Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Wagotomia

Avatar placeholder
05.09.2013 14:48
Wagotomia
Wagotomia

Zabieg wagotomii polega na przecięciu nerwów błędnych, pobudzających komórki okładzinowe gruczołów błony śluzowej żołądka do wydzielania kwasu solnego i pepsyny. Nerwy błędne przyśpieszają przemieszczenie treści w kierunku dwunastnicy. Wagotomia to operacyjna metoda zmniejszania kwasowości soku żołądkowego. W wyniku tego zabiegu dochodzi do skurczu odźwiernika i blokady treści pokarmowej do dwunastnicy, dlatego wykonuje się chirurgiczne poszerzenie odźwiernika.

1. Rodzaje wagotomii

  • Wagotomia całkowita – przecina się pnie nerwów błędnych w okolicy przepony. Następuje odnerwienie przywspółczulne żołądka, wątroby, trzustki, dróg żółciowych i jelit.
  • Wagotomia wybiórcza – przecina się gałęzie żołądkowe nerwu Latarjeta. Odnerwienie dotyczy tylko żołądka.
  • Wagotomia wysoce selektywna – przecina się podlegające gałązki żołądkowe nerwu Latarjeta, zostaje zachowana prawidłowa czynność motoryczna ścian żołądka. W tym zabiegu nie trzeba wykonywać poszerzenia odźwiernika. Operacyjne leczenie wrzodów żołądka powinno się rozważyć w okresie trzech miesięcy od rozpoczęcia leczenia zachowawczego. Wagotomia jest jedną z metod leczenia operacyjnego opornych na leczenie farmakologiczne owrzodzeń żołądka.

2. Jakie mogą być powikłania choroby wrzodowej?

Nadmierne wydzielanie kwasu solnego przyczynia się do powstawania wrzodów żołądka. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, np. krwawienia, perforacji wrzodu, zwężenia odźwiernika na skutek powtarzających się owrzodzeń tej okolicy, zezłośliwienia wrzodu- czyli przekształcenia w zmianę o charakterze nowotworowym oraz drążenia do narządów sąsiednich. W związku z możliwością przekształcenia wrzodu w zmianę nowotworową, pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową powinni mieć wykonywane regularnie badania endoskopowe - gastroskopię i kolonoskopię. Pobrane wycinki w trakcie tych badań powinny być weryfikowane w badaniu histopatologicznym. W czasie badania endoskopowego różnicowanie pomiędzy zmianą o charakterze złośliwym, a wrzodem jest bardzo trudne, dlatego jedynym badaniem weryfikującym jest badanie patomorfologiczne.

3. Kto jest narażony na chorobę wrzodową żołądka?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Osoby, które są zakażone bakterią Helicobacter pylori oraz stosują przewlekle w dużych ilościach niesteroidowe leki przeciwzapalne są szczególnie narażone na pojawienie się choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W związku z rozpowszechnieniem oraz większą dostępnością badań na obecność Helicobacetr pylori skutecznie można zwalczać jej zakażenie przed rozwojem pełnoobjawowej choroby wrzodowej.

4. Powikłania pooperacyjne wagotomii

Wagotomia jest zabiegiem leczniczym w przypadku opornej na leczenie zachowawcze nadprodukcji kwasu solnego. W przypadku wykonania wagotomii może dojść do powikłań związanych z upośledzonym trawieniem i wchłanianiem pokarmu, niedokrwistości z niedoboru żelaza lub witaminy B a także dolegliwości dyspeptycznych i poposiłkowych.

5. Operacja poszerzenia odźwiernika

W trakcie zabiegu dokonuje się przedłużone nacięcie błony mięśniowej i przedłużone zszycie tych samych fragmentów z zachowaniem ciągłości błony śluzowej. W niektórych przypadkach wykonuje się poszerzenie odźwiernika metodą endoskopową. Zostaje wprowadzony specjalny balonik, który jest rozprężony w miejscu zwężenia. Zabieg wiąże się z nawrotami zwężenia odźwiernika, ale jest bezpieczniejszy niż operacja.

6. Jakie są inne nieoperacyjne metody leczenia wrzodów żołądka?

Leczenie zachowawcze z zastosowaniem farmakoterapii wrzodów ma na celu zagojenie niszy wrzodowej i zapobieganie nawrotom choroby. Terapia wrzodów polega na przyjmowaniu odpowiednich leków i stosowaniu właściwej diety (zrezygnowanie ze spożywania pikantnych potraw, ciężkostrawnych i tłustych dań, owoców cytrusowych i ich soków, ograniczenie picia kawy oraz mocnej herbaty i napojów gazowanych).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze