Wyciek z brodawki

Wyciek z brodawki to sygnał, którego nie należy lekceważyć. Jeśli zauważyłaś u siebie krwisty, surowiczy lub mleczny płyn wypływający z brodawki sutkowej, a nie jesteś w ciąży lub w połogu, koniecznie udaj się do lekarza. Wyciek z brodawki może pojawiać się samoistnie lub na skutek uciśnięcia piersi, a jego przyczyny mogą być różne. Nieuzasadnione wydzielanie płynów przez brodawki sutkowe zwykle przywodzi na myśl objawy raka piersi, ale nie należy martwić się na zapas. Wyciek z piersi może mieć inne podłoże, a guz piersi to tylko jedna z możliwości.

Spis treści:
  1. 1. Przyczyny wycieku z brodawki
  2. 2. Rozpoznanie wycieku z piersi
  3. 3. Samobadanie piersi

1. Przyczyny wycieku z brodawki

Do wystąpienia tej dolegliwości przyczynić się mogą zaburzenia hormonalne, które powodują mlekotok – wyciek jest wodnisty lub zbliżony wyglądem do mleka. Zaburzenie jest spowodowane nadmiernym wytwarzaniem prolaktyny, do którego może prowadzić stres, drażnienie brodawek sutkowych oraz zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Podwyższonemu poziomowi prolaktyny i mlekotokowi mogą towarzyszyć zaburzenia miesiączkowania i brak owulacji. Na nadprodukcję prolaktyny wpływ mają również niektóre środki farmakologiczne, na przykład: leki obniżające ciśnienie tętnicze, niektóre leki przeciwbólowe, a także doustne środki antykoncepcyjne, w skład których wchodzą duże ilości estrogenów. Zaburzenia hormonalne są również następstwem niektórych chorób, na przykład: niedoczynności tarczycy, guzów przysadki lub zespołu Cushinga.

Brodawczak piersi to łagodny guz rozwijający się w przewodach mlekowych, który objawia się wyciekiem z brodawek podbarwionym krwią oraz wyczuwalnym zgrubieniem w okolicy brodawki różnej wielkości.

Należy pamiętać o tym, że wyciek z piersi, choć rzadko, może być objawem raka piersi.

2. Rozpoznanie wycieku z piersi

W celu ustalenia przyczyny wycieku z brodawki u kobiety nie będącej w ciąży lub w połogu, lekarz zleca różne badania. Ich rodzaj jest uwarunkowany charakterem wycieku oraz badaniem podmiotowym. Najczęściej wykonywane badania to:

Każdy wyciek z brodawki wymaga konsultacji lekarskiej. W żadnym wypadku nie należy próbować leczyć się we własnym zakresie. Aby możliwie szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie piersi, należy systematycznie i dokładnie je badać. Samokontrola ma bowiem ogromne znaczenie.

3. Samobadanie piersi

Zdania na temat samokontroli są jednak podzielone. Niektórzy lekarze zalecają naciskanie brodawek sutkowych, by sprawdzić, czy nie dochodzi do wycieku. Inni specjaliści są przekonani, że uciskanie jest niewskazane, ponieważ może wywołać wyciek. Ma to związek z faktem, że uciskanie brodawek prowadzi do zwiększenia poziomu prolaktyny, co wpływa na produkcję płynu z piersi. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy zdarza ci się wyciek z brodawki, po każdym samobadaniu piersi obejrzyj bieliznę. W przypadku zauważenia plam zgłoś się do lekarza. W miarę możliwości spróbuj zaobserwować, czy wyciek pojawia się na skutek uciskania brodawki czy samoistnie, a także czy dochodzi do niego w jednej czy obu piersiach.

Wyciek z brodawki to dolegliwość, która jest naturalna w czasie ciąży i połogu. Jeżeli jednak pojawia się bez wyraźnej przyczyny, należy koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi. U wielu kobiet wydzielina jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, ale czasem wyciek z brodawki jest spowodowany łagodnym guzem piersi lub rakiem piersi. Objawy raka piersi to między innymi wyciek o czerwonym zabarwieniu, wyczuwalny guz, powiększone węzły chłonne okolicy pachy lub zmiana w wyglądzie piersi. Jeśli zauważysz je u siebie, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, ponieważ w leczeniu nowotworów czas jest na wagę złota.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze

Pytania do specjalistów

Wyciek z brodawki

Witam, mam 25 lat, przez około 2,5 roku brałam tabletki antykoncepcyjne Novynette. W sierpniu wzięłam ostatnie opakowanie tabletek anty. 13 września miałam okres, a od 17 września już nie brałam kolejnego opakowania. W kolejnych 3 miesiącach miałam okres....

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Zielonkawy wyciek z brodawki ~:

Witam! Proszę o poradę wczoraj zobaczyłam że po naciśnięciu prawej piersi z brodawki wycieka zielonkawy płyn ,Co to może być i co mam robić?

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Wyciek z brodawki podczas miesiączki ~:

Witam.Wczoraj zauważyłam wyciek z jednej brodawki jest on surowiczny i lepki mam obecnie miesiączke co to może oznaczać

pokaż 5 następnych

Artykuły Wydzielina z piersi

Brodawki wirusowe
Dermatologia Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe to niewielkie narośle na skórze spowodowane infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (human papilloma virus). Chociaż najczęściej problem brodawek dotyczy dzieci, mogą się one pojawiać również u osób dorosłych....

Brodawki płciowe
Ginekologia Brodawki płciowe

Kłykciny kończyste (inaczej brodawki płciowe lub weneryczne) są to kalafiorowate guzki lub guzy, które pojawiają się na narządach płciowych i wokół odbytu. Zakażenie wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego Papilloma (HPV), który przenosi...

Mezoterapia Usuwanie brodawki

Brodawka na skórze wywołana jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Usuwanie brodawki jest możliwe dzięki następującym metodom: wycinanie chirurgiczne i laserowe lub chemiczne wypalanie zmian.

Usuwanie brodawek i włókniaków Brodawki łojotokowe

Brodawka łojotokowa zlokalizowana w obrębie skóry twarzy może wyglądać bardzo nieestetycznie. Czy można ją w bezpieczny sposób zlikwidować?

Rekonstrukcja piersi Rekonstrukcja brodawki

Rekonstrukcja brodawki to zabieg medycyny estetycznej przeprowadzany po mastektomii i rekonstrukcji piersi. Ta dodatkowa operacja piersi poprawia wygląd zrekonstruowanego gruczołu piersiowego.

Cera dojrzała Brodawki na twarzy

W obrębie skóry twarzy niekiedy pojawiają się nieestetyczne zmiany skórne takie jak brodawki. Zmiany te powodowane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego. W jaki sposób można je wyleczyć?

Choroby piersi Zakażenie brodawki piersi

Zakażenie brodawki piersi występuje najczęściej w postaci połogowego zapalenia piersi, które spotykane jest u kobiet, u których ma miejsce laktacja. Występuje u kilku procent wszystkich kobiet karmiących piersią. Mleko stanowi bardzo dobrą...