Trwa ładowanie...

Wysypka alergiczna – jak rozpoznać, rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Wysypka alergiczna może mieć wiele różnych przyczyn.
Wysypka alergiczna może mieć wiele różnych przyczyn. (123rf)

Wysypka alergiczna, przez wielu pacjentów określana jako uczulenie, stanowi jeden z najczęstszych i najbardziej typowych objawów chorób alergicznych. Zmiany alergiczne na skórze mają różny charakter, wygląd i nasilenie. U poszczególnych pacjentów reakcja uczuleniowa może wyglądać zupełnie inaczej. Powszechnym objawem uczulenia są alergiczne krosty. U innych wysypka alergiczne wygląda z kolei jak plamy uczuleniowe. Zmianom na skórze często towarzyszy świąd, zaczerwienienie i inne dolegliwości. Mogą pojawić się wszędzie, co zależy od przyczyny i rodzaju alergii, ale i wieku. Alergia na twarzy, nogach, brzuchu, plecach czy klatce piersiowej może być spowodowana różnorodnymi czynnikami. Co warto wiedzieć? Jakie leczenie zastosować na wysypkę alergiczną?

spis treści

1. Co to jest wysypka alergiczna?

Wysypka alergiczna to typowy objaw alergii. Mówi się o niej, gdy na skórze pojawiają się wykwity w postaci plam, bąbli, grudek, pęcherzyków lub krostek, będące konsekwencją kontaktu z alergenem. Wysypka może boleć lub swędzieć, choć bywa także niedokuczliwa.

Wysypka alergiczna może pojawić się wszędzie, co zależy od przyczyny i rodzaju alergii, ale i wieku. Pacjenci często zgłaszają się do gabinetu dermatologicznego z takimi problemami zdrowotnymi jak:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • uczulenie na rękach (u wielu pacjentów pojawiają się uczulenia na dłoniach, u innych wysypka na przedramionach),
  • uczulenie skórne na policzkach,
  • uczulenie na nogach,
  • uczulenie na szyi,
  • uczulenie na łokciach czy nadgarstkach

Wysypka na ciele u dorosłych oraz u starszych częściej manifestują się w obrębie nadgarstków, zgięć łokciowych i powierzchni grzbietowych rąk (wysypka na rękach) lub nóg (wysypka na nogach).

Wysypka na brzuchu może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej spowodowana jest ona uczuleniem na jakiś produkt spożywczy, ale u niektórych pojawia się ona po zetknięciu z uczulającym kosmetykiem, żelem pod prysznic, balsamem do ciała, proszkiem do prania. Wysypki na brzuchu, nogach, rękach czy twarzy pod żadnym pozorem nie należy drapać, przebijać czy ściskać.

Niektórzy pacjenci przychodzą do gabinetu dermatologicznego, nieświadomi tego, że dziwna nagła i dziwna wysypka na ciele to nie objaw alergii, ale choroby zakaźnej. W przebiegu chorób tego typu może pojawić się czerwona swędząca wysypka na całym ciele u dorosłych.

U niektórych może także wystąpić wysypka od wody. Co to takiego? To krostki alergiczne, które są swoistą skórną reakcją alergiczną na znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia, np. metale ciężkie. Zjawisko to jest ściśle związane z tzw. alergią na wodę.

1.1. Wysypka alergiczna u dzieci

Wysypka alergiczna u dzieci jest częstym zmartwieniem rodziców. Czym najczęściej jest spowodowana? W zetknięciu, z jakimi alergenami mogą pojawić się objawy skórne uczulenia u najmłodszych pacjentów? Wysypka alergiczna u dziecka, dzieci może świadczyć o nadwrażliwości na jakiś lek czy składnik kosmetyku. Objawy skórne w postaci wysypki (uczuleniowe krostki na ciele dziecka), mogą mówić o tym, że u malucha wystąpiła alergia pokarmowa, związana z nadwrażliwością na składniki pokarmowe.

Wysypka alergiczna u niemowlaka może oznaczać uczulenie na białko mleka krowiego, ale nie jest to reguła. Uczulenie może być odpowiedzią organizmu na stosowanie u maluszka kosmetyków, mydeł, szamponów i środków piorących (alergia kontaktowa). Wówczas zmiana pojawia się w miejscach kontaktu z alergenami. Alergia skórna to dość powszechny problem pacjentów.

Uczulenie na twarzy, najczęściej pojawia się u maluszków w okresie niemowlęcym. Łuszczące się, czerwone plamy na skórze, zmiany pojawiające się w obrębie zgięć kolanowych oraz wysypka w zgięciu łokcia – wszystkie te objawy mogą wskazywać na uczulenie u niemowląt. W przypadku starszych dzieci wysypka może pojawić się po spożyciu potrawy, która zawiera jajka, orzechy, czekoladę czy ryby i owoce morza.

1.2. Rodzaje wysypek u dzieci

Poruszając temat uczuleń u najmłodszych pacjentów, warto pochylić się również nad poszczególnymi rodzajami zmian skórnych. Jakie są rodzaje wysypek u dzieci? Zarówno u niemowląt, jak i nieco starszych dzieci, alergia skórna może manifestować się w postaci różnych grudek, plamek czy bąbli. Rodzice maluchów najczęściej udają się do gabinetu dermatologicznego lub alergologicznego w przypadku pojawienia się pokrzywki alergicznej. Jakie są inne rodzaje wysypki? Niezwykle częstym zjawiskiem jest:

  • wysypka grudkowa,
  • wysypka plamisto-grudkowa,
  • wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa
  • wysypka plamista.

2. Przyczyny wysypki alergicznej

Wysypki alergiczne są typowym objawem nadmiernej reakcji organizmu na substancje, które zasadniczo mu nie zagrażają. Alergia jest związana z nieprawidłową odpowiedzią organizmu na obecność i działanie różnych czynników nazwanych alergenami.

Jej istotą jest reakcja immunologiczna, która prowadzi do powstania specyficznych przeciwciał. Te łączą się z antygenem, co skutkuje uwolnieniem mediatorów procesu zapalnego. W przypadku dzieci przyczyną alergii może być alergia na żel do kąpieli, szampon, krem. Może być spowodowana również spożyciem nieodpowiedniego, alergizującego pokarmu.

Starsze dzieci oraz dorośli najczęściej zmagają się z alergią na jaja, białka obecne w nasionach pszenicy (celiakia), ryby i owoce morza, niektóre owoce, orzechy, mleko oraz alergenami wziewnymi (alergia wziewna), takimi jak pyłki traw czy drzew, alergeny zwierząt domowych czy roztocza kurzu domowego.

U dzieci i dorosłych może również wystąpić wysypka po lekach, zarówno steroidowych, przeciwbólowych, czy przeciwgrypowych. Małe swędzące krostki na ciele (pojedyncze lub mnogie), pęcherzyki, wysypka na twarzy i klatce piersiowej to objawy, które mogą oznaczać, że u pacjenta występuje uczulenie na leki, a konkretniej na określony składnik leku.

Choroby z wysypką alergiczną to również fotodermatozy. Fotodermatoza jest nazwą, która dotyczy wielu chorób skóry wywołanych szkodliwym działaniem światła. Tego typu problemy mogą wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pacjenci borykający się z tymi schorzeniami mają nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe, opalanie jest więc w ich w przypadku niewskazane. Dlaczego? Ponieważ jakakolwiek ekspozycja na promienie słoneczne może powodować u nich gorączkę, dreszcze, obniżenie samopoczucie.

Jakie są inne objawy uczulenia na światło słoneczne? Jak wygląda uczulenie u osób z fotodermatozą? W przebiegu fotodermatozy może pojawić się skórny odczyn alergiczny: swędząca alergiczna wysypka na twarzy koloru czerwonego, swędząca czerwona wysypka na rękach (dłoniach, nadgarstkach czy przedramionach), czerwona wysypka na klatce piersiowej. Uczulenie skóry nie zawsze wygląda tak samo. Pacjenci mogą zaobserwować, że po opalaniu na ich skórze pojawiła się:

  • wysypka z pęcherzykami (wysypka pęcherzowa określana również jako bąble na ciele),
  • wysypka rumieniowa, określana także jako rumieniowata,
  • wysypka piekąca na ciele,
  • opuchlizna,
  • plamy alergiczne (u niektórych pacjentów pojawia się duża czerwona plama w obrębie klatki piersiowej lub pleców).

3. Objawy alergii

Wysypka alergiczna to wprawdzie jeden z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objaw alergii, zwłaszcza skórnej, ale nie jedyny. Alergie mogą objawiać się również katarem, łzawieniem, kaszlem oraz zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym. Często alergia wziewna przyjmuje formę astmy oskrzelowej będącej przewlekłą zapalną chorobą dróg oddechowych.

Alergie skórne wiążą się z różnymi uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak:

  • alergiczne zmiany skórne, określane też jako uczuleniowe zmiany skórne - u pacjentów może pojawić się uczuleniowa wysypka grudkowa, wysypka pęcherzykowa lub wysypka grudkowo plamista, rumień wielopostaciowy, pokrzywka na ciele czy reakcja alergiczna na twarzy,
  • zaczerwienienie skóry,
  • świąd i pieczenie skóry,
  • suchość skóry,
  • łuszczenie skóry, zgrubienia,
  • pękanie skóry i sączenie płynu,
  • stany zapalne skóry, będące skutkiem naruszonej struktury płaszcza ochronnego.

Zobacz także:

4. Rodzaje wysypki alergicznej

Najważniejsze alergiczne problemy skórne oraz choroby alergiczne skóry to:

AZS (atopowe zapalenie skóry) jest przewlekłym stanem zapalnym skóry, wymagającym stałej pielęgnacji. Chorobę charakteryzuje przewlekły stan zapalny i tendencja do nawrotów objawów (fazy zaostrzenia i wyciszenia).

Typowe objawy AZS to:

  • wysypka na ciele pod postacią czerwonych, łuszczących się plam,
  • grudki na skórze,
  • linijne uszkodzenia naskórka,
  • swędzenie i pieczenie skóry,
  • suchość skóry,
  • złuszczanie się i pękanie naskórka.

U niemowląt wysypka alergiczna związana z AZS najczęściej występuje na twarzy, na skórze owłosionej głowy, czasami pojawia się wysypka na brzuchu i kończynach.

Wysypka alergiczna u starszych dzieci dotkniętych AZS najczęściej obejmuje obszar zgięć łokciowych, podkolanowych i na nadgarstkach. U nastolatków i dorosłych dodatkowo pojawia się wysypka na rękach (w obrębie grzbietu rąk).

Wyprysk alergiczny jest zapaleniem powierzchownych warstw skóry o podłożu alergicznym. Jego objawem są grudki, które zmieniają się w pęcherzyki (są wypełnione płynem). Pojawia się także zaczerwienienie skóry, obrzęk i świąd.

Wyprysk zazwyczaj obserwuje się na dłoniach, ramionach, twarzy, narządach płciowych, ale i stopach. Reakcja w postaci wyprysku kontaktowego alergicznego najczęściej po pierwszym zetknięciu z alergenem jest opóźniona.

Pokrzywka alergiczna to najczęstszy rodzaj alergii skórnej. Objawem pokrzywki jest bąbel pokrzywkowy, dobrze odgraniczony od otaczającej skóry wykwitem. Często towarzyszy jej świąd, zaczerwienienie i obrzęk. Zmiana najczęściej pojawia się miejscowo, ale może obejmować znaczny obszar ciała. Dolegliwości pojawiają się po kontakcie z jakimś alergenem. Wysypka pokrzywka może pojawić się po kontakcie z trawą, kurzem, żywicą, pyłkami drzew, kwiatami itd.

Alergiczna choroba skóry ze swędzącą wysypką może być również objawem uczulenia na leki. Wysypka po antybiotyku i innych lekach nazywa się alergią polekową. Najczęściej uczula penicylina, kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że wysypka na ciele może pojawić się również w wyniku silnych emocji. Ten problem to nic innego jak alergia na tle nerwowym. Jakie są jej objawy? Objawy skórne pojawiające się w chwilach napięcia nerwowego to przede wszystkim piekące oraz swędzące bąble na ciele, otoczone czerwoną obwódką. Pod żadnym pozorem zmian nie należy drapać czy przekłuwać. Objawy mogą manifestować się jako alergia na rękach, ale nie jest to reguła. Swędzące grudki na ciele można zaobserwować również na twarzy i szyi. Wysypka alergiczna na plecach to również dość powszechne zjawisko u osób, które mają alergię na tle nerwowym.

4.1. Rumień alergiczny

Rumień jest medycznym określeniem zaczerwienienia pojawiającego się na skórze. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zmiany są wyraźnie zaznaczone brzegi. Zmiana skórna jest skutkiem poszerzenia się powierzchownych naczyń krwionośnych. U niektórych rumień powstaje wskutek silnych emocji, urazu, stanu zapalnego skóry, choroby lub alergii.

Rumień alergiczny to zaczerwienienie pojawiające się na ciele pacjenta, który jest uczulony na daną substancję leczniczą lub produkt spożywczy. Objawem nadwrażliwości na leki, substancje chemiczne czy alergeny pokarmowe jest rumień wielopostaciowy.

Może on przybierać formę wybroczyn, nadżerek, pęcherzyków, rumieni obrączkowatych. Szczególnie uczulające dla pacjentów bywają leki zaliczane do grupy: sulfonamidów oraz salicylanów, jednak zmiana może pojawić się również wskutek stosowania środków przeciwdrgawkowych, określanych mianem barbituranów.

Jak wygląda leczenie rumienia alergicznego? Jeśli rumień alergiczny pojawił się na skutek stosowania określonych środków leczniczych, leki te należy odstawić. Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie leków antyhistaminowych (przeciwalergicznych) oraz ciepłych kompresów, które zmniejszą swędzenie uczulenia na rękach, nogach czy innych miejscach na ciele.

5. Co na wysypkę alergiczną?

Jak złagodzić wysypkę alergiczną? Jakie leczenie wdrożyć, gdy dopada nas uczulenie? Okazuje się, że leczenie alergii skórnej opiera się na podawaniu leków przeciwhistaminowych zawierających np. bilastynę, desloratadynę, azelastynę, cetyryzynę, lewocetyryzynę czy loratadynę, glikokortykosteroidów, a także leczeniu odczulającym (to tak zwane odczulanie).

Kluczowe jest zaniechanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry. Najważniejsze jest jej optymalne natłuszczanie i nawilżanie skóry. Do regeneracji skóry wykorzystuje się emolienty i preparaty steroidowe. Domowe sposoby na alergie skórne takie jak wysypka alergiczna nie zawsze przynoszą oczekiwanie skutki. Popularne wapno do picia nie jest środkiem rekomendowanym. Środki antyhistaminowe skuteczniej niwelują objawy alergii takie jak opuchlizna, łzawienie czy bardzo swędząca wysypka.

Co warto zastosować co na uczulenie słoneczne (wysypkę od słońca)? Jak wygląda leczenie domowe alergii skórnej? Na alergie skórne określane mianem fotodermatoz warto sięgnąć po maść na uczulenie słoneczne. Określenie to odnosi się do wielu maści na uczulenie, przede wszystkim preparatów do smarowania z rumiankiem, maści z witaminą A, maści z cynkiem oraz kortykosteroidami.

5.1. Ile trwa wysypka alergiczna?

Wysypka alergiczna zwykle utrzymuje się od siedmiu do nawet czternastu dni. W przypadku, w którym alergia skórna nie mija, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa lub alergologa. Długotrwała wysypka wymaga odpowiedniej diagnozy oraz leczenia.

Partner serwisu abcZdrowie.pl Nie możesz znaleźć swoich leków na alergię? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka posiada potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.

6. Wysypka na ciele w przebiegu chorób wirusowych

Choroby wirusowe to choroby zakaźne, spowodowane obecnością wirusów w ciele. Objawem niektórych chorób wirusowych jest swędząca wysypka na ciele. Chorób zakaźnych o podłożu wirusowym nie leczy się za pomocą antybiotyków antybakteryjnych, ponieważ tego rodzaju terapia może doprowadzić do groźnych powikłań oraz skutków ubocznych, komplikujących przebieg choroby zakaźnej.

Najczęściej spotykanymi zakaźnymi chorobami wirusowymi są:

  • odra – ta choroba zakaźna spowodowana jest szybko rozprzestrzeniającym się wirusem odry (paramyxowirusem). W początkowej fazie choroby zaobserwować można podwyższoną temperaturę, zapalenie spojówek ze światłowstrętem oraz nieżyt górnych dróg oddechowych. Objawy te utrzymują się nawet do siedmiu dni. Dodatkowym objawem jest uczulenie na policzkach, a dokładnie na ich wewnętrznej stronie oraz na języku. Odra również wywołuje intensywnie plamisto-grudkową wysypkę na skórze (czerwone plamy na ciele). W pierwszej kolejności pojawiają się krostki na twarzy i karku, a także wysypka na szyi. W późniejszym czasie występuje wysypka na tułowiu. W trzecim etapie chorobie u chorego występuje wysypka na dłoniach i innych częściach rąk, a także wysypka na stopach, udach lub na całych nogach. Czy krostki swędzą? Okazuje się, że nie. Nieswędząca wysypka u dziecka, określana również jako wysypka plamisto grudkowa w przeciwieństwie nie powoduje żadnego świądu.
  • ospa wietrzna – jedna z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego wywoływana jest wirusem Varicella Zoster. Do zakażenia może dojść za pośrednictwem drogi kropelkowej, oprócz tego wirus rozprzestrzenia się wraz z powietrzem. Niebezpieczne mogą być również płyny znajdujące się w pęcherzach. Chorobie towarzyszą: zmęczenie, obniżony nastrój, dolegliwości bólowe głowy, gorączka, a także wysypka wirusowa (swędzące krosty na ciele). Czerwone krostki z biegiem czasu zamieniają się w wypełnione płynem pęcherze.
  • różyczka – to choroba zakaźna wywoływana wirusem różyczki o nazwie rubella virus. W przebiegu choroby zaobserwować można umiarkowaną gorączkę (poniżej 39 stopni Celsjusza), dolegliwości bólowe głowy, bóle mięśni, bóle rąk i nóg, dolegliwości bólowe górnych dróg oddechowych, obniżony apetyt, kaszel, katar, zapalenie spojówek, nudności. Różyczka jest chorobą, która często dotyka najmłodszych pacjentów. U maluchów pojawiają się drobne krostki na ciele (różowe grudki, które mają tendencję do zlewania się w plamy). Swędząca, drobna wysypka na ciele bywa niezwykle uciążliwa dla dzieci. Maluchy mają ochotę ciągle się drapać po skórze. Rodzice powinni jednak uczulić dzieci na takie zachowanie. Drapanie krostek może doprowadzić do poważniejszych powikłań. Bladoróżowe plamki wielkości ziaren soczewicy najpierw pojawiają się na twarzy dziecka. W późniejszym czasie wysypka drobnoplamista pojawia się na innych częściach ciała.
  • półpasiec – to choroba wywoływana wirusem varicella zoster virus (VZV), współcześnie nazywanym jako Human Herpesvirus-3. Wirus z rodziny Herpesviridae przyczynia się do rozwoju ospy wietrznej oraz półpaśca u pacjentów. W jaki sposób objawia się półpasiec? W przebiegu choroby dochodzi do wytworzenia się pęcherzyków na ciele zakażonego. Niedługo później pęcherzyki zaczynają przypominać grudki, a nieco później strupy. Półpasiec objawia się także zaczerwienieniem oraz podrażnieniem skóry. Wysypka występuje tylko po jednej stronie ciała. U większości chorych występuje ona w obrębie nerwów międzyżebrowych. Choroba rozpoczyna się gorączką, bólem gardła, bólem głowy, osłabieniem, pieczeniem oraz świądem skóry, ostrym bólem na linii zaatakowanego nerwu.
  • rumień nagły - nazywany również trzydniówką lub gorączką trzydniową jest chorobą zakaźną występującą u niemowlaków i dzieci do trzeciego roku życia. Ten problem zdrowotny spowodowany jest przez ludzkiego wirusa herpes typu 6 (określanego mianem wirusa rumienia nagłego). W przebiegu choroby dziecko przez kilka ma podwyższoną temperaturę. W późniejszym czasie na ciele malucha występuje wysypka podobna do różyczki.

7. Wysypka na ciele w przebiegu chorób bakteryjnych

Wysypka na ciele może być spowodowana nie tylko alergią czy chorobami wirusowymi. U wielu pacjentów stanowi ona objaw chorób bakteryjnych. Te skórne schorzenia spowodowane są działaniem bakterii, paciorkowców, gronkowców, ale również bakterii gram-ujemnych. Najpopularniejsze choroby bakteryjne skóry to: szkarlatyna, nazywana płonicą oraz liszajec.

Szkarlatyna głównie atakuje dzieci uczęszczające do przedszkoli. Choroba ta spowodowana jest bakteriami paciorkowca grupy A. Maluch może uskarżać się na dolegliwości bólowe głowy, złe samopoczucie, dolegliwości bólowe brzucha, nudności oraz wymioty, wysoką temperaturę ciała. Na ciele dziecka pojawia się również czerwona wysypka na ciele. Czerwone kropki, wielkości główki mogą pojawić się na każdej części ciała dziecka. Typowa dla choroby jest:

  • wysypka na brzuchu i klatce piersiowej,
  • wysypka na dekolcie
  • wysypka na plecach,
  • wysypka na twarzy (nie obejmuje ona trójkąta pomiędzy fałdami nosowymi i brodą),
  • wysypka na łokciach, dokładnie w ich zgięciach,
  • wysypka w pachwinach,
  • wysypka obejmująca zgięcia kolan.

Dodatkowym objawem choroby jest zmieniony odcień języka. Na skutek szkarlatyny staje się on malinowy. Warto nadmienić, że u niektórych osób szkarlatyna objawia się jako różowa wysypka na ciele, a nie czerwona.

Kolejną popularną chorobą bakteryjną skóry jest liszajec zakaźny, wywoływany przez paciorkowce lub gronkowce. Jakie są objawy liszajca? W wyniku zakażenia na skórze chorego pojawiają się pęcherzowo-ropne zmiany, które po pewnym czasie ulegają pęknięciu, a następnie zasychaniu. W kolejnym etapie na skórze pacjenta zaobserwować można spore, dwucentymetrowe strupki, które są wypełnione ropą lub treścią surowiczą.

8. Wysypka na ciele w przebiegu innych chorób

Wysypka na ciele może pojawić się na skutek choroby zakaźnej lub niezakaźnej. U niektórych pacjentów czerwone plamy pokryte białą łuską są wynikiem łuszczycy. Łuszczyca to niezwykle popularna na całym świecie choroba skóry o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Nie istnieje żadne lekarstwo, które mogłoby trwale zwalczyć łuszczycę. Terapia opiera się jedynie na łagodzeniu objawów chorobowych. Jednym z głównych symptomów łuszczycy jest swędzenie skóry. W początkowej fazie choroby występuje czerwona wysypka na łokciach i kolanach. W późniejszym czasie czerwone plamki z jasnymi łuskami zaobserwować można również na głowie oraz plecach. Plamy na skórze mogą być widoczne również w obrębie pośladków, dłoni, stóp.

Grzybica skóry wywoływana jest grzybami chorobotwórczymi: dermatofitami lub drożdżakami. Jest chorobą zakaźną. Można zarazić się nią poprzez korzystanie z tego samego ręcznika co osoba zakażona. Zarażenie może być również następstwem noszenia czyichś butów. Do zakażenia może dojść również na basenie lub w saunie. Jakie są objawy grzybicy? To swędzące, łuszczące się czerwone plamy zlokalizowane na ciele pacjenta. Wysypki na skórze w przebiegu tej choroby zazwyczaj uwidaczniają się na głowie, stopach lub w obrębie narządów intymnych. Swędząca wysypka na brzuchu i plecach w postaci plam również występuje dość powszechnie.

Czy choroba może zaatakować inne części ciała, np. dłonie? Okazuje się, że tak. W przebiegu grzybicy może pojawić się swędząca wysypka na rękach lub swędząca wysypka na dłoniach. Leczenie choroby polega na stosowaniu leków o działaniu przeciwgrzybiczym. W ich składzie znaleźć można np. terbinafinę. Zmienione chorobowo miejsca należy smarować dwa, trzy razy dziennie przez okres dwóch tygodni. Niektórzy specjaliści zalecają również stosowanie środków doustnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze