Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Wpływ przedwczesnego wytrysku na związek

Wpływ przedwczesnego wytrysku na związek
Wpływ przedwczesnego wytrysku na związek

Wytrysk przedwczesny ma znaczący wpływ na funkcjonowanie obojga partnerów. Ponieważ powyższe zaburzenie z definicji niesie za sobą niezadowolenie ze współżycia przynajmniej jednego z partnerów, konsekwencje na ogół dotykają jakości całego związku. Niezadowolenie z życia seksualnego partnerów może zatem się przejawiać na co dzień w sytuacjach niezwiązanych ze sferą erotyczną.

spis treści
Sposób na udany seks
Sposób na udany seks

O tym, czy seks jest udany, decyduje często nasze samopoczucie.

zobacz galerię

1. Co wpływa na udany związek partnerski?

Mówiąc o „dobrym związku” często mamy na myśli udaną komunikację między partnerami, wspólne cele i podobną hierarchię wartości. Kobieta wypowiadająca się na temat relacji z mężczyzną na ogół mówi o miłości romantycznej, rzadko kiedy odważy się wspomnieć o temacie seksu.

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

Żyjąc w kulturze polskiej jesteśmy raczej przyzwyczajeni, że to mężczyzna odpowiada za relacje seksualne. Wielu ludzi nadal pewnie uważa, że tylko mężczyźni mają potrzeby seksualne, a kobiety współżyją z obowiązku „małżeńskiego” lub, aby zadowolić swojego partnera.

Patrząc na takie stereotypowe myślenie, należy zwrócić uwagę, jak bardzo tego typu stwierdzenia przerzucają odpowiedzialność za jakość współżycia seksualnego wyłącznie na mężczyznę. Zatem w momencie, kiedy pojawiają się zaburzenia wytrysku, mężczyzna może poczuć się niespełniony w roli kochanka. Mogą pojawić się zarzuty co do poczucia swojej męskości.

Zdarza się również, że partner wini drugą stronę za swoje problemy seksualne. Dlatego bardzo ważne jest, aby umieć rozmawiać ze sobą na tematy dotyczące powyższych problemów. Jeżeli nie ukrywamy wzajemnie przed sobą swoich dolegliwości, to łatwiej nam zacząć szukać rozwiązania danej sytuacji.

2. Czy związek bez satysfakcjonującego seksu może być udany?

Zaburzenia w sferze seksualnej zawsze odbijają się na obojgu partnerach. Jest to szczególnie widoczne w związkach, w których nie ma nawyku rozwiązywania problemów przez uczciwą rozmowę. W sytuacji, kiedy mężczyzna z powodu lęku przed nieudanym współżyciem rezygnuje z seksu lub znacznie go ogranicza, partnerka może to odebrać jako odtrącenie.

Pojawiają się wtedy różne myśli w głowie osoby „odrzuconej”. Kobieta szuka powodów takiego zachowania, może podejrzewać zdradę lub odbiera to jako brak uczucia do niej. Dzieje się tak dlatego, że odtrącenie ze strony mężczyzny często dotyczy większości zachowań świadczących o okazywaniu uczuć i bliskości, a nie tylko elementów czysto seksualnych.

Wiele kobiet jest przekonanych, że mężczyźni są samolubni, że myślą tylko o własnym orgazmie i nie obchodzi ich satysfakcja partnerki. W rzeczywistości większość mężczyzn w takich sytuacjach odczuwa wstyd i ma poczucie porażki, a nie doświadcza, jak mniemają kobiety, samozadowolenia i spełnienia.

Jeżeli w związku pojawiają się problemy natury seksuologicznej, to albo są one wynikiem innych trudności partnerów, albo staną się ich przyczyną, o ile para uczciwie nie zajmie się tym problemem.

3. Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Ponieważ przedwczesny wytrysk jest zaburzeniem dotykającym oboje partnerów. Leczenie wytrysku przedwczesnego również często jest zalecane dla pary.

Przy współpracy drugiej osoby łatwiej jest podejść do problemu zadaniowo. Nie trzeba wtedy udawać, można mówić otwarcie o swoich odczuciach i obawach, co jest bardzo ważne w terapii. Jedną z metod polecanych parom, borykającym się z tym problemem, jest metoda uciskania. Polega ona na tym, że kobieta stymuluje ręką penisa swojego partnera i na znak mężczyzny uciska go. Po ucisku zalecane jest odczekanie kilka/kilkanaście minut i powtórzenie ćwiczenia. Powyższe zadanie można wykonywać wielokrotnie. Ważne jest, aby odbywało się ono w spokojnej atmosferze, w jak największym wzajemnym zrozumieniu i cierpliwości.

Poza ćwiczeniami proponowanymi parze są również zadania indywidualne. Mają one na celu nauczenie skupiania uwagi na doznaniach z własnego ciała, a nie na partnerce. Ponadto, w leczeniu wytrysku przedwczesnego stosuje się również farmakoterapię. Osobom cierpiącym na wytrysk przedwczesny często przepisuje się leki przeciwdepresyjne, których działanie na układ serotoninowy jest już udokumentowane. Ich efekt terapeutyczny jest obserwowany mniej więcej około drugiego tygodnia od rozpoczęcia zażywania. Działanie zanika w 3-5 dni po zaprzestaniu ich stosowania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze