Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Usuwanie nadmiaru skóry – przebieg, wskazania, powikłania

Usuwanie nadmiaru skóry pozwala na zmniejszenie nadmiaru powłok skórnych
Usuwanie nadmiaru skóry pozwala na zmniejszenie nadmiaru powłok skórnych (Adobe Stock)

Usuwanie nadmiaru skóry pozwala pozbyć się fałdów i luźnej skóry, które pozostają m.in. po operacji bariatrycznej lub innych radykalnych metodach odchudzania. Fałdy skórne to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Mogą bowiem prowadzić do odparzeń, stanów zapalnych i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie są wskazania do usunięcia nadmiaru skóry? Czy zabieg jest bolesny?

spis treści

1. Co to jest usuwanie nadmiaru skóry?

Usuwanie nadmiaru skóry to szeroki termin używany do opisania szeregu zabiegów chirurgicznych, które pomagają pozbyć się zwiotczenia, fałdów i nadmiaru skóry w różnych obszarach ciała. Takiej skóry najczęściej nie można napiąć ani ujędrnić za pomocą ćwiczeń fizycznych i diety.

Usuwanie nadmiaru skóry najczęściej wykonywane jest po znacznej redukcji masy ciała. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie korekcji sylwetki oraz zmniejszenie nadmiaru powłok skórnych. Metody usuwania nadmiaru skóry zależne są przede wszystkim od obszaru ciała, na którym występuje zwiotczenie.

2. Przyczyny nadmiernego napięcia lub rozciągnięcia skóry

Zobacz film: "Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania"

Jedną z głównych przyczyn nadmiernego napięcia lub rozciągnięcia skóry są intensywne zmiany wagi. Naprzemienne tycie i chudnięcie sprawiają, że skóra się rozciąga oraz traci swoją elastyczność, szczególnie u osób w starszym wieku.

Luźna skóra może być konsekwencją:

Warto wiedzieć, że nadmiar skóry stanowi nie tylko problem natury estetycznej. W wielu przypadkach fałdy skórne zwiększają ryzyko infekcji, stanów zapalnych skóry, odparzeń i otarć. Ponadto w fałdach mogą gromadzić się grzyby i bakterie. Znaczny nadmiar skóry może utrudniać także codzienną higienę.

Nadmiar skóry może mieć negatywny wpływ także na obraz ciała i nastrój. Przez co może wpływać na zdrowie psychiczne pacjenta.

3. Usuwanie nadmiaru skóry – wskazania

Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim:

  • nadmiar skóry po znacznej utracie wagi, którego nie można zlikwidować przy pomocy ćwiczeń i diety,
  • fałdy skórne wywołujące bolesne odparzenia, otarcia, powodujące duży dyskomfort,
  • brzuch po ciąży (luźna skóra, rozejście mięśni brzucha),
  • względy estetyczne (nadmiernie zwisające płaty skóry, pofałdowania i deformacje skórne).

Najlepszymi kandydatami do usunięcia nadmiaru skóry są osoby:

  • o ustabilizowanej masie ciała,
  • w ogólnie dobrym stanie zdrowia fizycznego i psychicznego, bez istotnych problemów zdrowotnych i poważnych chorób przewlekłych,
  • zamierzające prowadzić zdrowy tryb życia.

4. W jakich obszarach ciała często przeprowadza się zabiegi usuwania nadmiaru skóry?

Zabieg może dotyczyć różnych okolic ciała. Jednak w znacznej większości przypadków usuwanie nadmiaru skóry przeprowadza się w następujących obszarach:

  • brzuch,
  • ramiona,
  • pośladki,
  • uda,
  • piersi.

5. Metody usuwania nadmiaru skóry

Dostępnych jest wiele efektywnych metod usuwania nadmiaru skóry. Większość z nich wiąże się z ingerencją chirurgiczną. Znane są także niechirurgiczne metody usuwania luźnej i wiotkiej skóry, na przykład za pomocą diatermii radiofalowej, czyli metody wykorzystującej do ujędrniania skóry pole radiowe. Skuteczność takich metod jest jednak z pewnością dużo bardziej ograniczona.

Dlatego też w przypadku znacznej utraty wagi i braku przeciwwskazań zwykle stosuje się korekcję chirurgiczną, m.in. plastykę brzucha, plastykę ud, plastykę piersi, plastykę ramion.

Cena takich zabiegów zależna jest od ich rodzaju oraz ilości nadmiaru skóry do usunięcia. Decyzję o tym, które obszary ciała wymagają leczenia, podejmuje się podczas wstępnej konsultacji. Leczeniu można poddać kilka obszarów ciała.

5.1. Plastyka brzucha

Problem zwiotczenia skóry i rozległych fałdów dotyczy przede wszystkim brzucha. Dlatego też jedną z najczęściej stosowanych metod usuwania nadmiaru skóry jest plastyka brzucha (tzw. operacja plastyczna brzucha). Jest ona rozległym zabiegiem, który pomaga skutecznie zredukować nadmiar skóry w tym obszarze.

Plastyka brzucha – przed i po

Plastyka brzucha zapewnia likwidację wystającego fałdu brzusznego i nadmiaru skóry. Zdecydowana większość pacjentów jest wysoce usatysfakcjonowana zabiegiem. Pierwsze efekty są widoczne zaraz po zakończonej operacji, a finalny efekt można zauważyć po kilku miesiącach. Pełne rezultaty można zobaczyć na dostępnych w sieci zdjęciach.

Plastyka brzucha wymaga jednak nacięcia. Dlatego też należy liczyć się z tym, że po przeprowadzonym zabiegu pozostaną blizny.

Plastyka brzucha jest jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się mocno obwisłej skóry. Czasem usunięcie skóry z brzucha łączy się też z odsysaniem tkanki tłuszczowej, co zapewnia jeszcze lepsze efekty.

Plastyka brzucha – cena

Ile kosztuje plastyka brzucha? Ceny usuwania nadmiaru skóry z brzucha kształtują się bardzo różnie i są zależne od wielu czynników, m.in. doświadczenie chirurga plastycznego, stopnia zaawansowania problemu, miasta.

Rozpiętość cen abdominoplastyki brzucha jest duża, za zabieg można bowiem zapłacić od 10 000 nawet do 25 000 zł. Jeszcze droższa jest plastyka brzucha z liposukcją.

Gdzie najlepiej wykonać plastykę brzucha? Pacjenci, którzy decydują się na plastykę brzucha, powinni wybierać wykwalifikowanych specjalistów oraz gabinety cieszące się renomą.

6. Jak przebiega zabieg usuwania nadmiaru skóry?

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja ze specjalistą, który ocenia stan skóry. W przypadku chirurgicznego usuwania nadmiaru skóry pacjentowi podaje się znieczulenie. Następnie obszar ciała, który poddany zostanie zabiegowi, przemywa się preparatem antyseptycznym.

W trakcie zabiegu wykonuje się cięcia w wyznaczonych miejscach i usuwa nadmiar skóry. Następnie w miejscu nacięć zakłada się szwy, tak by pozostawiły jak najmniejsze blizny.

7. Powikłania po zabiegu usuwania nadmiaru skóry

Potencjalne ryzyko związane z zabiegiem usuwania nadmiaru skóry obejmuje m.in.:

  • krwawienie,
  • zasinienie, opuchliznę, obrzęk, powstawanie krwiaków, zakrzepów,
  • nadmierne bliznowacenie,
  • uszkodzenie nerwów, zaburzenie czucia,
  • rozejście się ran pooperacyjnych,
  • zakażenie rany, infekcja,
  • martwicę skóry.

8. Jak długo trwa proces rekonwalescencji po zabiegu usuwania nadmiaru skóry?

Proces pełnej rekonwalescencji uzależniony jest od miejsca usunięcia skóry, rozległości zabiegu i postępów w gojeniu się ran.

Ile trwa rekonwalescencja po operacji plastyki powłok brzusznych? W tym przypadku rekonwalescencja może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Szwy usuwane są najczęściej po upływie 7-14 dni. Ogólna sprawność wraca średnio po ok. 2 tygodniach.

Jednak najczęściej przez kilka tygodni należy wstrzymywać się od zwiększonej aktywności fizycznej. Zaleca się także noszenie specjalnej bielizny uciskowej przez kilka miesięcy.

9. Czy zabiegi usuwania nadmiaru skóry są bolesne?

Usuwanie nadmiaru skóry najczęściej przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego też sam zabieg nie jest dla pacjenta bolesny. Jednak po zabiegu pojawiają się opuchlizna i ból pooperacyjny. Dlatego też zwykle pacjenci otrzymują także w tym czasie silne leki przeciwbólowe.

10. Czy zabiegi usuwania nadmiaru skóry pozostawiają blizny?

Po usuwaniu nadmiaru skóry u pacjentów pozostają blizny. Ich wielkość zależna jest od rozległości zabiegu. Jednak, o ile to możliwe, lekarze starają się wykonywać nacięcia w naturalnych załamaniach i zakrytych obszarach, które są mało widoczne lub możliwe do ukrycia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze