Trwa ładowanie...

Zaparcia w ciąży - przyczyny, dieta

Zaparcia w ciąży - przyczyny, dieta
Zaparcia w ciąży - przyczyny, dieta

Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety, wzruszający czas oczekiwania na dziecko. Te miesiące wiążą się z dużymi zmianami fizycznymi i psychicznymi. Czasami jednak bywa tak, że coś zakłóca nam przyjemny czas czekania na upragnione maleństwo. Uciążliwe zaparcia są jedną z dolegliwości nękających przyszłe mamy, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Na zaparcia w ciąży cierpi na nie ponad połowa kobiet spodziewających się dziecka. Czy są jakieś sprawdzone sposoby na zaparcia? Jak ich unikać i jak radzić sobie, gdy się pojawiły?

spis treści

1. Przyczyny zaparć w ciąży

Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie
Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie

Na zdjęciu widoczne miejsce niedrożności jelit.

zobacz galerię

Ciąża to czas sprzyjający zaparciom, które mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, zmęczenie czy nawet hemoroidy . Zaparcia w ciąży pojawiają się zwłaszcza pod koniec jej trwania – w drugim i trzecim trymestrze. Zwiększony poziom progesteronu, który spowalnia perystaltykę jelit i powiększająca się macica sprawiają, że w jelicie zalegają masy kałowe, prowadzące do tworzenia się uporczywych zaparć.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Zaparcia w ciąży powstają również w wyniku zmniejszonej aktywności fizycznej. Kobiety w ciąży często boją się wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia i starają się unikać ruchu. Jest to błędne myślenie. Ruch jest wskazany zawłaszcza dla kobiet spodziewających się dziecka. Oczywiście, nie mogą to być ćwiczenia bardzo intensywne czy zbyt mocno obciążające organizm przyszłej mamy.

Zgodnie z podstawową zasadą medycyny, lepiej zapobiegać niż leczyć, ale trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że takie zmiany są jednak nierozerwalnie związane w trwającą ciążą. Leczenie zaparć w ciąży opiera się głównie na ziołolecznictwie. Przyszła mama dzięki swojej przezorności może jednak sprawić, że zaparcia się nie pojawią lub ich przebieg nie będzie tak uciążliwy. Wystarczy tylko trzymać się kilku podstawowych zasad. Pierwsza z nich jest prosta i doskonale wszystkim znana. Aby nie dopuścić do zaparcia w ciąży, należy dobrze nawodnić organizm. Picie około 1,5 litra niegazowanej wody sprawi, że w naszym ciele znajdzie się dostateczna ilość płynów, które nawodnią, odżywią i poprawią metabolizm. Przyszła mama może raczyć się również słabymi herbatkami i świeżo wyciskanymi sokami owocowymi. Smakują wspaniale i są bardzo zdrowe. Dodatkową zaletą jest zawarty w owocach błonnik. Przyspiesza on pracę jelit i zapobiega zaparciom w ciąży.

2. Jak ograniczyć zaparcia?

Nie da się uniknąć zaparć bez mądrze skomponowanej i odpowiednio zbilansowanej diety. Racjonalne odżywianie się już od początku ciąży sprawi, że ominie nas ta przykra dolegliwość, jaką są zaparcia w ciąży, lub jej przebieg będzie łagodniejszy. Korzystnie na pracę przewodu pokarmowego wpływa dieta bogata w surowe owoce i warzywa oraz otręby zawierające dużą ilość naturalnego błonnika. Skuteczną bronią przeciwko zaparciom w ciąży są suszone śliwki. Wiele przyszłych mam nie może jednak ich jeść w dużych ilościach, gdyż uskarżają się z kolei na wzdęcia. Jeśli tak jest, możemy pić sok ze śliwek lub zjeść inne suszone owoce: figi, daktyle (jeśli nie są dla nas za słodkie) czy morele.

Innym skutecznym sposobem na zaparcia w ciąży jest picie naparu z siemienia lnianego. Poprawia ono pracę jelit i zapobiega powstawaniu zaparć. Najlepiej pić taki napój wraz z nasionami rano na czczo lub przed snem. Na zaparcia pomocne są również produkty mleczne fermentowane. Jogurty naturalne, kefir, maślanka, mleko acidofilne – tak powinna wyglądać dieta dla kobiet w ciąży. Zdrowa dieta przyspieszy procesy trawienne i wyreguluje mikroflorę bakteryjną. Nie można zapomnieć też o ruchu. Aktywność fizyczna poprawia przemianę materii i sprawia, że mamy lepsze samopoczucie. Na zaparcia wciąży pomoże też spokojny spacer.

Jak widać, jest wiele sposobów na złagodzenie zaparć w ciąży. Absolutnie nie wolno stosować na własną rękę żadnych środków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem. Na zaparcia w ciąży jest wiele domowych sposobów, które nierzadko okazują się bardzo skuteczne i pozwalają cieszyć się radosnym oczekiwaniem na maluszka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze