Trwa ładowanie...

Zapalenie brzegów spojówek

Avatar placeholder
07.06.2023 17:00
Zapalenie brzegów spojówek
Zapalenie brzegów spojówek

Zapalenie spojówek to częsta przypadłość, która spowodowana jest wieloma różnymi czynnikami. Na częste zapalenia spojówek narażone są osoby, które noszą soczewki kontaktowe, ale nie tylko. Zapalenie spojówek można nazwać dolegliwością sezonową, gdyż częściej dotyka ludzi w czasie pylenia roślin, a szczególnie narażeni są alergicy Czasami zapalenie spojówek powstaje także na skutek uczulenia i mówimy wtedy o tzw. alergicznym zapaleniu spojówek.

spis treści

1. Przyczyny i objawy zapalenia spojówek

Najczęstszą przyczyną alergicznego zapalenia spojówek są pyłki kwiatowe, chociaż przyczyna mogą być także alergeny występujące wewnątrz domu. Można do nich zaliczyć kurz, pleśń a także sierść zwierząt domowych.

Zapalenie spojówek objawia się swędzeniem, łzawieniem, pieczeniem, suchością oka oraz opuchniętą powieką. Oczywiście wszystkjie objawy nie muszą wystąpić jednocześnie. Początkowe objawy zapalenia spojówek spowodowane są uwolnieniem histaminy.

2. Leczenie zapalenia spojówek

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W związku z tym, że objawy powstają na skutek uwolnienia histaminy leczenie polega na zakraplaniu do oka kropel antyhistaminowych, leków zmniejszających przekrwienie oraz leków przywracających stabilizację komórkową.

Lekarz może przepisać miejscowo sterydy, ale można je stosować tylko przez bardzo krótki okres czasu ze względu na możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych.

Czasem stosowaną, jednak najmniej efektywną opcją leczenia zapalenia spojówek jest przyjmowanie doustnych leków antyhistaminowych. Leki doustne mogą być podane, jeśli w grę wchodzi alergiczne zapalenie spojówek.

3. Zapalenie spojówek połączone z atopowym zapaleniem skóry

Najczęściej współwystępowanie obu schorzeń dotyczy młodych ludzi (trzy razy częściej dotyka chłopców niż dziewczynek) i polega na tym, że zapaleniu ulega zarówno spojówka jak i rogówka oka. Objawia się to intensywnym swędzeniem i zaczerwienieniem powiek. Na powiekach mogą wtedy wystąpić wypryski. W niektórych przypadkach może wystąpić światłowstręt i zgrubienie skóry powiek.

Nieprawidłowe leczenie lub zaniedbanie leczenia może doprowadzić do blizn na rogówce spowodowane ciągłym pocieraniem i drapaniem oka. Blizny na rogówce mogą powodować problemy z widzeniem. W 10% przypadków zapalenie spojówek współistniejące z atopowym zapaleniem skóry prowadzi do zaćmy, a w rzadkich przypadkach do ślepoty.

Przy zapaleniu spojówek, kiedy odczuwany jest dyskomfort w oku należy pamiętać, by nie trzeć oraz nie drapać oka, ponieważ pogarsza to reakcję alergiczną. W czasie drapania organizm dochodzi do uwalniania czynników reakcji zapalnej, pogarszającej stan oczu. Należy stosować krople, dać oczom odpocząć i po kilku dniach zapalenie spojówek powinno ustąpić. Jeśli tak się nie stanie należy ponownie skontaktować się z okulistą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rodzaje alergicznych chorób oczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze