Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Arleta Balcerek

Zdrada a depresja

Zdrada a depresja
Zdrada a depresja (Pixabay)

Tworzenie związku wymaga od partnerów zaangażowania, zaufania oraz szacunku. Ważne są także uczucia, które spajają związek – miłość i przywiązanie. Ponieważ związek wymaga także sporych nakładów zarówno psychicznych, jak i materialnych, każda z osób decydująca się na taką relację chce, by była jedyną wybraną przez drugą osobę. Dlatego tak ważna jest w związku wierność partnerowi.

W trakcie tworzenia się więzi między dwojgiem ludzi powstaje wiele emocji i uczuć. Angażując się coraz silniej w te relacje w obojgu partnerów narastają silne uczucia. Miłość i przywiązanie mają na celu zbliżenie dwojga ludzi, stworzenie trwałego związku oraz założenie rodziny. Kobiety i mężczyźni inwestują nieco inne wartości w zwrócenie uwagi partnera oraz trwałość związku. Mężczyźni mają przede wszystkim na celu zauroczenie partnerki i zachęcenie jej do współżycia, co może w konsekwencji prowadzić do posiadania z nią potomstwa. Kobiety natomiast wybierają partnerów, którzy będą odpowiednimi kandydatami na przyszłych ojców. Możemy uciekać od biologii, tworzyć piękne teorie, ale nadal to geny decydują, kto jest idealnym wybrankiem serca. Również w kwestii zazdrości wiele zależy od płci oraz kosztów ponoszonych przy tworzeniu związku.

spis treści

1. Zazdrość i zdrada emocjonalna

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"
Dlaczego zdradzamy?
Dlaczego zdradzamy?

Dlaczego jedno z partnerów zaczyna regularnie zdradzać? Dlaczego niektórzy po zdradzie odczuwają jeszcze

zobacz galerię

Założenie związku z drugą osobą ma na celu wspólne dzielenie się codziennymi obowiązkami, zaspokajanie swoich potrzeb oraz pogłębianie więzi. Dlatego tak ważne jest zaufanie i oparcie w drugiej osobie. Partnerzy zobowiązują się do bycia sobie wiernymi, co oznacza, że nie utrzymują kontaktów intymnych z innymi osobami. Zdrada, czyli odstępstwo od utrzymywania wierności partnerowi jest bardzo poważnym przekroczeniem norm wzajemnego pożycia.

Ponieważ w każdym związku istnieje możliwość zdrady, dlatego też powstała zazdrość, czyli swoiste uczucie nakazujące kontrolę nad zachowaniem partnera oraz próby sprawdzania wierności. Taka zazdrość różnie objawia się u kobiet i u mężczyzn.

Kobiety bardzo dużo inwestują wydając na świat potomstwo, dlatego potrzebują partnera, który będzie się nimi opiekował, chronił je oraz zapewniał zaspokojenie potrzeb. Stąd też kobiety najbardziej obawiają się zdrady emocjonalnej. Zdrada emocjonalna polega przede wszystkim na obdarzeniu przez mężczyznę uczuciem innej kobiety niż jego dotychczasowa partnerka. Uczucia dwojga ludzi są spoiwem związku, wpływają na wzajemne relacje oraz poczucie stabilizacji. Kiedy jednak mężczyzna poznaje inną kobietę może się w niej zakochać i porzuć dotychczasową partnerkę. Nieodwzjemniona miłość jest trudną sytuacją dla kobiety. Dlatego tak ważne jest dla kobiet, by mężczyzna obdarzał je uczuciem oraz wspierał w trudnych momentach.

U mężczyzn inwestycją jest przede wszystkim opieka nad kobietą oraz potomstwem. Dlatego mężczyźni zwracają szczególną uwagę na sferę seksualną i z nią związana jest ich zazdrość. Mężczyzna chce mieć pewność, że dzieci, w które inwestuje, są jego potomstwem. Stąd bierze się duża nieufność męska względem innych mężczyzn w otoczeniu swojej partnerki. Dla nich zdrada fizyczna jest znacznie bardziej bolesna niż zdrada emocjonalna.

2. Konsekwencje zdrady

Zdrada jest złamaniem zasad panujących w związku. Rozwijające się uczucia mają zapobiegać niewierności. Mimo to wciąż wiele jest osób, które zdradzają swoich partnerów i partnerki. Osoba zdradzona odczuwa szereg trudnych emocji: ból, poczucie niesprawiedliwości, wstyd, poczucie winy, cierpienie oraz smutek i żal. Zdradzona osoba może cierpieć na zaburzenie depresyjne. Także samoocena zostaje znacznie obniżona. Bardzo trudno jest pogodzić się z niewiernością partnera. Czasem dochodzi do tego, że osoba zdradzona popada w apatię, staje się bierna i izoluje się od otoczenia. Zwykle te osoby odczuwają wstyd i poczucie winy, gdyż uważają, że za mało się starały i to ich wina, że doszło do takiego czynu. Poczucie krzywdy i niesprawiedliwości są bardzo silne, powodują smutek i żal. Rodzi się także często gniew oraz bunt przeciwko całej sytuacji. Osoba skrzywdzona przez partnera bardzo długo i intensywnie odczuwa skutki zdrady. Nie jest w stanie poukładać sobie życia na nowo, ponieważ jej wiara w innych została zachwiana. Problemem jest również uczucie do niewiernego partnera, którego nie można wygasić w ciągu kilku chwil. Zdarza się, że w takiej sytuacji rodzą się ambiwalentne uczucia, tj. miłość i nienawiść.

W związku, który opiera się na głębokich uczuciach, wzajemnym zaufaniu oraz szczerości, zdrada jest bardzo negatywnym zjawiskiem. W zdradzonym partnerze rodzi cały szereg trudnych uczuć i emocji. Poradzenie sobie z nimi często przerasta siły zdradzonego czy zdradzonej. Jednak i drugi partner zwykle odczuwa dolegliwości psychiczne związane ze swoim postępowaniem. Konsekwencje zdrady są ogromne i przytłaczające. Czasem za takie zachowanie może odpowiadać chwilowe zatraceniu, lecz w równym stopniu może to być przemyślane postępowanie. Przyczyn zdrady jest wiele tak, jak i wiele jest ludzkich osobowości. Dlatego nie jest się w stanie przewidzieć, czy człowiek z którym wchodzi się w głębokie relacje będzie do końca trwania związku wierny, czy też sprzeniewierzy się tej podstawowej zasadzie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze