Trwa ładowanie...

Zaburzenia pamięci i koncentracji

Avatar placeholder
14.02.2017 09:13
Zaburzenia pamięci i koncentracji
Zaburzenia pamięci i koncentracji

Zaburzenia koncentracji to częsty problem, który świadczy o tym, że mózg jest zajęty czymś innym niż wykonywane w danym momencie zadanie. O ile problemy z koncentracją uwagi są przejściowe i nie są regułą, nie ma powodów do zmartwień. Co powoduje zaburzenia koncentracji oraz czy można im zapobiec?

spis treści

1. Jak rozpoznać zaburzenia koncentracji?

Zaburzenia koncentracji to powszechne zjawisko, które występuje w każdym wieku i może się objawiać w różny sposób:

  • Trudność w zachowaniu uwagi podczas pracy lub wykonywania czynności manualnych lub intelektualnych.
  • Trudności w natychmiastowym zapamiętywaniu informacji: osoba nie może sobie przypomnieć tego, co przed chwilą usłyszała.
  • U dzieci trudności w zapamiętywaniu tekstów, w uczeniu się na pamięć.
  • Wrażenie ciągłego "bujania w obłokach".
  • Sama osoba dotknięta zaburzeniami koncentracji często zdaje sobie sprawę ze swoich problemów: obniżona koncentracja uwagi, rozproszenie uwagi podczas oglądania filmu, sztuki teatralnej lub podczas zajęć i lekcji.
Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"
Zaburzenia koncentracji i pamięci
Zaburzenia koncentracji i pamięci

Chcąc poznać przyczyną problemu z brakiem koncentracji najrozsądniejszym wyjściem jest udanie się na

zobacz galerię

2. Zaburzenia koncentracji a wiek

Zaburzenia koncentracji u dzieci, które generalnie nie mają żadnych problemów z zapamiętywaniem, są najczęściej spowodowane zaniepokojeniem. Może chodzić o problem w domu, w szkole lub dotyczący sfery uczuć dziecka. Niepokoje zewnętrzne zaburzają zdolność koncentracji uwagi. Wizyta u psychologa szkolnego często jest bardzo pomocna w rozwiązywaniu tego typu problemów.

Problemy z koncentracją uwagi u osób starszych mają inne podłoże. W tym wypadku brak koncentracji może mieć podłoże neurologiczne, jak na przykład choroba Alzheimera. Jednak oprócz niego zaburzenia pamięci mogą być także świadczyć o depresji, obecności chorób mózgu prowadzących do otępienia m. in. zaburzeń krążenia mózgowego, otępieniu z ciałami Lewy’ego czy czołowo-skroniowym. Jedyną metodą diagnostyczną jest badanie neurologiczne. U osób dorosłych zaburzenia koncentracji najczęściej są wynikiem stresu i zmęczenia.

Ponadto, bez względu na wiek częstą przyczyną problemów z koncentracją uwagi są leki: przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne oraz grupy leków antyhistaminowych i przeciwkaszlowych.

3. Zaburzenia koncentracji a czynniki zewnętrzne

Oprócz czynników indywidualnych zaburzenia koncentracji mogą również wynikać z czynników zewnętrznych. Aby zwiększyć efektywność swojej pracy, warto zadbać o odpowiednie warunki jej wykonywania. Poprawa koncentracji może być osiągnięta za pomocą niewielkich zabiegów:

  • Staraj się ograniczyć czynniki, które mogą cię rozpraszać w miejscu pracy: telewizor, radio, jedzenie, inne osoby itd.).
  • Staraj się, jeżeli to możliwe, wykonywać pracę lub uczyć się stale w tym samym miejscu. To miejsce będzie kojarzyło ci się z koncentracją uwagi.
  • Unikaj pracy w łóżku. Pracę należy wykonywać w pozycji, która pobudza do akcji - pozycji siedzącej, lekko nachylonej w kierunku miejsca pracy.
  • Unikaj słuchania muzyki. Jeżeli muzyka pomaga ci się skoncentrować, wybieraj muzykę instrumentalną, którą dobrze znasz.

Dobra pamięć i koncentracja jest podstawą efektywnej pracy i nauki. Dlatego warto starać się wzmacniać koncentrację uwagi, wykonując ćwiczenia koncentracji oraz dbając o odpowiednie warunki do pracy i nauki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zaniki pamięci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze