Trwa ładowanie...

Wapń na osteoporozę - czy warto go stosować?

Avatar placeholder
24.02.2020 19:26
Wapń na osteoporozę - czy warto go stosować?
Wapń na osteoporozę - czy warto go stosować?

Zapewne nieraz w dzieciństwie czy to na podwórku, czy podczas zimowych szaleństw doznaliśmy jakiejś kontuzji. Jeżeli jednak każdy, nawet najmniejszy uraz kończy się poważnym złamaniem, nie można tego lekceważyć. Być może są to objawy osteoporozy. Osteoporoza oznacza poważne ubytki w strukturze tkanki kostnej, które w konsekwencji prowadzą do licznych złamań. W Polsce z tą chorobą zmaga się szacunkowo 8 milionów ludzi. Jedną z głównych przyczyn osteoporozy jest wypłukiwanie wapnia z tkanki kostnej. Wraz z wiekiem masa kości zmniejsza się o ok. 1% rocznie. Można jednak zapobiegać osła­bie­niu ukła­du kost­ne­go dzięki odpowiedniej profilaktyce.

spis treści

1. Czy wapń chroni przed osteoporozą?

Wiele osób zastanawia się, czy przyswajanie dużej ilości wapnia może stanowić wystarczającą ochronę przed osteoporozą. Niedobór tego pierwiastka jest przyczyną ubytku masy kostnej, dlatego zaleca się spożywanie produktów bogatych w

wapń już od najmłodszych lat życia. Zapotrzebowanie na wapń zwiększa się również w okresie dojrzewania oraz u osób po 50 roku życia. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta . W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć szklanki mleka , jogurtu czy maślanki. Codzienne posiłki zawierają jednak tylko 20-30% dziennej normy wapnia, dlatego w przypadku dużego niedoboru tego pierwiastka w organizmie można także sięgnąć po suplementy dostępne w aptekach. Warto również unikać spożywania szpinaku , dużej ilości alkoholu oraz kofeiny , które znacznie utrudniają jego wchłanianie. Lepszą przyswajalność wapnia zapewnia natomiast witamina D3 , która wpływa na proces mineralizacji oraz budowę tkanki kostnej. Samo przyjmowanie produktów bogatych w wapń nie wystarczy, aby uniknąć rozwoju osteoporozy. Często potrzebna jest zmiana dotychczasowego stylu życia. Na pojawienie się choroby składa się bowiem wiele różnych czynników. Brak aktywności fizycznej oraz niedobór witamin w diecie także mogą znacznie zwiększyć ryzyko powstania choroby.

2. Nadmiar wapnia może szkodzić?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Okazuje się, że przyswajanie wapnia w dużych ilościach może być szkodliwe dla zdrowia. Szczególną ostrożność powinny zachować przede wszystkim osoby, które regularnie przyjmują preparaty farmaceutyczne zawierające wapń. Dawki powyżej 3-4 gramów dziennie stosowane przez dłuższy czas mogą powodować nudności, wymioty, a nawet jadłowstręt. Nadmiar wapnia może utrudnić przyswajanie przez organizm różnych składników mineralnych ‒ głównie żelaza i cynku ‒ oraz przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych. Odkładając się w naczyniach krwionośnych i tkankach miękkich, może w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń pracy serca, zawał lub krwotoku wewnętrznego. Często jest także przyczyną problemów z oddychaniem. Aby tego uniknąć, warto przyjmować witaminę K2, która reguluje ilość wapnia w organizmie. Usuwa jego nadmiar z naczyń krwionośnych, wspomagając tym samym działanie układu krążenia.

Pamiętajmy, że przyjmowanie odpowiedniej ilości wapnia nie jest jedynym rozwiązaniem, które może ochronić nas przed osteoporozą. Zanim sięgniemy po suplementy z zawartością wapnia, warto przeanalizować dotychczasowy styl życia i zastanowić się, czy nie warto wprowadzić w nim kilka drobnych zmian, które mogłyby korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze