Trwa ładowanie...

Wstrząs septyczny – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
01.04.2021 14:07
Wstrząs septyczny
Wstrząs septyczny (123rf)

Wstrząs septyczny jest rzadkim, lecz niezwykle groźnym powikłaniem w przebiegu sepsy. Jest reakcją organizmu, która poważnie zagraża życiu. Wstrząs septyczny obarczony jest wysoką śmiertelnością.

spis treści

1. Co to jest wstrząs septyczny?

Wstrząs septyczny to najbardziej niebezpieczny etap, w jaki może przerodzić się sepsa. Początkowo w organizmie człowieka rozpoczyna się sepsa inaczej zwana posocznicą, która jest ogólnoustrojową reakcją zapalną organizmu człowieka na jego zakażenie. Charakterystycznymi objawami wstrząsu septycznego są: wysoka temperatura (ponad 38 stopni Celsjusza)  lub wyjątkowo niską (poniżej 36 stopni Celsjusza). Podczas sepsy dochodzi do intensywniejszej pracy serca, występuje przyśpieszony oddech.

Pierwsze objawy sepsy
Pierwsze objawy sepsy

Sepsa to rodzaj zakażenia wywołanego przez działanie bakterii, grzybów i wirusów. Niestety, w ostatnich

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Gdy w trakcie sepsy dojdzie do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania jednego z podstawowych organów ciała, można mówić o tak zwanej ciężkiej sepsie. W przebiegu ciężkiej sepsy często dochodzi do:

  • niewydolności nerek,
  • ostrej niewydolności oddechowej,
  • niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego,
  • zaburzenia czynności przewodu pokarmowego,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • małopłytkowości,
  • ostrej niewydolności wątroby,
  • niewydolności nadnerczy.

Jeżeli dodatkowo w trakcie ciężkiej sepsy pojawia się nagły i wyraźny spadek ciśnienia tętniczego – stwierdza się wstrząs septyczny.

Wstrząs septyczny jest groźnym powikłaniem sepsy
Wstrząs septyczny jest groźnym powikłaniem sepsy

2. Przyczyny wstrząsu septycznego

Zarówno sepsa, jak i wstrząs septyczny, mogą być spowodowane rożnymi typami infekcji (bakteryjną, wirusową lub grzybiczą). W przypadku sepsy i wstrząsu septycznego najczęściej dochodzi do infekcji bakteryjnej. Sepsa może rozwinąć się w każdym miejscu ciała ludzkiego. Istnieje kilka czynników ryzyka wystąpienia sepsy, a następnie wstrząsu septycznego, należą do nich: różnego rodzaju operacje, cukrzyca, długi pobyt w szpitalu, stosowanie drenów, cewników, rurek wspomagających oddychanie.

3. Zaburzenie funkcjonowania narządów

Objawem charakterystycznym dla wstrząsu septycznego jest gwałtowny spadek ciśnienia. Następnym etapem wstrząsu septycznego jest zaburzenie funkcjonowania narządów w wyniku niedotlenienia.

To musisz wiedzieć

4. Leczenie wstrząsu septycznego

W leczeniu sepsy i wstrząsu septycznego zaleca się równoległe leczenie przyczynowe i objawowe. W przypadku wystąpienia wstrząsu septycznego, chory zostaje przetransportowany do szpitala, gdzie zostają mu podane odpowiednie antybiotyki. Niekiedy w trakcie wstrząsu septycznego choremu podawane jest ludzkie aktywowane białko C, które ma za zadanie zahamować reakcję zapalną.

W razie konieczności chory z wstrząsem septycznym zostaje podpięty do respiratora, co więcej, może dojść do przetoczenia dożylnie płynów lub przetoczenia krwi. W celu leczenia zaburzeń czynności układu krążenia często podaje się choremu na wstrząs septyczny leki, które mają obkurczyć naczynia krwionośne, tj. noradrenalina i dopamina. Statystycznie na wstrząs septyczny umiera rocznie około 150-200 tysięcy osób. Leczenie po wystąpieniu wstrząsu septycznego może być długotrwałe i kosztowne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze