Zapalenie mózgu

Ostre zapalenie mózgu, zwane także encefalopatią (encephalitis), powodowane przez wirus grypy jest rzadkim, ale poważnym powikłaniem grypy, obarczonym wysokim stopniem śmiertelności i powstania ubytków neurologicznych. Pod koniec lat 90. XX wieku Japońscy naukowcy opisali zwiększoną liczbę przypadków tego powikłania w ich kraju. Od tamtego czasu podobne przypadki były stwierdzane i opisywane w wielu krajach, takich jak: Kanada, Australia, Szwecja i inne.

Spis treści:
 1. 1. Ostre grypowe zapalenie mózgu
  1. 1.1. Powikłania grypy a układ nerwowy
 2. 2. Przebieg ostrego grypowego zapalenia mózgu
 3. 3. Objawy zapalenia mózgu
  1. 3.1. Czym jest encefalopatia?
 4. 4. Mechanizm powstawania grypowego ostrego zapalenie mózgu
 5. 5. Diagnostyka
 6. 6. Leczenie ostrego grypowego zapalenie mózgu

1. Ostre grypowe zapalenie mózgu

Grypowe ostre zapalenie mózgu jest powikłaniem grypy, dotyczącym ośrodkowego układu nerwowego (OUN - mózg i rdzeń kręgowy). Dotyka głównie dzieci hospitalizowanych z powodu infekcji grypy. Powikłanie zwykle jest nierozpoznawane przez lekarzy w rejonie.

1.1. Powikłania grypy a układ nerwowy

Wirus grypy powoduje co rocznie powszechne infekcje górnych dróg oddechowych oraz objawy ogólne ustrojowe. Do symptomów typowo przebiegającej grypy zalicza się:

Zwykle infekcje przebiega łagodnie. Jednak w części przypadków w szczególności dotyczących dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży, osób z przewlekłymi chorobami oddechowymi i sercowo-naczyniowymi dochodzi do powstania powikłań pogrypowych, takich jak zapalenie płuc i powikłania dotyczące OUN. Do powikłań neurologicznych należą drgawki gorączkowe (najczęstsze), zespół Rey’a, zapalenie mózgu i inne.

2. Przebieg ostrego grypowego zapalenia mózgu

Grypowe ostre zapalenie mózgu w większości przypadków postępuje dość gwałtownie i zaczyna się w pierwszej fazie infekcji grypowej, dotyczy głównie dzieci poniżej 5 roku życia, może być powodowane przez każdy typ wirusa grypy: A i B. Powikłanie w postaci ostrej encefalopatii  stwierdzane jest u kilku procent ( wg niektórych badań w 5%)  dzieci hospitalizowanych z powodu grypy. Śmiertelność powikłania jest rzędu 50%, wyzdrowienie występuje po 2-6 tygodni od powstania objawów.

3. Objawy zapalenia mózgu

Do objawów zapalenia mózgu należą zarówno objawy choroby podstawowej, czyli grypy jak i objawy zajęcia OUN. Do objawów zajęcia mózgu zaliczamy drgawki, postępującą utratę świadomości, upośledzenie mowy, porażenie nerwów, nietypowe zachowania.

3.1. Czym jest encefalopatia?

Encefalopatia to uszkodzenie mózgu powodowane przez konkretny czynnik np. udar. Zapalenie mózgu to zakażenie ośrodkowego układu nerwowego, w którym zapalny proces chorobowy obejmuje mózg. Najistotniejszym czynnikiem etiologicznym zapalenia mózgu są wirusy neurotropowe (mające powinowactwo do układu nerwowego). Do dnia dzisiejszego nie udowodniono, że wirus grypy przedostaje się do OUN i w mechanizmie, jak czynią to np. wirusy Hermes (opryszczki) powoduje zapalenie. W związku z tym, że mechanizm powstawania zapalenia mózgu w wyniku infekcji gryp,y nie jest jednoznacznie wyjaśniony oraz objawy zapalenia przypominają objawy encefalopatii, pojęcie zapalenia mózgu i encefalopatii są w tym przypadku używane łącznie.

4. Mechanizm powstawania grypowego ostrego zapalenie mózgu

Odpowiedź czy wirus grypy, który ma powinowactwo do nabłonka oddechowego górnych dróg oddechowych, może zajmować OUN wciąż jest niejasna. W wielu badaniach u osób z typową infekcją grypową i objawami zapalenia mózgu, pomimo nowoczesnych metod diagnostycznych, nie udało się wykazać obecności wirusa. Obecnie patogeneza powstawania tego powikłania nie jest jednoznacznie wyjaśniona, przyjmuje się 3 główne komponenty mogące powodować to powikłanie:

 • inwazja wirusa grypy na układ nerwowy,
 • powstanie i negatywny wpływ powstających w czasie zakażenia prozapalnych białek (cytokin),
 • zaburzeń metabolicznych,
 • czynników genetycznych.

5. Diagnostyka

Diagnostyka infekcji grypowej powinna być oparta zarówno na występowaniu objawów klinicznych jak i badaniach laboratoryjnych. Przed wszystkim powinna zostać wykluczona obecność w OUN innych, znanych patogenów, mogących powodować zapalenia w mózgu. Objawy zapalenia mózgupowinny zaczyna się już od 2. dniach objawów grypy.

6. Leczenie ostrego grypowego zapalenie mózgu

Ponieważ objawy zapalenia OUN są niewątpliwie związane z infekcją grypową, niezbędne staje się jak najszybsze włączenia leków przeciw wirusowi grypy: amantadyny i oseltamiviru. W wielu opisywanych badaniach włączenia leczenia znacznie poprawiało stan neurologiczny pacjenta. W ciężkich przypadkach zapalenia mózgu pomocna jest terapia niską temperaturą tzw. mild hipotermia. Temperatura ciała dzieci była obniżana do 34 C na 3 dni, a następnie podwyższana do temperatury prawidłowej o 1 stopień C dziennie w ciągu następnych 3 dni. Terapia hipotermią okazała się skuteczna w powstałym w wyniku zapalenia obrzęku mózgu i chroniła mózg przed powstaniem nieodwracalnych zmian neurologicznych. Literatura opisuje także stosowanie terapii zmniejszającej ilość cytokin zapalnych (jedna z przyczyn powstawania zapalenia mózgu). W tym celu stosowano sterydy w wysokich dawkach.

Pomimo, że powikłanie grypy w postaci zapalenia mózgu (encefalopatii) w porównaniu do ilości rocznych zakażeń wirusem grypy w społeczeństwie nie jest powszechne, jednak warto zwrócić na nie uwagę, gdyż jego przebieg i rokowanie jest poważne. Powikłanie, prawdopodobnie ze względu na małą powszechność powstawania, zwykle jest źle rozpoznawane przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Bibliografia

 • Yoshikawa H., Yamazaki S., Watanabe T. i wsp.: Study of influenza- associated encephalities/ encephalopathy in children diring the 1997 to 2001 influenza seasons. J. Child Neurology 2001,16: 885-890
 • Brydak LB. Neurologiczne powikłania zakażeń wywołanych przez wirus grypy. Przegląd Epidemiologiczny 2002, 56 (supl. 1), 16-30
 • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
 • Prusiński A. (red.), Neurologia w praktyce klinicznej - zasady diagnostyki i postępowania, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-71-8
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~Tola Forum Zdrowie 5 odpowiedzi Wirusowe zapalenie opon mózgowych ~Tola:

Witam, Moja 7 letnia córka choruje na wirusowe zapalenie opon mózgowych. Zaczęło się bardzo...

Artykuły Układ nerwowy

Kleszczowe zapalenie mózgu
Choroby zakaźne i pasożytnicze Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) znane także jako wczesnoletnie lub wiosenno-letnie...

Neurologia Wstrząs mózgu

Wstrząs mózgu to pourazowa utrata świadomości, po odzyskaniu której pacjent wraca...

Guzy mózgu
Onkologia Guzy mózgu

Guzy mózgu to wszelkie obce dla mózgu struktury, w tym nowotwory, których...

Nowotwór złośliwy mózgu Co to jest rak mózgu?

Rak mózgu, którego prawidłową nazwą jest nowotworowy guz mózgu, to jeden...

Udar mózgu
Choroby wieku podeszłego Udar mózgu

Udar mózgu jest najpoważniejszą chorobą naczyniową mózgu oraz jednym z największych...

Udar mózgu Zawał mózgu

Mózg to, obok serca, najważniejszy organ ludzkiego organizmu. Reguluje on działanie...

Dieta na pamięć i koncentrację Dieta dla mózgu

Szybkie tempo życia, nadmiar codziennych obowiązków przyczyniają się do osłabienia wydolności...

Uzależnienia Uzależnienie chorobą mózgu!

Uzależnienie nie jest tylko kwestią słabej woli. Odpowiadają za nie powstałe w wyniku nałogu połączenia neuronów, które należy traktować jako zaburzenie pracy mózgu, nie zaś problem psychiczny.

Nowotwór złośliwy mózgu Nowotwory mózgu u dzieci

Nowotwory mózgu są bardzo poważnym zagrożeniem dla życia. Niektóre nowotwory...

Krwotok mózgowy Wylew krwi do mózgu

Niezdrowy tryb życia, zła dieta, brak ruchu – wszystko to prowadzi do rozwoju chorób...

Medycyna naturalna Wpływ medycyny naturalnej na pracę mózgu

Często mówi się o pozytywnym wpływie ziołolecznictwa na ciało człowieka, zapominając o zdolnościach intelektualnych. A przecież wiele ekstraktów roślinnych ma właściwości wpływające pozytywnie również na pamięć, stres czy depresję. Oto mały przewodnik po roślinach dobrych dla naszego mózgu...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij