Trwa ładowanie...

Wady wzroku u niemowląt

Avatar placeholder
24.03.2023 13:56
Wady wzroku u niemowląt
Wady wzroku u niemowląt (adobestock)

Wady wzroku u niemowląt powodują, że twoje dziecko ma ograniczone możliwości obserwowania otoczenia. Niestety, trudno jest rodzicom zidentyfikować zaburzenia wzroku u swojego niemowlaka, więc powinni go bacznie obserwować. Jeśli masz wątpliwości, czy twoje dziecko prawidłowo widzi, powinnaś od razu udać się do specjalisty. Im wcześniej zaczniesz leczyć wadę wzroku, tym większe będą rezultaty.

spis treści

1. Wzrok u niemowląt

Oczy są oknem na świat twojego niemowlaka. Maluszek uczy się, do czego służą pewne przedmioty, bo widzi, co robią z nim rodzice. Dzięki zmysłowi wzroku, dziecko może dowiedzieć się np. jak wygląda bałwan. Należy pamiętać, iż na początku rozwoju dziecka mięśnie gałki ocznej są bardzo słabe, dlatego dzieci nie potrafią skupić wzroku na przedmiocie. Ostrość widzenia z każdym dniem poprawia się.

Noworodek widzi najlepiej z odległości około 25 cm, czyli wtedy, gdy mama pochyla się nad nim. Odbierany przez niego obraz jest początkowo dwuwymiarowy, ale pod koniec trzeciego miesiąca życia maluch zaczyna widzieć lepiej i głębiej. Rozwój dziecka jest bardzo intensywny. Rodzice powinni stale obserwować swoje dziecko, gdyż wady wzroku u niemowląt mogą pojawić się już na początku.

2. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"
  • Gdy dziecko skończyło już szósty miesiąc, a jego oczka nadal nie współgrają ze sobą. U maluszka skupiającego na czymś wzrok jedno oczko „ucieka” na bok, a drugie pozostaje w martwym punkcie.
  • Podczas wycieczki do parku maluch nie zwraca uwagi na zwierzęta, drzewa czy samochody, które mu pokazujesz z daleka, nie rozpoznaje znajomych osób, które się do was zbliżają.
  • Malec trze oczy rączkami, mruży, gdy się przygląda.
  • Gdy niemowlę na coś patrzy, wysuwa główkę do przodu bądź odwrotnie, przybliża zabawki i książkę do twarzy.

Zaburzenia wzroku u dzieci mogą być cechą dziedziczną. Da się je wykryć już u rocznego dziecka. Jak wygląda badanie? Podczas diagnozowania okulista podaje dziecku kolorowe zabawki, które pokazuje w różnych odległościach i obserwuje reakcje dziecka na nie. Zaś trzylatkowi lekarz może pokazać specjalne tablice z obrazkami, które malec będzie obserwował raz jednym, raz drugim oczkiem. Jeżeli te badania nie wyjdą prawidłowo, okulista wkropi do oczu małego pacjenta atropinę i wykona badanie dokładnie określające wadę wrodzoną dziecka.

3. Okulary dla niemowląt?

Obecnie małe dzieci mogą nosić fantazyjne okulary, które z pewnością będą podobać się dziecku. Kilkanaście lat temu małe dzieci były skazane na noszenie ciężkich oprawek. Podczas zakupów rodzice muszą zwrócić uwagę, aby szkła były wykonane z utwardzonego plastiku. Oprawki powinny mieć miękkie zauszniki, ochronne noski i owalny kształt. Ważne jest także, żeby okulary były lekkie, nie robiły maluchowi otarć i odcisków. Najczęściej są stosowane w przypadku zeza u dzieci.

Według naukowców, systematyczne badanie wzroku u niemowląt umożliwia wcześniejsze wykrycie zaburzenia wzroku u niemowląt i poprawne leczenie. Warto jest jak najwcześniej wybrać się z dzieckiem do okulisty. Wczesne rozpoczęcie korygowania wady wzroku to większa szansa pozytywnych efektów leczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Karmienie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze