Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Jak założyć prezerwatywę?

Avatar placeholder
19.11.2020 12:35
Prezerwatywy to jedna z metod antykoncepcyjnych.
Prezerwatywy to jedna z metod antykoncepcyjnych. (123rf)

Prezerwatywa jest wciąż najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym w Polsce. Łatwy dostęp, przystępna cena, brak ingerencji w organizm kobiety - to cechy, które sprawiają, że wciąż po nią sięgamy. Trzeba jednak pamiętać, że aby dobrze spełniła swoją funkcję, należy wybrać odpowiedni rozmiar i umiejętnie ją założyć. Założenie prezerwatywy nie jest trudne, wymaga tylko odpowiedniej techniki. Nieprawidłowo założona prezerwatywa nosi ze sobą ryzyko pęknięcia.

spis treści

1. Historia prezerwatywy

Podobno już w antyku pasterze wykorzystywali w ten sposób jelita jagnięce, rybacy natomiast - pęcherze pławne ryb. Po raz pierwszy opisano kondom w 1564 roku. Skroił ją wtedy włoski anatom Gabrielle Falloppio. XVII wiek to już produkcja hurtowa. John Condom (nadworny medyk Karola II) robił prezerwatywy z baranich jelit i rybich pęcherzy i zanurzał je w oleju lnianym, poprawiając w ten sposób elastyczność. Dwór zamawiał około 200 sztuk miesięcznie. Francuskie źródła podają miejscowość Condom jako miejsce powstawania zabezpieczających gumek. Mieli je tam robić rzeźnicy.

Kobiety, podobnie jak mężczyźni, mają możliwość korzystania ze specjalnie dla nich przygotowanej prezerwatywy. Brak jest jednak dokładnych danych na ten temat. Są zbyt rzadko stosowane, aby coś więcej na ten temat powiedzieć .

Zobacz film: "Czy prezerwatywy są skuteczne?"

W 1839 roku zaczął je produkować amerykański chemik Charles Goodyear, który opatentował wulkanizację kauczuku. Jednak dopiero w latach 30-tych XX wieku wynaleziono lateks, dzięki któremu prezerwatywy stały się powszechnie dostępne. W Polsce, przed wojną, reklamował je slogan: „Prędzej ci serce pęknie”.

Prezerwatywa jest obecnie najczęściej stosowanym, najłatwiej dostępnym i najtańszym środkiem antykoncepcyjnym. Choć istnieją sposoby zapobiegania ciąży bardziej pewne i skuteczne, to mimo wszystko popularność prezerwatywy nie spada.

Zobacz także:

2. Instrukcja założenia prezerwatywy

Przeznaczeniem prezerwatywy jest ochrona przez zapłodnieniem i chorobami wenerycznymi. Powinni z nich korzystać szczególnie ci, którzy nie mają stałego partnera i zdarza im się seks z przypadkowymi osobami. Prezerwatyw mogą używać właściwie wszyscy. Tylko osoby uczulone na lateks powinny zwrócić uwagę, by kondom był antyalergiczny.

Aby prezerwatywa spełniła swoje zadanie, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni rozmiar - jest ich 18. Zależą od długości członka. Na rynku dostępne są kondomy o różnych smakach, zapachach i kolorach. Nawilżające, z wypustkami, zawierające środki plemnikobójcze - każdy znajdzie coś dla siebie.

Oto wskazówki, które pomogą założyć prawidłowo prezerwatywę:

Otwórz delikatnie i uważnie opakowanie prezerwatywy. Nie należy w tym celu używać ani nożyczek, ani tym bardziej zębów. Może to spowodować uszkodzenie, a nawet całkowite pęknięcie prezerwatywy. Najlepiej jest delikatnie rozerwać opakowanie palcami tuż przy brzegu.

Nałóż delikatnie prezerwatywę na penisa w stanie erekcji. Pociągnij lekko za końcówkę prezerwatywy, tak aby powstała wolna przestrzeń o długości ok. 1 cm. Tam zgromadzi się sperma powstała podczas wytrysku, dzięki czemu unikniemy rozlania się spermy po całej prezerwatywie i ryzyka jej wydostania się na zewnątrz.

Rozwiń prezerwatywę na penisie, aż pokryje go w całości. Pamiętaj, żeby nie używać do tego paznokci. Paznokcie mogą osłabić strukturę prezerwatywy i doprowadzić do jej uszkodzenia lub rozdarcia.

Jeśli prezerwatywa nie jest od razu nawilżana, można użyć żelu nawilżającego na bazie wody. Nigdy nie należy natomiast stosować tłustych lubrykantów, które sprawiają, że lateks staje się porowaty, co obniża skuteczność prezerwatyw.

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy to bardzo przydatna umiejętność. Zarówno partner, jak i partnerka powinni wiedzieć, jak zakładać prezerwatywę. Od tego zależy skuteczność tej metody antykoncepcji , która chroni zarówno przed niechcianą ciążą, jak i poważnymi chorobami, w tym HIV .

3. Prezerwatywa dla kobiet

Prezerwatywa dla kobiet nie jest zbyt popularna, ale istnieje. Wykonano ją w połowie lat 90-tych nie z lateksu, a z folii poliuretanowej. Ma kształt walca. Prezerwatywę dla kobiet zakłada się tak, by zamknięte kółko pokrywało szyjkę macicy, a drugie wystawało na zewnątrz. Jej zaletą jest przede wszystkim fakt, że można ją zakładać jeszcze przed grą wstępną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Kapturki naszyjkowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze