Trwa ładowanie...

Wzrost zachorowalności na nowotwory

Avatar placeholder
23.06.2015 14:34
Wzrost zachorowalności na nowotwory
Wzrost zachorowalności na nowotwory

Choroby nowotworowe stały się najczęstszą przyczyną zgonów u mężczyzn w Europy Zachodniej. Wiele wskazuje na to, że sytuacja w Polsce może wkrótce przedstawiać się podobnie.

spis treści

1. Zachorowalność na nowotwory w Polsce i w Europie

W raporcie „Zwalczanie raka jelita grubego i raka piersi w Polsce na tle wybranych krajów europejskich” specjaliści ostrzegają, iż notuje się wzrost odsetka zgonów, których przyczyną są choroby nowotworowe – z 19 do 26% w Polsce i z 30 do 34% we Francji w ciągu ostatnich 20 lat. Wiąże się to z faktem, iż społeczeństwo się starzeje, a ryzyko raka rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, iż do 2020 roku z 13,8 do 18,4% wzrośnie odsetek Polaków powyżej 65 roku życia. Z kolei według oceny specjalistów, w 2015 roku aż 180 tys. naszych rodaków będzie cierpiało na jakiś rodzaj choroby nowotworowej (w 2008 roku takich osób było tylko 156 tys.).

2. Najczęstsze choroby nowotworowe

Spośród wszystkich chorób nowotworowych przyczyną największej liczby zgonów u mężczyzn jest rak płuc i rak jelita grubego, a u kobiet rak piersi i rak płuc. Specjaliści przewidują jednak, iż w przyszłości przypadków raka jelita grubego będzie znacznie więcej – u mężczyzn w 2020 roku może ich być nawet dwa razy tyle, co teraz. W 2008 roku na ten typ nowotworu cierpiało 8 tys. mężczyzn, a za 9 lat liczba ta może wzrosnąć do 15,5 tys. Wzrośnie również zachorowalność na raka piersi u kobiet – z 14,5 tys. chorych dziś, do 19 tys. chorych w 2020 roku. Na szczęście znacznie poprawiły się metody diagnostyki i leczenia raka. Dzięki badaniom profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy w USA i Wielkiej Brytanii udało się znacznie zmniejszyć liczbę zgonów z powodu tego nowotworu, chociaż jeszcze na początku XX wieku wśród mieszkanek tych krajów stanowił on główną przyczynę zgonów. W Polsce jednak co roku umiera na niego 1745 kobiet, co jest jednym z najgorszych wyników w Europie. Wynika to z faktu, iż wciąż zbyt mało Polek korzysta z możliwości bezpłatnych badań cytologicznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze