Trwa ładowanie...

Zielone wody płodowe – co oznaczają i jakie są ich konsekwencje?

Avatar placeholder
10.03.2023 10:26
Zielone wody płodowe mogą być zagrożeniem dla dziecka.
Zielone wody płodowe mogą być zagrożeniem dla dziecka. (123rf)

Zielone wody płodowe obserwuje się najczęściej w sytuacji, gdy przebywające w łonie matki dziecko odda smółkę. Choć nie zawsze są one powodem do niepokoju, z uwagi na potencjalne konsekwencje nie powinny być bagatelizowane. Maluch podczas porodu może się nimi zachłysnąć. Czasem pojawiają się także problemy z oddychaniem. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co oznaczają zielone wody płodowe?

Zielone wody płodowe, choć nie zawsze wskazują na zagrożenie życia i zdrowia dziecka, powinny wzbudzić czujność rodziców i lekarzy. Najczęściej obserwuje się je w przypadku dzieci przenoszonych, czyli urodzonych po terminie porodu. Zwykle oznaczają, że maluch oddał smółkę do worka owodniowego.

Wody płodowe, czyli płyn owodniowy, stanowią naturalną barierę ochronną dziecka. Charakterystyczna jest ich nieustanna wymiana, dzięki czemu zawsze są świeże i tworzą przyjazne oraz bezpieczne środowisko dla płodu. Powinny być przezroczyste, białawe czy słomkowe. Ponieważ płyn owodniowy wpływa na rozwój dziecka, każda zmiana jego zabarwienia mieć poważne konsekwencje.

2. Dlaczego wody płodowe są zielone?

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Wody płodowe stają się zielone w sytuacji, gdy dziecko, które jeszcze przebywa w łonie matki, oddaje smółkę, czyli swoją pierwszą kupę. Ta zawiera głównie wody płodowe, maź płodową, złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego oraz enzymy trawienne. Jest lepka, ciągnąca się, ciemnozielona lub prawie czarna, zwykle dość obfita. W prawidłowych warunkach następuje to dopiero po porodzie, najczęściej w pierwszej dobie życia dziecka.

Wydalenie smółki do wód płodowych może mieć różne przyczyny. Najczęściej dzieje się tak wskutek niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Może mieć to również związek ze stresem wewnątrzmacicznym. Spowodowane jest wówczas silną reakcją, pod wpływem której zwieracze malucha rozluźniają się, a smółka zostaje usunięta do wód płodowych.

Zielony kolor wód może również pojawić się u kobiet, które w ostatnim miesiącu ciąży przechodziły silną infekcję. Ryzyko zabarwienia płynu owodniowego rośnie w przypadku przenoszonych ciąż, czyli takich, gdzie dziecko przyszło na świat po przewidywanym terminie. Obecność smółki w wodach płodowych stwierdza się w około 10–15% porodów, częściej w przypadkach porodów po 42. tygodniu ciąży.

Zobacz także:

3. Konsekwencje zielonych wód płodowych

Najczęściej zielone wody płodowe nie stanowią powodu do niepokoju. Nie można ich jednak bagatelizować, ponieważ czasem poprzedzają problemy, jakie pojawiają się podczas porodu. Zbyt wczesne wydalenie smółki, czyli jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, jest niekorzystne z wielu powodów.

Najpoważniejszy z nich to ryzyko pojawienia się zespołu aspiracji smółki (MAS - Meconium Aspiration Syndrome). To zespół zaburzeń oddychania, który jest związany z przedostaniem się smółki do dróg oddechowych. Zespół powstaje w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród.

Patologia dotyczy od 2–10% noworodków, w przypadku których stwierdzono smółkę w wodach płodowych.
Dziecko, które przez dłuższy czas przebywało w wodach płodowych zabarwionych smółką i przyszło na świat po odejściu zielonych wód płodowych, często ma żółte zabarwienie skóry i paznokci, a także suchą, łuszczącą się skórę.

Zdarza się, że obserwuje się obecność smółki w przewodach słuchowych zewnętrznych i przewodach nosowych. Gdy dochodzi do pojawienia się zielonych wód płodowych, rośnie także ryzyko zachłystowego zapalenia płuc.

Obecność smółki w drogach oddechowych po urodzeniu może mieć poważne konsekwencje, ponieważ czasem diagnozuje się:

  • uszkodzenie pęcherzyków płucnych (następuje chemiczne zapalenie płuc),
  • zaburzenia drożności oskrzelików (co prowadzi do powstawania ognisk niedodmy w płucach),
  • upośledzenie drożności drobnych oskrzeli (nawet w połowie przypadków powikłaniem MAS jest odma opłucnowa),
  • rozwój przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków (co wynika z niedotlenienia i zmian w łożysku naczyniowym). Jak się objawia?

Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że w nasilona duszność i sinica związane z zespołem aspiracji smółki występują od urodzenia dziecka i bardzo szybko narastają. To dlatego zbagatelizowanie przez lekarza zielonych wód płodowych jest błędem medycznym.

Warto wiedzieć, że sama obecność zielonych wód płodowych, bez objawów klinicznych, nie upoważnia do wdrożenia antybiotykoterapii u noworodka. U maluchów, u których pojawia się ryzyko wystąpienia infekcji, wykonuje się badania laboratoryjne, aby móc je wykluczyć lub potwierdzić i szybko włączyć leczenie

Zielony płyn owodniowy nie jest również wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jeśli nie obserwuje się niepokojących objawów niedotlenienia dziecka, kontynuuje się poród siłami natury.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze