Trwa ładowanie...

Zielona kupka u niemowlaka

Avatar placeholder
03.12.2019 11:17
Zielona kupka u niemowlaka
Zielona kupka u niemowlaka (Zdjęcie autorstwa Eric Fleming / CC BY 2.0)

Gdy jesteśmy młodzi i bezdzietni, nie przychodzi nam nawet do głowy, że w przyszłości częstym tematem naszych rozmów będzie kupka niemowlaka. Co więcej, problem ten może nam nawet spędzać sen z powiek. Martwimy się, czy kupka naszego dziecka ma właściwy kolor i konsystencję, czy dziecko nie robi jej zbyt często lub zbyt rzadko. Zastanawiamy się, czy zielona kupka u niemowlaka to powód do zmartwień i czy z jej powodu powinniśmy zgłosić się do pediatry. Ten artykuł pomoże rozwiać te wątpliwości.

1. Jak powinna wyglądać kupka niemowlaka?

Zmiany koloru kupki niemowlaka są czymś powszechnym i naturalnym. Barwa i konsystencja kupki w dużym stopniu zależą od wieku, a przede wszystkim od diety niemowlaka. Noworodki wydalają smółkę, która jest gęstym, smolistym stolcem w kolorze ciemnej zieleni lub czerni.

Wynika to ze składu stolca, który zawiera żółć, płyn owodniowy oraz komórki skóry, które zebrały się w jelitach dziecka jeszcze w łonie matki. Zielona kupka u niemowlaka jest więc czymś normalnym. Zazwyczaj po kilku dniach stolec przybiera naturalny kolor.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Dieta niemowlaka a kupka

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"
  • Karmienie piersią – zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią może być odpowiedzią na to, co zjadła matka i oznaczać wrażliwość lub alergię na dany składnik.
  • Mleko zastępcze – dzieci karmione mlekiem zastępczym robią kupkę podobną do tej, którą robią dzieci karmione piersią, z tą różnicą, że stolec po mleku zastępczym jest gęstszy. W tym przypadku zmiany koloru są również normą.
  • Pokarmy stałe – w przypadku dzieci jedzących pokarmy stałe zielona kupka może być konsekwencją zjedzenia czegoś zielonego, jak na przykład groszku, brokułów czy szpinaku.

Zobacz także

3. Zaparcia i biegunka u niemowlaka

Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia niemowlaki rzadziej oddają stolec. Nie martw się więc, że dziecko cierpi na zaparcia. Jednakże jeśli kupka jest twarda i przypomina śrut, a dziecko przez trzy kolejne dni nie oddaje stolca, może to świadczyć o zaparciu. Dobrym rozwiązaniem może być w tym przypadku masowanie brzuszka dziecka, podawanie mu owoców lub warzyw (jeśli przyjmuje stałe pokarmy) lub zmiana mleka zastępczego.

Wodnista kupka niemowlaka nie musi o świadczyć o biegunce, szczególnie jeśli karmisz dziecko piersią. Alarmująca powinna być nagła zmiana konsystencji stolca, której towarzyszy jego częstsze oddawanie. Głównym problemem związanym z biegunką jest odwodnienie. Dlatego też nie przestawaj podawać dziecku mleka. Jeśli chodzi zaś o jakiekolwiek leki na biegunkę, to możesz je podać dziecku tylko po konsultacji z lekarzem.

Kupa niemowlaka
Kupa niemowlaka

[Kupa niemowlaka](zatwardzenia u noworodka) to jedna z tych rzeczy, które niepokoją młode mamy najbardziej.

zobacz galerię

Prawidłowa kupka niemowlaka może mieć różne barwy: zieloną, czarną, brązową lub musztardową. Jedynie czerwony kolor powinien wzbudzić nasze obawy, gdyż może świadczyć o obecności krwi w stolcu. W tym przypadku niezbędna jest wizyta u pediatry. Zaniepokojenie powinna też wzbudzić kupka zielona o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu. Jeśli dziecko dodatkowo robi się apatyczne i częściej płacze z niewiadomych przyczyn, wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Częste oddawanie stolca o bardzo rzadkiej konsystencji z towarzyszącą gorączką może (choć nie musi) oznaczać biegunkę rotawirusową.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zimowe ubrania dla dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze