Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Anna Białous

Zazdrosny mężczyzna – przyczyny, objawy, jak radzić sobie z zazdrością?

Zazdrosny mężczyzna może snuć zupełnie wyimaginowane scenariusze na temat zachowania partnerki
Zazdrosny mężczyzna może snuć zupełnie wyimaginowane scenariusze na temat zachowania partnerki (Adobe Stock)

Zazdrośni mężczyźni nierzadko nie wiedzą, jak radzić sobie ze swoimi emocjami. Dlatego też zazdrość bywa przyczyną wielu nieporozumień w związkach. W skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do agresji, nękania i prześladowania. Jak reaguje zazdrosny facet? Jak radzić sobie z zazdrością u mężczyzn?

spis treści

1. Czym jest zazdrość?

Zazdrość definiowana jest najczęściej jako złożony stan emocjonalny, będący reakcją na możliwe zagrożenie (rzeczywiste lub wyimaginowane).

Łagodną zazdrość odczuwa od czasu do czasu niemal każdy z nas w różnych momentach swojego życia. Takie emocje są najczęściej naturalne i informują o tęsknotach, niezaspokojonych potrzebach, czy strachu przed stratą. Mogą być motywujące do działania i zmiany niekorzystnej sytuacji.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Czasami jednak zazdrość jest tak intensywna, że prowadzi do utraty kontroli nad własnym zachowaniem. Taką przytłaczającą zazdrość nierzadko obserwuje się w związkach romantycznych.

Niekontrolowana, patologiczna zazdrość może być bardzo toksyczna dla relacji. Nierzadko bowiem prowadzi do różnego rodzaju nadużyć, irracjonalnych reakcji, a nawet do niebezpiecznych zachowań. Często prowadzi też do snucia zupełnie wyimaginowanych scenariuszy, a z czasem może przerodzić się w paranoję i obsesję.

Przyjaźń z eks
Przyjaźń z eks

Przyjaźń damsko-męska jest często uznawana za mit i niewiele osób wierzy w to, że taka relacja może

zobacz galerię

2. Jak zachowuje się zazdrosny mężczyzna?

Jak rozpoznać, kiedy facet jest zazdrosny? Łagodna zazdrość może być budująca dla związku. Mężczyźni, którzy doświadczają tego uczucia, mogą bardziej otwierać się na potrzeby drugiej strony, stawać się czulsi i bardziej opiekuńczy. Łagodna zazdrość może też motywować mężczyzn do pielęgnowania relacji, co w rezultacie czyni związek silniejszym.

Jednak nadmierna zazdrość w związku może zniszczyć nawet najpiękniejszą relację. Jest ona bowiem jednym z możliwych czynników, wyzwalających w mężczyznach niezdrową kontrolę, agresję, przemoc psychiczną, czy fizyczną.

Jak zachowuje się zazdrosny facet?

Niezdrowa zazdrość u mężczyzn może objawiać się m.in. poprzez:

  • naruszanie prywatności drugiej strony (przeglądanie telefonu komórkowego, komputera),
  • pretensje, że partnerka poświęca zbyt wiele uwagi innym mężczyznom, ograniczanie partnerki w relacjach towarzyskich,
  • brak zaufania w czasie rozłąki, sprawdzanie partnerki, wyciąganie pochopnych wniosków,
  • ingerowanie w kwestie ubioru i makijażu,
  • próbę kontrolowania zachowań,
  • ignorowanie (zazdrosny facet milczy), obrażanie,
  • wypytywanie znajomych o partnerkę,
  • obwinianie, zachowania pasywno-agresywne,
  • wywieranie na drugą stronę presji,
  • potrzebę ciągłego potwierdzania miłości, zapewniania o uczuciu,
  • próby osłabienia samooceny i poczucia wartości partnerki,
  • oskarżanie o kłamstwa bez dowodów,
  • wszczynanie konfliktów,
  • przemoc psychiczną, czasem fizyczną.

3. Dlaczego w związku pojawia się zazdrość?

Co znaczy, jak facet jest zazdrosny? Chociaż zazdrość najczęściej cieszy się złą sławą, to nie jest ona żadną negatywną emocją. Jeśli mężczyzna czuje zazdrość, najczęściej oznacza to po prostu, że czuje się z jakiegoś powodu zagrożony lub boi się utracić partnerkę.

W takich sytuacjach łagodna, sporadyczna zazdrość może być oznaką emocjonalnego zaangażowania w relację. Jeśli mężczyzna mówi o swoich uczuciach otwarcie, bez obwiniania, oskarżania, to stwarza przestrzeń do pracy i ewentualnych zmian w relacji.

Bywa jednak, że powody zazdrości są bardziej złożone.

Dlaczego facet jest zazdrosny?

Często zazdrość swoje korzenie ma jeszcze w przeszłości, nawet we wczesnym dzieciństwie (np. zdrada w związku rodziców, odrzucenie lub porzucenie przez ukochanego rodzica). Czasem wynika ona także z doświadczeń z poprzednich związków (niewierność byłego partnera).

Ponadto zazdrości mogą sprzyjać także nieprzepracowane, wewnętrzne konflikty, niska samoocena, niepewność, czy lęk przed porzuceniem. Uważa się, że istotne znaczenie może mieć także poczucie nieadekwatności w związku oraz lękowy styl przywiązania.

U faceta zazdrosnego o kobietę problemy z zaufaniem może potęgować także nadużywanie alkoholu, czy innych substancji psychoaktywnych. Tego rodzaju środki mogą bowiem mieć negatywny wpływ na postrzeganie zagrożeń w związku.

4. Jak radzić sobie z zazdrością?

Związek z osobą, która stale jest zazdrosna bywa bardzo wyczerpujący. Dlatego też istotne jest, by w takich sytuacjach podjąć odpowiednie działania. Leczenie zazdrości patologicznej wymaga najczęściej fachowej pomocy (u psychoterapeuty lub psychologa). Zazdrosny facet powinien, więc jak najszybciej zgłosić się na terapię.

W sytuacji, gdy zaufanie w związku zostało w jakiś sposób naruszone, pomocna może być także terapia dla par, która pomaga skuteczniej się komunikować oraz budować wzajemne zaufanie i zrozumienie. Ważne jest także wsparcie ze strony partnerki, otwartość na wszystkie uczucia mężczyzny, próba zrozumienia jego punktu widzenia.

W sytuacji, gdy zazdrość pojawia się tylko sporadycznie i nie wymyka się spod kontroli, najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa z partnerem. Ważne jest jednak, by w czasie rozmowy mówić wyłącznie o własnych uczuciach, nie rzucać oskarżeń i nie obwiniać partnera.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Oznaki świadczące o problemach w związku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze