powstania paradontozy i próchnicy. Dlatego też konieczne jest systematyczne usuwanie kamienia i osadu z zębów. Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu i jak można go usunąć?

Spis treści:
  1. 1. Profilaktyka i usuwanie kamienia na zębach
  2. 2. Etapy usuwania kamienia nazębnego

1. Profilaktyka i usuwanie kamienia na zębach

Odkładanie się osadu jest naturalnym procesem. Nie oznacza to jednak, że nie można temu zapobiegać. Wystarczy zadbać o higienę jamy ustnej i dokładnie myć zęby po każdym posiłku, a ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego będzie mniejsze. Dodatkowo należy regularnie stosować nić dentystyczną i płukać jamę ustną specjalnymi płynami z dodatkiem chlorheksydyny. Osoby, które palą papierosy i piją często takie napoje jak kawa, herbata, niektóre zioła, są bardziej narażone na pojawienie się osadu.

2. Etapy usuwania kamienia nazębnego

Do pozbycia się kamienia i osadu znajdującego się na zębach można wykorzystywać różne metody:

  • Usuwanie złogów kamienia – może być ręczne, ultradźwiękowe, chemiczne lub laserowe. Ręczne usuwanie płytki nazębnej za pomocą naostrzonych skalerów jest pracochłonne i niedokładne, dlatego nie jest to polecana metoda. Lepszym sposobem jest zastosowanie ultradźwięków. Wówczas zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Równie bezbolesny i precyzyjny jest zabieg z użyciem lasera. Bardzo rzadko stosuje się chemiczne usuwanie kamienia.

  • Piaskowanie –skutecznie usuwa osad nazębny i jest wykonywane przy użyciu piaskarki dentystycznej. Dzięki temu zabiegowi zęby są bielsze i gładsze. Piaskowania nie przeprowadza się jednak u osób z ostrym stanem zapalnym dziąseł.
  • Czyszczenie i polerowanie – w tym celu dentysta używa specjalnych past oraz szczoteczki i gumki zakładane na końcówki dentystyczne.
  • Zabezpieczenie zębów lakierem z chlorheksydyną i związkami fluoru. Preparat jest silnie stężony, dzięki czemu pomaga zmniejszyć nadwrażliwość, która może się pojawić u niektórych pacjentów po usuwaniu kamienia. Lakier ten chroni zęby przed ponownym osadzaniem się kamienia i przed próchnicą (jest w stanie zredukować ją aż o 75%).

Skaling kosztuje 100-200 złotych, w zależności od rodzaju techniki. Zaleca się wykonywać to profesjonalne czyszczenie przynajmniej raz na pół roku, ponieważ u wielu osób kamień nazębny odkłada się ponownie – różną intensywnością.


Kamień na zębach jest problemem, który może negatywnie wpłynąć na stan zębów i jamy ustnej. Aby temu zapobiec, konieczna jest codzienna pielęgnacja. W razie potrzeby z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna - oczyszczenie zębów z osadu w gabinecie dentystycznym poprawia wygląd zębów i korzystnie wpływa na stan ich zdrowia.

 

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

laurette Forum Zdrowe zęby 3 odpowiedzi Usuwanie kamienia nazębnego laurette:

Ostatnio moja pani stomatolog zaproponowala mi usuniecie kamienia.Chciałabym wiedzieć w jaki...

~ząbb Forum Zdrowe zęby 3 odpowiedzi Czy marka pasty ma znaczenie? ~ząbb:

Mam pytanie, czy marka pasty ma rzeczywiście jakieś znaczenie? słyszałam, że nie do końca,...

pokaż 5 następnych

Artykuły Usuwanie kamienia

Usuwanie kamienia Metody usuwania kamienia nazębnego

(...) można poddać się skalingowi zębów. Usuwanie kamienia wykonuje się za pomocą różnych narzędzi stomatologicznych ... . Popularne jest usuwanie kamienia nazębnego dźwiękami i ultradźwiękami. Ta pierwsza metoda polega na wprawianiu w drgania włosie ... ów. Zabieg jest bezbolesny. Usuwanie kamienia nazębnego może również odbyć się na życzenie pacjenta w jego domu. Wykorzystuje ... lekarza. Laserowe usuwanie kamienia wykonuje się za pomocą nowoczesnego narzędzia, które zrewolucjonizowało...

Usuwanie kamienia Skaling ultradźwiękowy

Skaling ultradźwiękowy to nowoczesna alternatywa dla oczyszczania zębów metodą mechaniczną. Obecnie w większości gabinetów stomatologicznych to właśnie ultradźwięki są podstawową metodą oczyszczania zębów ze złogów kamienia i...

Usuwanie kamienia Kamień nazębny

Kamień nazębny to nic innego jak zwapniała płytka nazębna, czyli osad. Osad nazębny jest miękki i łatwo go usunąć, jeśli jednak zmineralizuje się i stanie się twardy, ani zwykła szczoteczka i pasta, ani płyn do płukania jamy ustnej nie pomogą. Trzeba...

Usuwanie kamienia Metody usuwania kamienia nazębnego

Aby cieszyć się pięknym uśmiechem, należy zadbać o swoje zęby. Samo wyleczenie to za mało, konieczne jest regularne oczyszczanie ich z kamienia. Może go usunąć dentysta w procesie zwanym skalingiem.

Dermatologia estetyczna Usuwanie przebarwień

Przebarwienia i odbarwienia na skórze to odróżniające się kolorem od reszty skóry...

Zabiegi Usuwanie torbieli

Torbielami (cystami) nazywamy patologiczne przestrzenie w obrębie organizmu wypełnione treścią...

Zabiegi Usuwanie brodawek

Brodawki to zmiany skórne, które spowodowane są wirusem brodawczaka. Bardzo łatwo...

Zabiegi Usuwanie zębów

Usunięcie zęba, inaczej ekstrakcja zęba, jest zabiegiem wykonywanym w przypadku stanów...

Dermatologia estetyczna Usuwanie tatuaży

Coraz więcej osób decyduje się na usuwanie tatuaży laserem. Przyczyny chęci pozbycia...

Mezoterapia Usuwanie brodawki

Brodawka na skórze wywołana jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Usuwanie brodawki jest możliwe dzięki następującym metodom: wycinanie chirurgiczne i laserowe lub chemiczne wypalanie zmian.

Usuwanie brodawek i włókniaków Usuwanie kaszaków

Kaszak to inaczej torbiel zastoinowa, termin dla wielu osób obcy, ale w rzeczywistości...

Usuwanie brodawek i włókniaków Usuwanie pieprzyków

Każda z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że obserwacja znamion skórnych jest bardzo ważna w profilaktyce czerniaka. Kiedy warto usunąć pieprzyki?

Zabiegi Usuwanie nadżerki

Nadżerka to jedna z najczęściej spotykanych zmian chorobowych szyjki macicy. Polega ona na...

Cellulit Usuwanie cellulitu

Cellulit - na dźwięk tego słowa każda kobieta spogląda na swoje nogi. Cellulit atakuje coraz...

Zabiegi przeciwzmarszczkowe i liftingujące Usuwanie zmarszczek

Wraz ze starzeniem się skóry na powierzchni twarzy pojawiają się zmarszczki. Coraz więcej kobiet decyduje się na usunięcie zmarszczek jednym ze skutecznych sposobów na gładką twarz. Na czym polegają?

Zabiegi Usuwanie jaskry

Jaskra to choroba oczu, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia...

Cera trądzikowa Usuwanie zaskórników

Zaskórniki są to wykwity, powstające w obrębie ujścia mieszka włosowego. Zmiany te mogą być otwarte lub zamknięte...

Usuwanie brodawek i włókniaków Usuwanie tłuszczaków

Usuwanie tłuszczaków, czyli guzków w tkance podskórnej, dzieli się na...

Odciski i modzele Usuwanie odcisków

Odcisk to zmiana zgrubiała zlokalizowana w obrębie stopy, która w trakcie chodzenia może powodować mniej bądź bardziej intensywne dolegliwości bólowe. Co można na to poradzić?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij