Zapalenie brzegów powiek z dysfunkcją gruczołów Meiboma

Artykuł sponsorowany

Zapalenie brzegów powiek jest dość częstym i niestety trudnym do leczenia schorzeniem oka. Najczęściej powstaje ono na skutek nadkażenia bakteryjnego wydzieliny gruczołów znajdujących się w powiece. Chorobowo zmieniona powieka jest obrzęknięta, przekrwiona, na jej brzegach znajdują się tłuste łuseczki, ponadto chory zgłasza uczucie suchości, swędzenia, pieczenia gałki ocznej oraz obecności ciała obcego pod powieką. Nieleczone zapalenie brzegów powiek może prowadzić do wypadania rzęs, powstania blizn na brzegach powiek oraz zaburzenia wydzielania przez gruczoły Meiboma, co skutkuje zmniejszeniem stabilności filmu łzowego.

Spis treści:
  1. 1. Przyczyny zapalenia brzegów powiek
  2. 2. Objawy zapalenia brzegów powiek
  3. 3. Leczenie zapalenia brzegów powiek
  4. 4. Powikłania zapalenia brzegów powiek

1. Przyczyny zapalenia brzegów powiek

Najczęstszą przyczyną powstania zapalenia brzegów powiek jest nadkażenie bakteryjne wydzieliny produkowanej przez gruczoły Meiboma i gruczoły Zeissa. Jeśli wydzielina gromadzi się na przednim brzegu powieki, mamy do czynienia z tzw. przednim zapaleniem brzegu powieki. Bakterią wywołującą zapalenie jest najczęściej gronkowiec złocisty. Jeśli zaś wydzielina gromadzi się pod powieką, mamy do czynienia z tylnym zapaleniem brzegu powieki, które jest reakcją na powstające produkty rozkładu wydzieliny gruczołów przez gronkowiec naskórkowy. O ile gronkowiec naskórkowy jest bakterią, która występuje na skórze i spojówce powszechnie i zwykle nie powoduje objawów zapalenia, to gronkowiec złocisty jest bakterią przeniesioną do oka za pośrednictwem brudnych rąk lub chusteczek do nosa. Na rozwój zapalenia brzegów powiek szczególnie predysponowani są: osoby starsze, osoby, które chorowały na łojotokowe zapalenie skóry głowy lub trądzik różowaty, narażone na zewnętrzne czynniki drażniące oczy, np. chemiczne, pyły, nadmierne światło, osoby ze zmniejszoną odporność, cukrzycy, osoby niedożywione. Obecnie coraz częściej zapalenie brzegów powiek spowodowane jest uczuleniem na różne alergeny roślinne i zwierzęce lub też wywoływane jest przez substancje toksyczne znajdujące się w otoczeniu oraz substancje stosowane w kosmetykach. Do innych przyczyn powstania zapalenia brzegów powiek zaliczamy również występowanie niewyrównanej szkłami okularowymi wady wzroku. Dotyczy to przede wszystkim dalekowzroczności i astygmatyzmu, gdyż wady te prowadzą do stałego napięcia akomodacji oczu, co może sprzyjać wystąpieniu stanu zapalnego powiek.

2. Objawy zapalenia brzegów powiek

Najczęstszymi objawami, jakie występują w zapaleniu brzegów powiek są obrzęk powiek i ich przekrwienie. Jeśli mamy do czynienia z gromadzeniem się wydzieliny gruczołów łojowych, u nasady rzęs pojawiają się drobne, żółtawe łuski, których zdrapanie nie powoduje powstania owrzodzenia. Nadkażenie gronkowcowe wywołuje wrzodziejące zapalenie brzegów powiek z obecnością twardych łusek wokół rzęs, których usunięcie powoduje powstanie owrzodzeń na brzegu powiek. Zapaleniu brzegów powiek często towarzyszy uczucie dyskomfortu w chorym oku związane z jego podrażnieniem, świądem, pieczeniem i uczuciem ciała obcego. Gromadząca się na powiekach wydzielina powoduje sklejanie się rzęs, co jest widoczne zwłaszcza rano bezpośrednio po przebudzeniu. Zaburzenia wydzielania lipidów przez gruczoły Meiboma mogą powodować zmniejszenie stabilności filmu łzowego, co skutkuje nadmiernym odparowywaniem warstwy wodnej i dołączeniem się objawów zespołu suchego oka (tzw. suche oko).

3. Leczenie zapalenia brzegów powiek

Leczenie zapalenia brzegów powiek jest często długotrwałe i żmudne. Zazwyczaj kończy się jedynie złagodzeniem objawów. Wymaga ono cierpliwości i sumienności ze strony pacjenta, gdyż najważniejszą rzeczą w leczeniu zapalenia jest codzienna higiena brzegów powiek. Składa się ona z ciepłego kompresu na powieki, który trwa przez pięć do dziesięciu minut i jest powtarzany od dwóch do czterech razy dziennie, w zależności od stopnia dolegliwości. Jego zadaniem jest zmiękczyć łuski powstające na brzegach powiek. Następnie mechanicznie należy usunąć łuski ze skraju powieki. W tym celu wykorzystujemy nasączony w mieszaninie wody i szamponu dla dzieci wacik, którym delikatnie pocieramy wzdłuż krawędzi powieki. Podczas leczenia należy ograniczyć lub zaprzestać stosowania makijażu i noszenia soczewek kontaktowych. W przypadku, gdy przyczyną zapalenia powiek są nadkażenia bakteryjne, stosuje się kurację antybiotykami. Jeśli przyczyną zapalenia powiek jest alergia, należy podjąć wysiłki w celu identyfikacji i ograniczenia ekspozycji na alergen. W tym wypadku stosowane są leki przeciwhistaminowe. Ostatnie badania naukowe sugerują, że doustne podawanie kwasów tłuszczowych omega-3 może być pomocne w leczeniu zapalenia brzegów powiek.

W leczeniu wspomagającym można zastosować także specjalny spray liposomalny (Tears Again), który rozpyla się 3-4 razy dziennie na powieki. Preparat ten przywraca prawidłową czynność fazy lipidowej filmu łzowego, przez co poprawia nawilżenie oczu oraz powiek, łagodząc uczucie suchości i podrażnienie oczu.

4. Powikłania zapalenia brzegów powiek

Przewlekły proces zapalny brzegów powiek może powodować powstanie jęczmienia, gradówki, owrzodzenia rogówki, przewlekłego zapalenia spojówek. Może być przyczyną nieprawidłowego kierunku wzrostu rzęs (mogą dotykać i drażnić oko) lub ich wypadania. Przewlekłe zapalenie brzegów powiek może istotnie zaburzyć wydzielanie lipidów przez gruczoły Meiboma. Osłabia to stabilność filmu łzowego, przez co łatwiej odparowuje z niego warstwa wodna. Przyczynia się to do powstania zespołu suchego oka.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Opuchlizna górnych powiek - jak to leczyć?

Od dłuższego czasu (niesystematycznie) po przebudzeniu pojawia mi się opuchlizna górnych...

lek. Marta Szymańska-Świderska Porady udziela lek. Marta Szymańska-Świderska specjalista chorób oczu, współautorka wielu publikacji w czasopismach okulistycznych.
Czym jest biała, ciągnąca się wydzielina z oczu?

Mam 34 lata, od dłuższego czasu puchną mi powieki z oczu, wydziela się biała ciągnąca wydzielina....

lek. Marta Szymańska-Świderska Porady udziela lek. Marta Szymańska-Świderska specjalista chorób oczu, współautorka wielu publikacji w czasopismach okulistycznych.
pokaż 5 następnych

Artykuły Zapalenie brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek
Okulistyka Zapalenie brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek jest schorzeniem przebiegającym z obrzękiem i przekrwieniem...

Alergiczne choroby oczu Zapalenie brzegów spojówek

Zapalenie spojówek to częsta przypadłość, która spowodowana jest wieloma różnymi...

Plastyka powiek
Chirurgia plastyczna Plastyka powiek

Kobiety pragnące wyglądać młodziej coraz częściej decydują się na blepharoplastykę, mimo że jest ona dość inwazyjnym zabiegiem. Walka z czasem motywuje do poddawania się bardziej skutecznym zabiegom.

Operacje powiek
Plastyka powiek Operacje powiek

Operacje powiek to zazwyczaj typowa korekcja powiek, czyli po prostu poprawianie ich wyglądu....

Okulistyka Choroby powiek

Zaczerwieniona powieka, gradówka, jęczmień czy zaschnięta wydzielina na rzęsach to dość...

Choroby powiek Guzy powiek

Zmiany rozrostowe (guzy) okolicy powiek stanowią poważny problem kliniczny, nie tylko ze względu...

Lifting Lifting powiek

Lifting powiek to zabieg, którego celem jest ujędrnienie skóry wokół oczu. Operacja plastyczna powiek trwa krótko i jest stosunkowo mało inwazyjna.

Kredki i eyelinery Cienie do powiek

Cienie do powiek nadają naszemu oku intrygująca i ciekawy wygląd. Technika ich nakładania wcale nie jest taka trudna. O czym warto wiedzieć?

Zabiegi Korekcja przykurczu powiek

W większości przypadków wytrzeszcz oczu i przykurcz powiek są spowodowane orbitopatią...

Metody korekcji powiek
Plastyka powiek Metody korekcji powiek

Operacja plastyczna powiek umożliwia poprawę wyglądu okolic oczu. Wraz z upływem czasu skóra...

Korekcja opadania powiek
Zabiegi Korekcja opadania powiek

Na opadanie powiek górnych i dolnych wpływ ma wiele zewnętrznych i wewnętrznych czynników....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij