Trwa ładowanie...

Usuwanie pieprzyków za pomocą tradycyjnych i innowacyjnych metod. Chirurgia, krioterapia, laseroterapia, elektrokoagulacja

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
18.05.2023 08:46
Pieprzyki można usuwać za pomocą chirurgii, laseroterapii bądź krioterapii.
Pieprzyki można usuwać za pomocą chirurgii, laseroterapii bądź krioterapii. (Adobe stock)

Usuwanie pieprzyków najczęściej polega na usunięciu ciemnych znamion skórnych przy użyciu krioterapii, elektrokoagulacji lub laseroterapii. Jak wyglądają poszczególne metody usuwania zmian skórnych? Ile trwa usuwanie pieprzyka? Czy usuwanie pieprzyka boli?

spis treści

1. Czym są pieprzyki na ciele?

Pieprzyki, znane również jako znamiona, są małymi zmianami pigmentacyjnymi. Mogą mieć różne kształty, rozmiary i kolory, od jasnobrązowego po ciemnobrązowy lub czarny. Podstawowym czynnikiem generującym powstawanie pieprzyków na ciele jest promieniowanie ultrafioletowe.

Ekspozycja na światło ultrafioletowe sprawia, że organizm zaczyna produkować komórki barwnikowe zwane melanocytami. To właśnie one produkują barwnik melaninę, nadając skórze kolor.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Chociaż większość pieprzyków jest niegroźna, niektóre mogą być objawem problemów zdrowotnych, takich jak czerniak, który jest rodzajem raka skóry. Z tego powodu, pacjentom zaleca się regularne oglądanie swojego ciała, a także kontrolowanie wszelkich niepokojących zmian w gabinecie dermatologa.

2. Tradycyjne i innowacyjne metody usuwania pieprzyków

Pieprzyki można usunąć zarówno za pomocą tradycyjnych, jak i nowoczesnych metod. Na zabieg usunięcia znamion zazwyczaj decydują się osoby z dużymi, widocznymi zmianami skórnymi na twarzy osoby posiadające pieprzyki zlokalizowane w miejscach podatnych na podrażnienia i urazy mechaniczne.

Osoba, która chce usunąć pieprzyk może zdecydować się na zabieg z użyciem klasycznej chirurgii, lasera, elektrokoagulacji bądź krioterapii.

2.1. Chirurgiczne usuwanie pieprzyków

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków to zabieg umożliwiający usunięcie znamienia bądź znamion z użyciem skalpela bądź noża chirurgicznego. Zazwyczaj specjalistą przeprowadzającym zabieg jest dermatolog lub chirurg doświadczony w przeprowadzaniu tego rodzaju procedur medycznych.

Przed zabiegiem specjalista ocenia znamię i decyduje, czy pieprzyk nadaje się do usunięcia chirurgicznego. Tuż przed rozpoczęciem procedury na skórę zaaplikowany zostaje krem znieczulający (dokładnie na obszar wokół pieprzyka). W kolejnym kroku specjalista używa skalpela lub noża chirurgicznego, aby usunąć znamię w całości. Usunięta zostaje także otaczająca pieprzyk skóra, jeśli jest to konieczne. W przypadku większych pieprzyków, specjalista może uznać za konieczne założenie szwów do zamknięcia rany.

Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort lub ból, ale zwykle jest to łagodne i można je złagodzić lekami przeciwbólowymi. W ciągu kilku dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta i bolesna, ale zwykle te objawy ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni.

2.2. Laserowe usuwanie pieprzyków

[Laserowe](laseroterapia usuwanie pieprzyków to innowacyjny sposób usuwania znamion przy użyciu wiązki światła o wysokiej energii, zwanej laserem. Procedura ta jest stosunkowo mało inwazyjna i zazwyczaj wykonuje się ją w gabinecie lekarskim bądź klinice medycyny estetycznej.

Podobnie jak w przypadku chirurgicznego usuwania znamion, przed rozpoczęciem procedury lekarz nakłada krem znieczulający na obszar wokół pieprzyka, aby zmniejszyć dyskomfort. Po pewnym czasie, gdy znieczulenie już działa skierowuje wiązkę lasera na pieprzyka, co powoduje, że skóra wokół znamienia się rozgrzewa. W tym samym czasie laser usuwa powierzchniową warstwę skóry zawierającą znamię.

Ilość zabiegów potrzebnych do całkowitego usunięcia pieprzyka zależy od jego rozmiaru i rodzaju, niemniej efekty widoczne są zazwyczaj już po jednej bądź dwóch sesjach. W ciągu kilku tygodni po zabiegu skóra powinna wyglądać normalnie, a miejsce usuniętego pieprzyka powinno się zagoić.

2.3. Elektrokoagulacja jako jedna z metod usuwania pieprzyków

Elektrokoagulacja to metoda, która może być stosowana do usuwania małych i płytkich pieprzyków. Do usunięcia znamion na skórze specjalista używa urządzenia, które emituje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości.

Prąd powoduje, że tkanki zostają podgrzane i koagulują, a następnie ulegają zniszczeniu, co skutkuje usunięciem znamienia. Po zabiegu może pojawić się powierzchniowa rana na miejscu usuniętego pieprzyka. Gojenie się rany trwa zazwyczaj kilkanaście dni.

U niektórych pacjentów po wykonanej elektrokoagulacji może pojawić się przebarwienie, plamka bądź blizna po usuwaniu pieprzyka. Efekty uboczne w postaci blizny po usuwaniu pieprzyków zazwyczaj spowodowane są tym, że pacjent drapał gojącą się skórę.

2.4. Usuwanie pieprzyków za pomocą krioterapii

Usuwanie pieprzyków za pomocą krioterapii jest stosunkowo szybkim i prostym procesem. Procedura zwykle trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od liczby i rozmiaru znamion skórnych usunięcia.

Krioterapia polega na zamrażaniu pieprzyków za pomocą ciekłego azotu, który jest bardzo zimnym gazem o temperaturze około -196°C. Podczas zabiegu, lekarz aplikuje ciekły azot bezpośrednio na pieprzyka za pomocą specjalnego aplikatora. W wyniku kontaktu z azotem, tkanki pieprzyka ulegają zamarznięciu i z czasem następuje ich odwarstwienie.

Proces ten może wywoływać krótkotrwałe uczucie bólu lub pieczenia, ale jest zwykle dobrze tolerowany przez pacjentów. Po zabiegu, może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub opuchlizna wokół obszaru, który był poddany krioterapii, ale objawy te zwykle ustępują po niedługim czasie.

Ważne jest, aby po zabiegu pieprzyki regularnie kontrolować i monitorować, aby upewnić się, że nie pojawiły się żadne nieprawidłowości lub powikłania. Lekarz może również zalecić stosowanie kremów lub maści przyspieszających gojenie.

3. Czy usuwanie pieprzyka boli?

W przypadku większości metod usuwania pieprzyków, takich jak laseroterapia, krioterapia, elektrokoagulacja czy chirurgiczne usuwanie pieprzyków, stosowane są miejscowe znieczulenia, które zmniejszają odczuwanie bólu podczas zabiegu. Jednakże, po usunięciu pieprzyka może wystąpić niewielki dyskomfort, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu zabiegu. Nieprzyjemne dolegliwości mijają zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Po zabiegu lekarz może zalecić stosowanie maści lub żelu znieczulającego lub przeciwbólowego, aby złagodzić dyskomfort. W każdym przypadku, przed przystąpieniem do zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić ryzyka i zalety, a także zasięgnąć informacji dotyczących przygotowania do zabiegu oraz pielęgnacji skóry po usunięciu pieprzyka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze