Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szafarowska

Laserowe usuwanie żylaków

Avatar placeholder
18.07.2019 12:16
Laserowe usuwanie żylaków
Laserowe usuwanie żylaków

Laser może być wykorzystywany zarówno do usuwania żylaków jak i drobnych pajączków - teleangiektazji. Laserowe usuwanie żylaków - EVLT (endoavenous laser treatment – EVLT) to nowoczesna metoda leczenia wprowadzona w 1999 roku, polegająca na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Przy metodzie tej stosuje się działanie wysokiej temperatury na krew. Temperatura powoduje wewnątrznaczyniowe wykrzepianie, co ostatecznie doprowadza do zamknięcie światła naczynia, nie ma potrzeby jego usuwania.

spis treści

1. Laserowa operacja żylaków

W EVLT stosuje się różne długości fali 801, 940 i 980 nm, które stanowią długości absorpcji fali dla hemoglobiny, a także 1054 i 1320 nm, będące długościami absorpcji fali dla wody i kolagenu.

Wskazane jest wcześniejsze wykonanie USG z badaniem dopplerowskim, aby zlokalizować i ocenić stopień uszkodzenia układu żylnego. Zabieg trwa 30-45 minut. Gdy zabieg wykonany jest w miejscowym znieczuleniu nasiękowym, nie wymaga obecności anestezjologa. W niektórych sytuacjach wykonuje się w sedacji anestezjologicznej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Po zabiegu pacjenci wymagają użycia pończoch uciskowych. Należy je nosić od 1-3 tygodni w zależności od zastosowanej metody leczenia. Następnego dnia po laserowym usunięciu żylaków można wrócić do normalnych zajęć.

2. Leczenie żylaków laserem

Laser można także wykorzystać do przezskórnego naświetlania pajączków, co doprowadza do obliteracji (zamknięcia światła). Dużą zaletą tego zabiegu jest fakt, że jest prawie bezbolesny, nie wymaga znieczulenia oraz może być wykonywany w trakcie wizyty ambulatoryjnej. Wadą zabiegu jest natomiast to, że w miejscu naświetlanej okolicy może dochodzić do przejściowego odbarwienia skóry. Dobry efekt estetyczny i zamknięcie dużej ilości zmian zwykle osiąga się po kilku zabiegach. Przed zastosowaniem laserowej obliteracji pajączków konieczna jest diagnostyka USG układu żylnego.

3. Bezpieczeństwo laseroterapii żylaków EVLT

Dzięki klinicznym obserwacjom w ciągu ostatnich lat zoptymalizowano wykorzystanie energii laserowej w tych zabiegach, co spowodowało zwiększenie ich bezpieczeństwa i skuteczności. Zaobserwowano, że krótszy czas ekspozycji powoduje mniejsze zniszczenie otaczających tkanek przy maksymalnej absorpcji energii przez ścianę naczynia.

W badaniach zaobserwowano także, że w EVLT wyższa energia użyta przy wykonywaniu zabiegu ma wpływ na zamykanie się naczyń, a tym samym na efektywność zastosowanej laserowej operacji żylaków. Nie przeprowadzono dotychczas wieloośrodkowych badań nad efektywnością EVLT, jednak uznawana jest za metodę bezpieczną.

4. Powikłania po laserowym usunięciu żylaków

  • Do powikłań należą:

  • ból pojawiający się wzdłuż leczonej żyły,

  • występowanie podbiegnięć krwawych i parestezji (zaburzeń czucia),
  • zakrzepica żył głębokich jest bardzo rzadkim powikłaniem tej metody leczenia żylaków, (ciężkiego powikłania w postaci zatoru tętnic płucnych dotychczas nie opisano),
  • powikłania takie jak: zapalenie żyły, perforacja naczynia krwionośnego, infekcja są wyjątkowo sporadyczne.

5. U kogo warto zastosować laserową operację żylaków?

EVLT jest nowoczesną, nieinwazyjnyną oraz bezpieczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, a jej efektywność jest dość wysoka. Podaje się jednak w wątpliwość sensowność stosowania tej metody w każdym przypadku, podkreślając fakt niewielkiej różnicy skuteczności w porównaniu z np. skleroterapią czy flebektomią ambulatoryjną, przy znacznie wyższych kosztach.

Obecnie wskazanie do zastosowanie są nieliczne. Wadą metody jest to, że wiązka promieni uszkadza tylko żyłki, nie niszczy żyły odżywczej, co ma odzwierciedlenie w nawracaniu żylaków. Problematyczne jest także stosowanie tej metody do likwidowania dużych, sinawych teleangiektazji, które goją się z pozostawieniem brzydkich blizn i przebarwień. Niewątpliwą zaletą kosmetyczną tej metoda jest to, że pozwala uniknąć cięcia w pachwinie i krwiaka pooperacyjnego związanego z klasycznym zabiegiem.

Obecnie dynamiczny rozwój nowoczesnych, mało inwazyjnych metod leczenia żylaków staje się faktem. Stają się one coraz bardziej popularne zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy. Aby zoptymalizować leczenia warto jednocześnie korzystać z kilku metod leczniczych, które często będą się uzupełniały.

6. U kogo powinno się zastosować metody wewnątrzżylne?

Do leczenia kwalifikują się:

  • chorzy, którzy boją się ukłucia igłą,
  • osoby z różnych względów nietolerujące skleroterapii, np., które mają reakcje uczuleniowe na środek obliterujący,
  • pacjenci, u których skleroterapia wcześniej zawiodła,
  • osoby z tendencją do powstawania teleangiektazji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze