Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Zdrowe jedzenie a ortoreksja

Avatar placeholder
15.09.2016 11:10
Zdrowe jedzenie a ortoreksja
Zdrowe jedzenie a ortoreksja

Większość z nas marzy o pięknym wyglądzie, smukłej figurze, zgrabnych nogach i płaskim brzuchu. Dlatego też stosuje wszelkiego rodzaju diety odchudzające, zwiększa swoją aktywność fizyczną, poprzez ćwiczenie na siłowni, wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, jak callanetics, pilates czy np. ćwiczenia na brzuch. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, niezbędne jest dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, poprzez właśnie zdrowe jedzenie. Należy jednak uważać, aby nasze nawyki żywieniowe nie przekształciły się w obsesję.

1. Zalety zdrowego odżywiania się

Jak wiadomo, właściwe odżywianie sprzyja zdrowiu oraz dobrej kondycji organizmu. Ważny jest dobór w diecie odpowiedniej ilości węglowodanów, białek czy tłuszczów, jak również dostarczanie witamin i soli mineralnych. Zdrowa dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, z małą ilością słodyczy. Potrawy powinny być lekkostrawne, przygotowywane na małej ilości tłuszczu. Najlepiej, aby posiłki przygotowywane były poprzez gotowanie, w szczególności gotowanie na parze, a także pieczenie. Produkty spożywane w ciągu dnia zależne są od stosowania odpowiedniej diety. Należy również przyjmować odpowiednią ilość płynów, zaleca się bowiem spożywanie co najmniej 1,5 litra wody mineralnej. Z codziennego jadłospisu zaleca się wyłączenie używek, a więc zmniejszenie spożywanej ilości kawy, czarnej herbaty, a zastąpienie ich np. zieloną herbatą. Należy także ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z nadużywania alkoholu oraz tytoniu. Tak jak ze wszystkim, tak i z przestrzeganiem zdrowego odżywiania się należy zachować umiar. Nasze chęci zdrowego jedzenia mogą bowiem przerodzić się w obsesję. Ta choroba to ortoreksja.

2. Co to jest ortoreksja?

Ortoreksja to choroba na tle psychicznym, której istotą jest obsesja na temat zdrowego jedzenia. Osoba chora posiada szeroką wiedzę na temat produktów żywnościowych, w szczególności wartości odżywczych każdego z nich. Nieobce są jej także zasady odpowiedniego łączenia produktów żywnościowych. Wszystko jest w porządku, dopóki życie chorego nie zostaje całkowicie podporządkowane zdrowemu jedzeniu. Ortorektycy planują zjadane posiłki kilka dni wcześniej. Przyjmowana żywność musi być wyłącznie ekologiczna. Osoby chore, wychodząc z domu zabierają przygotowany przez siebie prowiant, nie potrafiliby bowiem zjeść czegokolwiek w miejscach publicznych, tj. restauracjach, pubach itp., bez wyrzutów sumienia. Dla ortorektyków najważniejsza jest jakość, a nie ilość przyjmowanego pokarmu. Każde odstępstwo od zaplanowanej diety objawia się ogromnymi wyrzutami sumienia, co z kolei prowadzi to jeszcze większego rygoru w stosowanej diecie. Podobnie jest w anoreksji.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Jak dowiedziono, choroba ta ma podłoże psychiczne. Częściej zapadają na nią kobiety po 30. roku życia, szczególnie bardziej zamożne. Szczególnie narażone na ortoreksję są osoby, które uważają się za perfekcjonistów.

Niestety, takie „zdrowe odżywianie się” może mieć całkowicie odwrotny skutek od planowanego. Mało urozmaicony jadłospis może doprowadzić do niedożywienia i wyniszczenia organizmu, co można stwierdzić po pojawiających się objawach wyniszczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze