Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zdjęcie RTG w chorobach reumatologicznych

Avatar placeholder
22.06.2015 10:08
Zdjęcie RTG w chorobach reumatologicznych
Zdjęcie RTG w chorobach reumatologicznych

Zdjęcie RTG to obraz ciała, który powstał dzięki wyemitowanej dawce promieni rentgenowskich. Ten sposób wykorzystania promieniowania to wielki postęp w diagnostyce medycznej. Badanie RTG pomaga ustalić jaka choroba jest przyczyną wystąpienia różnych symptomów. Na przykład, gdy pacjent ma trudności w oddychaniu i krwawi podczas kaszlu to lekarz powinien go skierować na RTG klatki piersiowej. Zdjęcia rentgenowskie mogą wykazać złamania kości czy próchnicę zębów i być wykorzystywanie w diagnozowaniu chorób reumatologiczych.

spis treści

1. Diagnostyka reumatyzmu

Złamanie kości śródręcza - zdjęcie RTG
Złamanie kości śródręcza - zdjęcie RTG

W obrocie ręki najczęściej spotyka się złamanie szyjki piątej kości śródręcza („złamanie bokserskie”).

zobacz galerię

Reumatyzm to zapalenie występujące w ciele człowieka, głównie w stawach. Jednak dotyczy także mięśni i różnych organów. Na ten problem narzekają częściej kobiety niż mężczyźni. Zazwyczaj rozwija się u starszych ludzi, choć może występować także u dzieci. Reumatyzm powstaje symetrycznie po obu stronach ciała.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Stan zapalny często jest obserwowany w palcach, dłoniach i kolanach. Może też dotyczyć całego ciała i powodować problemy, które nie wiążą się tylko z bólem stawów. Reumatyzm może dotyczyć gardła powodując chrypkę, płuc utrudniając oddychanie, lub atakować tkanki serca powodując ból w klatce piersiowej. W zdiagnozowaniu tej dolegliwości pomoże RTG klatki piersiowej. Jeśli ktoś obserwuje u siebie wymienione problemy, powinien udać się niezwłocznie do lekarza, aby jak najszybciej zidentyfikować chorobę i rozpocząć leczenie.

2. Jak powstaje zdjęcie rentgenowskie?

Dzięki temu, że promienie rentgena w różnym stopniu są absorbowane przez wodę, mięśnie i organy, możliwe jest powstanie zdjęć rentgenowskich, które wykażą wszelkie stany zapalne, w tym reumatyzm. Badanie rentgenowskie wymaga skierowania od lekarza. Trzeba wiedzieć, że badanie to nie jest traktowane profilaktycznie, ponieważ wiąże się z dostarczeniem do organizmu dawki promieniowania. Pomimo, że ta dawka jest niewielka, to jednak uważa się, że promieniowanie rentgenowskie kumuluje się w organizmie, więc badanie powinno być wykonane tylko przy wystąpieniu konkretnych objawów.

  • ból w stawach, który powiększa się przy ruchach,
  • puchnięcie stawów,
  • uczucie sztywności w stawach,
  • zmęczenie i osłabienie organizmu,
  • ogólna gorączka lub uczucie ciepła w chorych miejscach,
  • utrata wagi,
  • reumatologiczne guzki.

Kiedy lekarz potwierdzi reumatyzm, pacjent będzie mógł skutecznie rozpocząć leczenie schorzenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Działanie leków przeciwbólowych na zapalenie kości i stawów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze