Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Witaminy na cerę

Witaminy na cerę
Witaminy na cerę

Wszyscy wiemy, że witaminy mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Wzmacniają naszą odporność, zapobiegają chorobom, stymulują procesy zachodzące w organizmie. Często zapominamy jednak o korzystnym wpływie witamin na skórę. Witaminy posiadające właściwości antyoksydacyjne w naturalny sposób hamują proces starzenia się skóry. Od niedawna można zaobserwować nowy trend w kosmetologii, polegający na zewnętrznej i wewnętrznej suplementacji skóry witaminami.

spis treści

1. Witaminy dla skóry

Witamina A, zwana również retinolem, należy do najczęściej stosowanych witamin w kosmetologii. Specjaliści zalecają, by dostarczać ją organizmowi na dwa sposoby: po pierwsze, poprzez zewnętrzne stosowanie kremów pielęgnujących skórę, a po drugie, poprzez produkty żywnościowe i suplementy diety, które wspomagają regenerację skóry od wewnątrz. Wpływ witaminy A na pielęgnację opiera się przede wszystkim na stymulowaniu procesów, które przyspieszają odnowę tkanek i przywracają właściwe proporcje rozwojowi skóry.

Działanie witaminy A na skórę można opisać następująco:

Zobacz film: "Co jeść, by mieć piękną cerę?"
  • niszczy wolne rodniki, które przyczyniają się do zanieczyszczenia skóry;
  • stymulując produkcję kolagenu, opóźnia procesy starzenia i wiotczenia skóry oraz pozytywnie wpływa na zapobieganie zmarszczkom;
  • wyrównuje plamy i przebarwienia na skórze;
  • pomaga w łagodzeniu zmian trądzikowych;
  • poprawia ogólną kondycję skóry – dzięki niej cera jest jaśniejsza i zdrowsza;
  • łagodzi zmiany skórne spowodowane nadmiernym opalaniem;
  • wzmacnia strukturę rogową skóry, która dzięki niej staje się odporniejsza i wolniej traci wodę.

Stosowana w kosmetyce, występuje w trzech postaciach o różnym stopniu działania: palmitynianu retinolu, retinolu i kwasu retinowego (najmocniej oddziałuje na skórę). Pozwala to stosować witaminę A w kosmetykach dla rozmaitych grup wiekowych, np. najsłabsza postać – palmitynian retinolu – może być wykorzystywana przez nastolatki, które mają delikatną skórę. Nałożona witamina A początkowo działa na naskórek, powodując jego wygładzenie, a następnie, przenikając do głębszych warstw skóry.

Witamina A znajduje się w:

  • marchwi (już 50 gramów świeżej marchwi zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę A),
  • maśle,
  • mleku,
  • wątróbce,
  • szpinaku,
  • melonach,
  • pomidorach.

Warto pamiętać, że niedobór witaminy A powoduje nie tylko wysuszenie błon śluzowych, ale także przyczynia się do rozwoju trądziku pospolitego i powoduje kruchość paznokci. Skutkiem niedoboru witaminy A może być także łuszczyca, przesuszanie skóry, osłabienie wzroku, trądzik, a nawet łysienie plackowate

Obok witaminy A w kosmetologii bardzo często stosuje się także witaminę E. Jej wpływ na pielęgnację skóry opiera się na:

  • usuwaniu wolnych rodników,
  • hamowaniu procesów rodnikowego utleniania substancji tłuszczowych,
  • wbudowywaniu się w struktury lipidowe skóry (właściwości ochronne naskórka i błon komórkowych),
  • zapobieganiu procesowi starzenia skóry, wywołanego przez czynniki środowiskowe.

Witamina E doskonale wpływa na nawilżanie skóry, zapobiega jej wysuszeniu i pomaga w likwidowaniu tzw. plam starczych, czyli plam, które powstają na dłoniach i twarzy. Witamina E występuje w naskórku, ale niszczą ją promienie słoneczne, dlatego należy pamiętać o jej suplementacji w czasie lata, a szczególnie w okresie opalania. Jest ona zalecana w profilaktyce nowotworu skóry. W walce z upływem czasu i procesem starzenia, bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Witamina E chroni skórę nie tylko przed promieniowanie słonecznym UV, ale i skutkiem oddziaływania zanieczyszczeń środowiska i dymu z papierosów. Powierzchnia skóry zbudowana jest z kwasów tłuszczowych, które są chronione przez witaminę E. Dodatkowo pomaga łagodzić zapalenie, co czyni skórę gładszą i delikatniejszą.

Witamina E znajduje się w olejach, margarynach, orzechach, nasionach słonecznika, ziarnach sezamu, kiełkach pszenicy, rybach, pomidorach i pełnoziarnistym pieczywie. Należy uważać na spożycie dużych ilości oleju i margaryny, gdyż są to niemal czyste tłuszcze, ale pozostałe produkty są zdrowe i nie spowodują tycia.

Witaminy z grupy B, a w szczególności biotyna oraz witamina B2 są niezbędne organizmowi, aby utrzymać skórę oraz włosy i paznokcie w jak najlepszej kondycji. Największe ilości biotyny oraz witaminy B2 są w:

  • drożdżach piekarskich,
  • żółtku jaj,
  • pieczywie pełnoziarnistym,
  • kaszy gryczanej,
  • ryżu brązowym.

Opisując witaminy na skórę, należy wspomnieć ponadto o witaminie B5, która odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry. Zmiękcza naskórek, zmniejsza napięcie skórne, przyspiesza proces regeneracji skóry zniszczonej w wyniku oparzeń i urazów mechanicznych, jak również zapobiega nadmiernemu rogowaceniu.

Jeśli chodzi o witaminę C (kwas askorbinowy), to często określa się ją jako „odświeżacz skóry”, ponieważ dzięki działaniu wolnych rodników pomaga ją oczyścić. Ponadto witamina C poprawia ogólny wygląd skóry – nadaje jej blask, świeżość – i powoduje, że jest bardziej gładka. W kosmetyki z witaminą C powinny się szczególnie zaopatrywać osoby z cerą wrażliwą i słabo unaczynioną, ponieważ poprawia ona stan naczynek, mających skłonność do pękania. Należy również wspomnieć, że działanie witaminy C na skórę, podobnie jak w przypadku witaminy A, pozytywnie wpływa na zapobieganie zmarszczkom, stymulując syntezę kolagenu.

2. Suplementacja witaminowa dla skóry

Odpowiedni wpływ witamin na skórę można osiągnąć tylko wtedy, jeśli dostarczysz organizmowi ich odpowiednią ilość. Wbrew pozorom nie jest to proste, ponieważ witaminy (szczególnie retinol) wykazują bardzo małą trwałość chemiczną i są szybko usuwane wraz z krwią krążącą w systemie naczyń włosowatych. Dlatego też zaleca się przyjmowanie suplementów diety równolegle z kuracją produktami pielęgnującymi skórę. Choć od dawna wykorzystywano witaminy w kosmetykach do pielęgnacji skóry, dopiero od pewnego czasu w pełni wykorzystuje się ich właściwości do produkcji preparatów kosmetycznych.

Aby skóra wyglądała młodo i zdrowo, należy dbać o nią przez cały rok. Istnieją jednak pewne okresy, w których wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Jest to np. okres wakacji, kiedy to cera zostaje poddana silnym stresom rodnikowym. Drugim takim czasem jest zima, gdy skóra narażona jest na negatywne działanie czynników atmosferycznych, takich jak wiatr czy niska temperatura. Dbanie o skórę zimą wymaga specjalnych zabiegów, przede wszystkim odpowiedniego nawilżania, aby ładna cera towarzyszyła nam cały rok.

Następny artykuł: Dieta na ładną cerę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze