Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Zapalenie tchawicy – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
24.11.2023 16:13
Zapalenie tchawicy najczęściej występuje z zapaleniem krtani
Zapalenie tchawicy najczęściej występuje z zapaleniem krtani (Shutterstock)

Zapalenie tchawicy najczęściej występuje z zapaleniem krtani. Czasami zdarza się tak, że ogniskami zapalnym zajęte są także oskrzela. Przy zapaleniu tchawicy nasz oddech jest znacznie ograniczony, w skrajnych przypadkach zdarza się, że konieczna jest intubacja lub tracheotomia.

spis treści

1. Charakterystyka zapalenia tchawicy

Zapalenie tchawicy to zapalenie środkowego odcinka dróg oddechowych, który zaczyna się na krtani, a kończy na oskrzelach, więc takie położenie sprawia, że zapalenie tchawicy rzadko występuje samo. Najczęściej zdarza się, że zapaleniu tchawicy towarzyszy zapalenie krtani, a czasami nawet dochodzi do zajęcia oskrzeli.

Zapalenie tchawicy dzielmy na ostre zapalenie tchawicy oraz na przewlekłe zapalenie tchawicy. Ostre zapalenie zwykle ustępuje po około tygodniu. Charakteryzuje się gwałtownym rozwojem duszności oraz szczekającym kaszlem. Natomiast przewlekłe zapalenie tchawicy często towarzyszy innym przewlekłym chorobom jak np.: przewlekłe zapalenie krtani. Dzielimy je na nieżytowe, przerostowe i zanikowe.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z czosnku"
Zapalenie tchawicy najczęściej występuje przy zapaleniu krtani
Zapalenie tchawicy najczęściej występuje przy zapaleniu krtani

2. Przyczyny zapalenia tchawicy

Zapalenie tchawicy najczęściej wywoływane jest przez wirusy: grypy, para grypy, RSV, adenowirusy, rhinowirusy. Rzadko zdarza się, że przyczyną zapalenia tchawicy są bakterie. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, czasami zapalenie tchawicy jest powikłaniem po zapaleniu krtani lub po grypie.

Jak utrzymać zdrowe gardło?
Jak utrzymać zdrowe gardło? [7 zdjęć]

Często zapominamy, aby dbać o gardło dopóki nie zacznie nas boleć, puchnąć lub piec. Chore gardło potrafi

zobacz galerię

3. Jakie są objawy zapalenia tchawicy?

Najważniejszym objawem zapalenia tchawicy jest suchy, uporczywy i szczekający kaszel, który na późniejszym etapie choroby może być bardziej mokry. Inne objawy to świszczący oddech, ból gardła, trudności w oddychaniu, a czasem nawet duszności. Występuje także gorączka lub stan podgorączkowy oraz uczucie zmęczenia. Podczas kaszlu i przy głębokim oddechu występuje ból za mostkiem oraz w obrębie szyi. W przewlekłym zapaleniu tchawicy objawy są troszkę mniej nasilone i dominuje suchy kaszel.

Zobacz także:

4. Wymaz z gardła

Aby zdiagnozować zapalenie tchawicy, lekarz pobiera wymaz z gardła, zleca wykonanie RTG tchawicy oraz klatki piersiowej oraz wykonuje pomiar saturacji czyli wysycenia krwi tlenem.

5. Czy leczenie antybiotykami jest skuteczne?

Rzadko zdarza się, że przyczyną zapalenia tchawicy są bakterie, jeśli jednak już do tego dojdzie, potrzebna jest kuracja antybiotykiem. Jednak w większości przypadków stosuje się leczenie objawowe, ponieważ za chorobę odpowiedzialne są wirusy. Stosuje się leki łagodzące ból gardła, zbijające gorączkę, a także takie, które pozwalają na odkrztuszanie wydzieliny.

Bardzo istotne jest nawilżanie dróg oddechowych i do tego celu wykorzystywane są inhalacje. Pomieszczenia, w których znajduje się chory, powinny być nawilżone, pomoże w tym nawilżacz powietrza. W chwili kiedy duszności się nasilają, choremu podaje się glikokortykosteroidy a nawet adrenaliny. W tragicznych przypadkach u pacjentów wykonuje się intubację a w ostateczności tracheotomię.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze