Trwa ładowanie...

Zalety soczewek kontaktowych

Avatar placeholder
06.02.2019 15:33
Zalety soczewek kontaktowych
Zalety soczewek kontaktowych

1. Soczewki czy okulary?

Soczewki kontaktowe są wielkim ułatwieniem dla osób o dużej wadzie wzroku. Nie trzeba nosić ciężkich okularów, które ograniczają pole widzenia i zaparowują pod wpływem pogody. Większość osób wygląda lepiej bez okularów. Używając soczewek można pozwolić sobie na uprawianie sportu czy noszenie modnych okularów przeciwsłonecznych. Jednak nie można całkowicie zrezygnować ze zwykłych okularów, przydają się np. w czasie choroby.

2. Moc soczewek

Soczewki korygują takie wady wzroku, jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność (prezbiopię) i astygmatyzm. Moc soczewek zależy od rodzaju wymiany - jeśli decydujemy się na częstą wymianę szkieł kontaktowych (jednodniowe, 2-tygodniowe i miesięczne), możemy wybierać spośród mocy od +6 do -12. Soczewki zmienianie raz na trzy miesiące lub raz na kwartał (ostatnie zamawiane indywidualnie) dostępne są w mocach od +30 do -30.

3. Soczewki twarde i miękkie

O tym, jakie soczewki będą dla nas najlepsze, decyduje okulista lub optometrysta. Popularniejsze są soczewki miękkie. Wykonuje się je z hydrożelu lub sylikonowego hydrożelu. Hydrożel to substancja podobna do żelu, fazą rozproszoną jest woda, a substancją żelującą różne polimery (naturalne, modyfikowane jak i sztuczne). Od jego stopnia uwodnienia (dzięki temu procesowi jest miękki i elastyczny) zależy rodzaj soczewek. W soczewkach miękkich ten stopień waha się między 30-75%. Za ilość przepuszczanego tlenu odpowiada woda (w soczewkach hydrożelowych) lub specjalny sylikon (w soczewkach sylikonowych). Jest kilka rodzajów soczewek miękkich: korekcyjne, lecznicze, kosmetyczne (zmieniają kolor i wygląd tęczówki, a także mogą spełniać funkcję korekcyjną). Soczewki miękkie można nosić w systemie dziennym (zdejmuje się je na noc), elastycznym (można w nich czasem spać) i ciągłym (bez zdejmowania maksymalnie do 30 dni ). Soczewki twarde produkowane są z tworzywa organicznego, które cechuje się wysoką przepuszczalnością tlenu. Są trwalsze i mniejsze od soczewek miękkich. Jednak oko długo się do nich przyzwyczaja.

4. Kto nie może nosić soczewek?

Przeciwwskazania dotyczą kilku procent ludzi, tych którzy cierpią na czynne infekcje, zespół suchego oka, cukrzycę typu 2. Czasami barierę stanowi psychiczna blokada przed włożeniem sobie soczewki do oka.

5. Jak założyć soczewki?

Zobacz film: "Jak założyć soczewki?"

Zacznij od prawego oka,

  • umyj i wytrzyj dokładnie dłonie,
  • opuszką palca wyjmij soczewkę z opakowania,
  • sprawdź, czy soczewka nie jest wygięta,
  • palcami drugiej dłoni podnieś lekko górną powiekę, a dolną odciągnij w dół,
  • palcem wskazującym połóż soczewkę na oku,
  • zamrugaj i sprawdź, czy nie przeszkadza.

Jeżeli soczewka przeszkadza, trzeba ją zdjąć – ściągnij ją lekko w dół, „uszczypnij” palcem wskazującym i kciukiem.

6. Pielęgnacja

Należy oczyszczać soczewki noszone w trybie zmianowym (jednodniowe po prostu wyrzuca się do kosza). Pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu, po użyciu soczewkę umieszczamy w zagłębieniu dłoni, wlewamy na nią kilka kropel płynu i delikatnie pocieramy czystym palcem. Następnie umieszczamy ją w specjalnym pojemniku i zalewamy świeżym płynem. Należy pamiętać, że soczewki trzeba zdejmować przed lusterkiem i mieć zawsze czyste dłonie – dokładnie spłukiwać je z mydła i wycierać ręcznikiem, który nie zostawi pyłków ani włókienek. Nie można myć soczewek wodą z kranu, ani przechowywać ich w tym samym płynie – trzeba go zmieniać codziennie i przed włożeniem do niego soczewek starannie wypłukać i pozostawić do wyschnięcia. Soczewki wysychają, jeśli nie zostaną zalane płynem. Okuliści zalecają używanie kropel nawilżających, które zmniejszają podrażnienia spowodowane kurzem, pyłem i suchym powietrzem. Specjaliści ostrzegają przed negatywnymi skutkami noszenia przeterminowanych soczewek. Kobiety noszące soczewki nie muszą rezygnować z makijażu. Wystarczy pamiętać, że najpierw trzeba założyć soczewki, a potem zrobić makijaż. Przed demakijażem zdejmujemy soczewki. Używając kosmetyków w spreju (np. lakiery do włosów), zamykamy oczy.

7. Pierwsze soczewki tylko u okulisty

To żelazna zasada. Soczewki w przeciwieństwie do okularów nie są na receptę, ale należy je dobierać tylko u okulisty. Lekarz uczy jak się je zakłada i zdejmuje. Sprawdza, czy nie podrażniają oka i wyznacza termin kontrolnej wizyty, aby stwierdzić, czy noszenie soczewek nie wysusza oka. Z okulistą trzeba konsultować wszelką zmianę typu soczewek i zgłaszać się, gdy zauważmy coś niepokojącego w obrębie oczu.

8. Ile kosztują soczewki?

Szkła kontaktowe nie są zbyt drogie, ale do ich kosztów trzeba doliczyć specjalny płyn do ich pielęgnacji i krople do oczu. Soczewki można kupić w salonach optycznych i sklepach internetowych (tam są dużo tańsze).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze