Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Zabiegi modelujące ciało

Avatar placeholder
16.04.2021 17:00
Zabiegi modelujące ciało
Zabiegi modelujące ciało

Zabiegi modelujące mają na celu zmniejszenie objętości komórek tłuszczowych oraz usunięcie fałd tłuszczu bez użycia skalpela, a tym samym bez konieczności pozostawania w szpitalu. Jednakże aby zabieg modelujący był bezpieczny, najlepiej wykonywać go w dobrych gabinetach chirurgii plastycznej lub kosmetologicznych. Modelowanie sylwetki nie jest jednak procesem odchudzania – z tego trzeba zdać sobie sprawę, zanim podejmie się decyzję o wizycie w klinice, zajmującej się usuwaniem tłuszczu. Nie ma jednak cudownego zabiegu, który pozwoli bez wysiłku osiągnąć idealną sylwetkę. Starania lekarzy muszą być wsparte dietą i ćwiczeniami.

spis treści

1. Efekt po zabiegach modelujących

Komórki tłuszczowe gromadzą się głównie w warstwie podskórnej. W związku z tym w większości przypadków łatwo jest do nich dotrzeć oraz je usunąć. To właśnie zabiegi modelujące pozwalają rozbić tkankę tłuszczową, a następnie odessać w celu odpowiedniego wymodelowania wybranych partii ciała. Można to zrobić np. za pomocą wstrzyknięcia pod skórę odpowiednich substancji chemicznych, zastosowania fal ultradźwiękowych czy światła lasera. Niezależnie od wybranej techniki efekt jest zawsze taki sam – zniszczenie komórek tłuszczowych, które następnie w naturalnym procesie wydalania są usuwane z organizmu.

2. Wskazania przed zabiegiem modelującym

Modelowanie sylwetki to usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych fragmentów ciała, zazwyczaj z miejsc, z których ciężko jest go usunąć poprzez zastosowanie diety lub ćwiczenia fizyczne. W celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku zabiegu modelującego sylwetkę, lekarze zalecają rozpoczęcie stosowania diety niskotłuszczowej, a zarazem dostarczającej pozostałe składniki odżywcze w odpowiedniej ilości na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Wskazane jest również wykonywanie masażu klasycznego lub drenażu limfatycznego, by rozluźnić ściśle upakowaną tkankę tłuszczową. Dzięki temu organizm później łatwiej jej się pozbędzie. Przed zabiegiem modelującym niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ponadto zaleca się wykonanie podstawowych badań lekarskich (jak morfologia, lipidogram) oraz zmierzenie ciśnienia krwi w celu wykluczenia nadciśnienia tętniczego. Na 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem należy zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B lub oznaczyć we krwi miano przeciwciał wobec tego wirusa.

3. Rodzaje zabiegów modelujących

  • Lipoliza chemiczna – inaczej tzw. lipoliza igłowa, zaliczana jest do zabiegów modelujących mało inwazyjnych. Najlepsze efekty przynosi przy poprawianiu kształtu twarzy i podbródka, ale można ją zastosować również na większe obszary ciała – biodra, pośladki czy uda. Zabieg lipolizy chemicznej polega na ostrzykiwaniu wybranych partii ciała aktywną substancją otrzymywaną z soi – fosfatydylocholiną, która działa na powierzchnie komórek tłuszczowych jak rozpuszczalnik. Przed zabiegiem lekarz zaznacza miejsca, które będą poddane modelowaniu. Następnie za pomocą cieniutkich igieł wprowadza preparat pod skórę. Dobre rezultaty daje wykonanie 2-4 zabiegów co 6-8 tygodni. Po lipolizie chemicznej przez okres 3 tygodni należy unikać opalania.
  • Lipoliza laserowa – to nowa i bezpieczna technika opracowana do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Do jej wykonania używa się specjalnie działającego lasera. Przez minimalne nacięcie lekarz wprowadza pod skórę kaniulę ze światłem lasera. Światło laserowe rozbija błonę komórek tłuszczowych, dzięki czemu ulegają one rozpadowi. Lipoliza laserowa wykonywana jest na ramiona, biodra, pośladki, uda, brzuch, talię, kolana i łydki. Najlepsze efekty przynosi, gdy tkanka tłuszczowa nie przekracza grubości 5 centymetrów. Rozbicie komórek tłuszczowych jest nieodwracalne, ale nieprzestrzeganie diety może spowodować odkładanie się tłuszczu w innych partiach ciała. Przez okres około 2 tygodni po tym zabiegu modelującym może utrzymywać się lekkie zasinienie i niewielki obrzęk na skórze. W tym czasie należy nosić elastyczne ubranie, które wspomoże modelowanie sylwetki.
  • Ultradźwięki – to bezbolesne zabiegi modelujące sylwetkę. Tkankę tłuszczową usuwa się bez naruszenia narządów, naczyń krwionośnych i nerwów. Zabieg składa się z dwóch części. Pierwsza polega na rozbiciu komórek tłuszczowych. W tym celu lekarz do wybranego fragmentu ciała przykłada specjalną głowicę, za pomocą której przesyła w głąb organizmu wiązkę ultradźwiękową o wysokiej intensywności. Z pękniętych komórek tłuszczowych uwalnia się tłuszcz i przenika do przestrzeni międzykomórkowej. Pierwszy etap polega więc na biostymulacji komórek tłuszczowych za pomocą ultradźwięków. Drugi etap zabiegu to drenaż limfatyczny. W tym celu używa się sześciu głowic ultradźwiękowych, które pracują sekwencyjnie. Efektem ich działania jest przyspieszenie wydalania nagromadzonego tłuszczu z organizmu.

W zależności od tempa przemiany materii organizm potrzebuje około 2 miesięcy na wydalenie uwolnionego w czasie zabiegów modelujących tłuszczu. Wydalanie i przekształcanie tłuszczu zachodzi w wątrobie. Aby dodatkowo jej nie przeciążać, po zabiegu należy stosować dietę niskotłuszczową.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze