Trwa ładowanie...

Wypalenie zawodowe wśród lekarzy

Lek. Mateusz Nawrocki
07.12.2016 20:36
Wypalenie zawodowe wśród lekarzy
Wypalenie zawodowe wśród lekarzy

Traktowanie zespołu wypalenia zawodowego u lekarzy w formie pojedynczych przypadków nie jest dobrym rozwiązaniem. To poważny problem, który powinien być rozwiązany przez zwrócenia uwagi na całe środowisko lekarskie.

Wnioski, które uzyskali naukowcy oceniają skuteczność działań mających na celu zmniejszenie zespołu wypalenia u lekarzy. Praca z pojedynczymi przypadkami nie do końca jest efektywna - największe efekty przynoszą działania opierające się  na polepszeniu warunków organizacji, jak i samej pracy.

Zespół wypalenia zawodowego szczególnie często dotyka pracowników służby zdrowia. Powodów jest wiele - chroniczne przemęczenie, zbyt duże wymagania ośrodka pracy w stosunku do kwalifikacji, presja czy też brak kontroli nad zachowaniem higienicznych warunków pracy. Taka sytuacja odbija się przedewszystkim na pacjentach i może przyczyniać się do pogorszenia jakości opieki nad chorym człowiekiem.

Co jest najlepszym lekarstwem w takiej sytuacji? Zmiany strukturalne, polepszenie komunikacji w zespole medycznym, większa kontrola jakości pracy - takie zmiany mogą przynieść najlepsze efekty. Według badań, najbardziej narażeni na ryzyko wypalenia zawodowego są młodzi lekarze, stojący u progu swojej kariery zawodowej.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Młodzi lekarze są szczególnie narażeni na wystąpienie zespołu wypalenia zawodowego
Młodzi lekarze są szczególnie narażeni na wystąpienie zespołu wypalenia zawodowego (123RF)

To paradoksalne, ale trudności z jakimi spotyka się młody medyk są rzeczywiście bardzo duże. System edukacji lekarzy nie jest idealny i wymaga sporo poprawek, na miarę XXI wieku. Szkolenia specjalizacje trwają długo i często możliwości zdobycia wiedzy są bardzo ograniczone. To jeden z powodów dla których już w młodym wieku, lekarze są sfrustrowani.

Pomijając swoje ambicje, chęć dobrego kształcenia kierowana jest głównie dobrem pacjentów i chęci świadczenia opieki zdrowotnej na najwyższym, światowym poziomie. Pojedyncze działania odnoszące się do wąskiej grupy osób nie są lekarstwem na duże problemy sporej grupy zawodowej. Jedynie działania mające na celu poprawę systemu pracy czy podnoszące jej komfort mogą zniwelować występowanie zespołu wypalenia zawodowego.

Czekając na wizytę u lekarza specjalisty...
Czekając na wizytę u lekarza specjalisty... [6 zdjęć]

__– Gdybym miała czekać na wizytę u dobrego kardiologa lub endokrynologa, pewnie już dawno by mnie na

zobacz galerię

Zmiana nastawienia i terapia jednostek nie przyniesie efektu, jeśli wszelkie działania nie będą odnosić się do całej grupy zawodowej. To bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia lekarzy, ale także całego społeczeństwa, bowiem w dużej mierze właśnie od pracowników służby zdrowia zależy stan naszego organizmu. Z skutkami zespołu wypalenia zawodowego borykać się zatem będą nie tylko lekarze, ale również pacjenci.

Skutki mogą być bardzo poważne, w związku z czym konieczne jest podjęcie radykalnych kroków, które w możliwie najlepszy sposób zredukują możliwość wystąpienia zespołu wypalenia zawodowego. To nasz wspólny interes- całego społeczeństwa. Dużo leży również w gestii samych medyków - wspólne działania mogą przyczynić się poprawy ich sytuacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze