Trwa ładowanie...

Żeń-szeń - właściwości, dawkowanie, skutki nadużywania

Avatar placeholder
30.03.2021 17:42
Kauracja żeń-szeniem nie powinna trwać dłużej niż dwa miesiące
Kauracja żeń-szeniem nie powinna trwać dłużej niż dwa miesiące (123rf.com)

Żeń-szeń to roślina uprawiana w Azji. Jego najcenniejszą odmianą jest żeń-szeń biały. Chińczycy znają jego dobroczynne właściwości już od kilkudziesięciu wieków. Żeń-szeń stosowany był na wszystkie dolegliwości. Obecnie wykorzystywany jest przez ziołolecznictwo i kosmetologię.

spis treści

1. Właściwości żeń-szenia

  • Żeń-szeń biały, podobnie jak wino, im jest starszym, tym więcej ma właściwości. Medycyna chińska uważa go za panaceum, czyli środek na wszystko. Czy słusznie? Okazuje się, że tak. Po zbadaniu zioła, okazało się, że żeń-szeń zawiera aż 200 substancji leczniczych.
  • Dzięki ginsenozydom hemoglobina może przenosić znacznie większą ilość tlenu. To sprawia, że narządy są lepiej dotlenione. Organizm ma więcej energii. Jest w stanie efektywniej pracować zarówno fizycznie jak i umysłowo. Ziołolecznictwo wykorzystuje żeń-szeń, by poprawić koncentrację i pracę umysłu oraz by szybciej przełamywać zmęczenie.
  • Ginsenozydy wzmacniają układ odpornościowy. Organizm jest lepiej chroniony przed infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, szybciej zwalcza choroby. Ginsenozydy skracają czas rekonwalescencji. Żeń-szeń wzmacnia serce. Zapobiega tworzeniu się zakrzepów we krwi. Pomaga unormować poziom cukru we krwi. Zwalcza cholesterol.
  • Żeń-szeń obniża ilość kwasu mlekowego we krwi. Kwas mlekowy pojawia się kiedy organizm poddawany jest znacznemu wysiłkowi. Intensywne ćwiczenia powodują, że dostępna ilość tlenu nie wystarczy. Wtedy pojawiają się bóle mięśniowe. Właściwości żeń-szenia sprawiają, że szybciej można przełamać ów ból.
Jakie właściwości ma żeń-szeń?
Jakie właściwości ma żeń-szeń? [5 zdjęć]

Nazwę "żeń-szeń", po chińsku „rénshēn”, można przełożyć na „człowiek-korzeń”, co świetnie oddaje wygląd

zobacz galerię
Zobacz film: "Właściwości korzenia żeń-szeń"
  • Preparaty ziołowe z żeń-szenia zalecane są szczególnie osobom starszym. Regularne przyjmowanie pomaga długo cieszyć się dobrą kondycją i sprawnością fizyczną. Poza tym żeń-szeń korzystnie wpływa na sprawność umysłową, pozwala dłużej cieszyć się młodością, łagodzi przebieg menopauzy i andropauzy.
  • W kosmetologii ekstrakt z żeń-szenia dodaje się do kremów i preparatów. Dzięki temu skóra dłużej utrzymuje młody wygląd. Preparaty ziołowe z żeń-szeniem zapobiegają wypadaniu włosów i łysieniu.

2. Dawkowanie żeń-szenia

Kauracja nie powinna trwać dłużej niż dwa miesiące. Niezwykle ważna jest regularność. Jeżeli nie zostanie ona zachowana, żeń-szeń nie przyniesie rezultatów. Osoby młode i zdrowe mogą powtarzać kurację dwa razy do roku. Najlepszymi porami będą wiosna i lato.

3. Skutki nadużywania

Zażywanie zbyt dużej ilości preparatów z żeń-szenia może doprowadzić do wystąpienia zespołu żeń-szeniowego. Powoduje on następujące dolegliwości: senność, bóle głowy, złe samopoczucie, nadciśnienie, biegunka i zmiany skórne.

Zobacz także:

Zbyt duże dawkowanie żeń-szenia może wywołać również poważne objawy: arytmię serca, bezsenność, alergie lub bolesne piersi. Kuracji z żeń-szenia nie powinny przeprowadzać osoby, które chorują na serce, mają zbyt wysokie ciśnienie krwi oraz te, które cierpią na hemofilię.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze