Przyczyny zapalenia gruczołu krokowego

Przewlekłe niebakteryjne zapalenie stercza, coraz częściej obecnie nazywane przewlekłym zespołem bólowym miednicy (ang. chronic pelvic pain syndrome, CPPS), jest jednym z największych obecnych wyzwań w urologii. Długotrwałe, nawracające i dokuczliwe objawy pochodzące z dolnego odcinka dróg moczowych w tej chorobie mogą bardziej obniżać jakość życia mężczyzn, niż to następuje w łagodnym przeroście prostaty (BPH).

Spis treści:
 1. 1. Objawy zapalenia gruczołu krokowego
 2. 2. Przewlekłe zapalenie prostaty
 3. 3. Przewlekły zespół bólowy miednicy
  1. 3.1. Przyczyny powstawania CPPS
  2. 3.2. Leczenie CPPS

1. Objawy zapalenia gruczołu krokowego

Objawy te mogą pojawić w każdym wieku, choć główną grupą chorych zgłaszającą się do urologa są mężczyźni w wieku 20–40 lat.Często są to osoby posiadające dobre warunki socjoekonomiczne, stresującą pracę i nieuregulowane życie seksualne. Zapalenie prostaty może dotykać nawet 15% wszystkich mężczyzn, którzy z tego powodu będą wymagali przewlekłego leczenia trwającego często po kilka lat i nie zawsze skutecznego. 

2. Przewlekłe zapalenie prostaty

Przewlekłe niebakteryjne zapalenie prostaty jest jednym z grupy zapaleń prostaty. Funkcjonująca obecnie klasyfikacja National Institutes of Health (NIH) dzieli zapalenia prostaty na cztery grupy: Pierwsze dwie grupy to typowe infekcje bakteryjne, różniące się od siebie czasem trwania i szybkością narastania objawów.W trakcie diagnostyki wykazuje się obecność bakterii jako bezpośredniej przyczyny tych zapaleń. Ostatnia kategoria charakteryzuje się cechami zapalenia w materiale tkankowym pobranym w trakcie biopsjioraz nasieniu i moczu przy jednoczesnym braku jakichkolwiek objawów.  

3. Przewlekły zespół bólowy miednicy

Największy problem diagnostyczny i terapeutyczny stanowi trzecia grupa. Charakteryzuje się ona obecnością typowych dla zapalenia prostaty objawów, przy jednoczesnym braku dodatnich posiewów bakteryjnych. Dalej idąc, CPPS dzielimy, w zależności od obecności cech zapalenia (podwyższona lub niezmienna liczba białych krwinek w nasieniu i wydzielinie sterczowej), na zapalny CPPS i niezapalny, zwany także prostatodynią.  
 
Zakłada się, że przyczyn zapaleń prostaty może być wiele i nie wszystkie jak dotąd zostały poznane. W przypadku bakteryjnych zapaleń przyczynami są najczęściej bakterie flory jelitowej, na czele z E. colli, oraz przenoszone drogą płciową. Inne przyczyny brane pod uwagę to: reakcje autoimmunologiczne, chemiczne podrażnienie, zaburzenia oddawania moczu, wysokie ciśnienie śródcewkowe i odpływ wsteczny do przewodów prostaty.  

3.1. Przyczyny powstawania CPPS

Obecnie najsłynniejsza teoria na temat mechanizmu powstawania przewlekłego zespołu bólowego miednicy jest związana z wysokim ciśnieniem śródcewkowym. Zakłada ona nadmierne pobudzenie sympatycznego układu nerwowego i jego włókien adrenergicznych, które odpowiadają za unerwienie zwieraczy cewki moczowej. Dochodzi do wzrostu ciśnienia i spadku przepływu w cewce moczowej, a to z kolei może być przyczyną przenikania jałowego moczu do kanalików gruczołu krokowego, co może doprowadzić do zapalenia chemicznego. Może dojść także do uszkodzenia nabłonka prostaty i odczynu immunologicznego. 
Objawy przewlekłego zapalenia stercza, niezależnie od przyczyny są podobne.

 • ból o zmiennym natężeniu w podbrzuszu, mosznie, jądrach, kroczu i udach; wyraźna bolesność uciskowa prostaty podczas badania per rectum,
 • z dolnych dróg moczowych, tj. częstomocz dzienny i nocny, trudności w oddawaniu moczu, pieczenie podczas mikcji, parcia naglące, krwiomocz,
 • związane z wytryskiem, tj. ból w trakcie wytrysku, wytrysk przedwczesny, obecność krwi w spermie, zmniejszenie lub brak spermy,
 • zaburzenia erekcji i potencji.
Długotrwałe występowanie tych dolegliwości, ich nawracanie i niekiedy niecałkowite ustępowanie podczas leczenia może powodować obniżenie zadowolenia z życia, negatywnie wpływając na samopoczucie i powodując zaburzenia sfery emocjonalnej, nierzadko bardzo poważne, takie jak depresja czy nerwica.   

3.2. Leczenie CPPS

W związku z nie do końca znanymi przyczynami i mechanizmem powstawania CPPS zasady leczenia tej choroby nie są obecnie jednoznacznie opracowane. Z pewnością niezależnie od wyniku posiewu moczu rozpoczyna się terapię antybiotykami z grupy fluorochinolonów, trwającą co najmniej 6 tygodni. Takie leczenie wbrew temu, co się wydaje, jest zwykle skuteczne.

Dodatkowo często włącza się także niesteroidowe leki przeciwzapalne (działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo) oraz, w związku z teorią o wysokim ciśnieniu śródcewkowym, leki blokujące receptory alfa adrenergiczne, zwłaszcza uroselektywną tamsulosynę, z którą łączy się największe nadzieje. Istnieją również przesłanki o skuteczności finasterydu czy leków ziołowych. Jako leczenie uzupełniające można zastosować fizjoterapię opierającą się na masażu stercza, ćwiczeniach rozluźniających mięśnie miednicy czy nagrzewaniu przezodbytniczym. Często także bardzo ważnym elementem leczenia będzie skierowanie chorego na psychoterapię.
 

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy to zapalenie prostaty ?

Witam. Mam 28 lat, jestem mężczyzną. Prawdopodobnie miałem zapalenie pęcherza moczowego.Trzymało...

lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek Porady udziela lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
pokaż 5 następnych

Artykuły Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty Objawy zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty zwane jest inaczej zapaleniem stercza. Prostata to niewielki gruczoł krokowy, który zlokalizowany jest w okolicy pęcherza moczowego. Zapalenie prostaty wywołuje nieprzyjemne objawy. Bóle w trakcie oddawania moczu, nieprzyjemne ... plemniki. Badanie prostaty to badanie per rectum (palcem przez odbytnicę). Zapalenie prostaty najczęściej występuje u mężczyzn ... óżny przebieg. Ostre zapalenie prostaty jest wywoływane przez zakażenie dróg moczowych. Inne rodzaje zapalenia...

Gruczolak gruczołu krokowego
Urologia i nefrologia Gruczolak gruczołu krokowego

  Gruczolak gruczołu krokowego (stercza, prostaty), inaczej łagodna hiperplazja gruczołu...

Urologia i nefrologia Rak gruczołu krokowego

Rak gruczołu krokowego (ang. prostate cancer), zwany też rakiem stercza, a potocznie rakiem...

Diagnostyka chorób prostaty USG gruczołu krokowego

Badanie ultrasonograficzne, w skrócie USG, jest metodą dosyć często stosowaną w diagnostyce...

Choroby gruczołu krokowego
Przerost prostaty Choroby gruczołu krokowego

Choroby gruczołu krokowego są dosyć częste u starszych mężczyzn. Zaliczamy do nich przerost prostaty, zapalenie prostaty oraz rak stercza. Wszystkie związane są z zaburzeniem oddawania moczu.

Choroby i dolegliwości Zapalenia tarczycy

Zapalenia tarczycy (ZT) stanowią grupę chorób prezentujących różne objawy wynikające z różnych...

Zabiegi Nacięcie gruczołu łzowego

Gruczoł łzowy pełni bardzo ważną funkcję – produkując łzy oczyszcza i nawilża gałkę oczną....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij