Trwa ładowanie...

Zadbaj o siebie w połogu!

Avatar placeholder
18.08.2021 11:11
Zadbaj o siebie w połogu!
Zadbaj o siebie w połogu! (Shutterstock)

Pierwsze 6-8 tygodni po porodzie określa się mianem połogu. W tym czasie świeżo upieczona mama zmaga się z różnymi przykrymi dolegliwościami, które mają związek ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w jej ciele. Warto pamiętać, iż jest to okres szczególnego ryzyka problemów intymnych, które mają znaczenie także dla dziecka karmionego piersią.

spis treści

1. Dolegliwości połogowe

Jeśli w trakcie porodu doszło do nacięcia krocza lub jego samoistnego pęknięcia, które wymagało szycia, przez 7-10 dni po urodzeniu dziecka kobieta doświadcza dyskomfortu i bólu w okolicach intymnych. Na szczęście, rana krocza z upływem czasu goi się, a samopoczucie mamy ulega poprawie.

Proces gojenia przebiega sprawniej, jeżeli kobieta prawidłowo dba o higienę intymną. Kluczowe znaczenie ma mycie oraz nawilżanie miejsc intymnych. Zastosowanie właściwych preparatów dodatkowo pozwala na redukcję suchości pochwy (kolejny powszechny problem w okresie połogu). Okolice intymne można nawilżać za pomocą maści nagietkowej lub specjalistycznego żelu do smarowania (np. prOVag żel), który dodatkowo obniża pH pochwy, łagodzi podrażnienia i chroni przed zakażeniami dróg moczowo-płciowych.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Młode mamy często doświadczają problemów z oddawaniem moczu, które mogą być wynikiem otarć lub obrzęków przy ujściu cewki moczowej. Powszechnym zjawiskiem są także zaparcia. Problemy z wypróżnieniem mogą mieć podłoże psychologiczne – po porodzie kobiety nierzadko obawiają się korzystać z toalety w obawie przed rozejściem się szwów w kroczu. Nie należy jednak wstrzymywać wypróżnień, gdyż wzrasta wówczas ryzyko wystąpienia żylaków odbytu.

Pierwsze dni połogu mogą upłynąć kobiecie również pod znakiem obfitego pocenia się o intensywnym zapachu. Nadmierne wydzielanie potu to nie przypadek – w ten sposób organizm kobiety stara się pozbyć nadmiaru płynów, zgromadzonych w ciąży. W żadnym wypadku nie należy ograniczać spożycia płynów w nadziei redukcji pocenia – zaleca się przyjmowanie większej ich ilości w celu oczyszczenia organizmu. Aby czuć się świeżo mimo intensywnego pocenia, kobieta powinna każdego dnia brać prysznic i na bieżąco myć się oraz zmieniać przepocone ubrania.

2. Jak dbać o krocze w połogu?

Zdrowie intymne kobiety
Zdrowie intymne kobiety

Prawidłowa flora bakteryjna i odpowiednie nawilżenie pochwy to gwarancja udanego życia seksualnego i

zobacz galerię

Prawidłowa pielęgnacja krocza pozwala na szybsze gojenie się rany po porodzie i uniknięcie infekcji intymnych. Jeśli chcesz w optymalny sposób zadbać o okolice intymne tuż po urodzeniu dziecka, zastosuj się do sprawdzonych wskazówek:

  • Myj okolice intymne za każdym razem, gdy korzystałaś z toalety. Stosuj wyłącznie delikatne płyny o niskim pH – w aptece znajdziesz preparaty dla kobiet w połogu.
  • Często zmieniaj podpaski – przed i po ich wymianie dokładnie umyj dłonie. Na czas połogu zrezygnuj z tamponów.
  • Wkładaj wyłącznie bawełnianą bieliznę.
  • Stosuj probiotyki doustne (np. prOVag), które zakwaszają pochwę, chronią przed infekcjami i działają osłonowo na układ pokarmowy. Najlepiej zacząć przyjmowanie probiotycznych preparatów doustnych w czasie ciąży, by zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu, alergii oraz otyłości u dzieci.
  • Utrzymuj ranę krocza w suchości – osuszaj ją chłodnym powietrzem suszarki lub papierowym ręcznikiem.
  • Każdego dnia przez kilkanaście minut leż na łóżku bez bielizny. Pod pośladki podłóż podpaskę. W ten sposób zapewnisz okolicom intymnym dostęp świeżego powietrza, korzystny dla procesu gojenia się rany krocza.
  • W miejscach publicznych nigdy nie siadaj na desce toaletowej, nie kładąc na nią uprzednio specjalnej nakładki.
  • Ćwicz mięśnie Kegla – zacznij od drugiego dnia po porodzie, by wzmocnić mięśnie i przyspieszyć gojenie krocza.
  • Staraj się możliwie dużo leżeć – siedzenie może być źródłem dyskomfortu, dlatego podkładaj pod pośladki dmuchane kółko (takie jak na basen).
  • Znajdź chwilę na nasiadówkę z wywarem z korzenia żywokostu, kory dębu, liści pokrzywy.

Pierwsze tygodnie po urodzeniu dziecka to trudny czas dla kobiety. Opieka nad noworodkiem jest czasochłonna, a przykre dolegliwości połogowe dają się mocno we znaki. Na szczęście, z czasem uciążliwe objawy ustępują, a młoda mama może cieszyć się macierzyństwem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze