Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Zimne ręce i stopy

Zimne stopy i ręce mogą być objawem groźnej choroby. U podłoża tego procesu leżą problemy z krążeniem, choć nie jest to regułą. Zimne stopy i dłonie są normalną, fizjologiczną reakcją organizmu na zetknięcie z niskimi temperaturami. Układ krążenia dostarcza ogromne ilości krwi do brzucha i organów wewnętrznych klatki piersiowej. Do kończyn górnych i dolnych doprowadzana jest mniejsza ilość krwi, dlatego to właśnie stopy i ręce ochładzają się najszybciej.

Najczęstsze przyczyny zimnych stóp i rąk

 • Stres i niepokój

Te dwa czynniki są odpowiedzialne za wiele niekorzystnych procesów w naszym organizmie. Pod wpływem stresu bądź strachu może dojść do zaburzeń w krążeniu krwi i, w konsekwencji, do przejściowego uczucia chłodu.

 • Choroby układu krążenia i układu oddechowego

Zimne stopy lub zimne ręce są objawem chorób układów oddechowego i krążenia. Zaburzenia krążenia obwodowego zmniejszają dopływ krwi do kończyn, dlatego chorzy skarżą się na uczucie zimna w rękach lub stopach.

Organizm ludzki wystawiony na działanie szkodliwych czynników (minusowych temperatur, wiatru, wilgoci, połączonych z mrozem) może ulec odmrożeniu. Odmrożenia pierwszego i drugiego stopnia nie wywołują trwałych uszkodzeń, a zmiany są widoczne na skórze. Dużo groźniejsze są odmrożenia 3 i 4 stopnia, które wnikają przez całą grubość skóry, atakując kości i stawy. Nasilenie zmian zależy od czasu ekspozycji ciała na działanie szkodliwych czynników. Odmrożenie lekkiego stopnia wywołuje początkowo lekkie uczucie zimna, następnie pieczenie, swędzenie, ból, zaczerwienienie, obrzęk i pęcherze.

Nikotyna powoduje, że naczynia krwionośne się kurczą. To prowadzi do problemów z krążeniem. W konsekwencji, kończyny palacza są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury, a zimne ręce i stopy występują u niego częściej niż u osoby niepalącej.

Inne przyczyny zimnych kończyń

 • Choroby z autoagresji - kolagenozy

Pod wpływem tych schorzeń (choroby reumatyczne, twardzina, liszaj rumieniowaty) w organizmie wytwarzane są przeciwciała przeciw własnym komórkom. W wyniku tego procesu niektóre tkanki lub narządy ulegają zniszczeniu. Pojawia się tzw. objaw Reynauda – po zanurzeniu rąk w zimnej wodzie dłonie natychmiast bledną. U podłoża tego zjawiska leżą problemy z krążeniem w kończynach. Następuje silne zwężenie naczyń krwionośnych palców. Zimne ręce i stopy nie są jedynym objawem, oprócz nich występują łysienie, zmiany skórne, owrzodzenia na błonach śluzowych, nadwrażliwość na światło.

Na chorobę Buergera zapadają najczęściej mężczyźni między 20 a 40 rokiem życia, którzy nałogowo palą papierosy. Schorzenie atakuje głównie małe i średnie żyły oraz tętnice dłoni i stóp. W chorych naczyniach dochodzi do zapalenia i upośledzenia krążenia krwi. Stąd zimne stopy i dłonie, którym towarzyszą zasinienie skóry i ból.

 • Obrzęk płuc

Zimne kończyny są oznaką poprzedzającą zagrażający życiu obrzęk płuc. Choroba pojawia się nagle, a innymi jej symptomami są: nagła duszność, drażniący kaszel i niepokój ruchowy. Do obrzęku może dojść na skutek zalegania krwi w krążeniu płucnym (do którego dochodzi w momencie, gdy praca wyrzutowa mięśnia sercowego jest niewystarczająca).

Bibliografia

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Beata Kłoczko,
Komentarze (2)
~kaska
~kaska

Jesli cały czas mam zimne stopy i dlonie i robią mi się guzki na palcach czy to są objawy tej choroby?

Odpowiedz
~Natalia
~Natalia

ja gdy jest zimo mam rozowe i fioletowe rece i swedza i to sie dzieje gdy ja zmywam naczynia i odpoczywam po pracy bylam u dermatologa dermatolog mi zapisal masc ale ta masc mi nic nie pomogla nadal mam czerwone rece i mi swedza i z jedym palcem u mojej stopy tez tak jest mam pytanie jaka to jest pszyczyna ze ja jak jest zimno to mam rozowe i fioletowe rece i ze mi swedza czekam na odpowiedz

Odpowiedz

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odmrożenia - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Odmrożenia
Odmrożenia

Odmrożenia skóry

Odmrożenia skóry to zmiany spowodowane działaniem niskich temperatur i innych szkodliwych czynników. Wielkość ... temperatury. Istnieją cztery stopnie odmrożenia, dwa pierwsze są zupełnie wyleczalne i nie pozostawiają zmian. Odmrożenia trzeciego i czwartego stopnia są znacznie bardziej groźne i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Odmrożenia skóry powodują ... óry i całego organizmu. Odmrożenia skóry są spowodowane działaniem niskich temperatur. Czynnikami, które zwiększają...

Odmrożenia

Odmrożenia dłoni

Odmrożenia dłoni należą do najczęstszych odmrożeń ciała ze względu na to, że należą one do odsłoniętych powierzchni. Pierwszym objawem odmrożenia rąk jest zaczerwienienie, które pojawia się, kiedy krew przyspiesza, by ogrzać wyziębione partie ... jest to pozytywny objaw, który świadczy o niewielkim stopniu odmrożenia. Więcej o sposobach walki z odmrożeniami  w artykule poniżej. Stopnie odmrożenia skóry Odmrożenie to uszkodzenie skóry, które jest wynikiem działania...

Odmrożenia

Odmrożenia stóp

(...) wilgotności powietrza, prędkości wiatru, powierzchni skóry i czasu działania zimna. Objawy odmrożenia stóp Odmrożenie ... órną i mięśnie. W wyniku odmrożenia stóp dochodzi do przejściowego uszkodzenia lub całkowitego obumarcia oziębłych części ciała. Objawy odmrożenia stóp zależą od temperatury i czasu wystawienia na działanie zimna. Oto najczęstsze objawy odmrożenia ... i pieczenie, wyraźnie zmienia się zabarwienie skóry – od bladego, poprzez czerwony, aż do sinego. Przyczyny...

Przyczyny astmy

Astma a zimne powietrze

Sezon zimowy nie należy do najprzyjemniejszych pór roku dla astmatyków. Oddychanie zimnym powietrzem, a zwłaszcza połączone z wysiłkiem fizycznym, może wywołać napad astmy. Jednak dzięki przestrzeganiu pewnych zaleceń i środków ostrożności,...

Zabiegi na dłonie i stopy

Maseczka na stopy

Maseczka na stopy to świetny pomysł na relaks, nie mówiąc już o tym, że oprócz tego poprawia wygląd stóp. Dobra maseczka do stóp złuszcza martwy naskórek, nawilża skórę i dobrze działa na paznokcie.

Uroda

Dłonie i stopy

Dłonie i stopy

Dłonie i stopy należą do części ciała, na których bardzo zaznacza się upływ czasu. Moczenie stóp i rąk w ziołowych kąpielach i stosowanie kremów nawilżających pomaga walczyć z oznakami starzenia się.

Kontuzje i urazy

Skręcenie stopy

Skręcenie stopy, czyli skręcenie stawu skokowego lub skręcenie kostki, to częsta kontuzja. Główny objaw skręcenia stopy to ból stóp. Jakie są przyczyny, leczenie oraz zapobieganie skręceniu stóp?

Manicure i pedicure

Jak dbać o stopy?

Jak dbać o stopy?

Jak dbać o stopy? Niestety nie jest to pytanie, które zadajemy sobie wystarczająco często. Prowadzi to do problemów z bolącymi stopami, brzydkimi i bolesnymi odciskami, nieprzyjemnym zapachem oraz stwardniałą skórą, której nie chce usunąć nawet pumeks....

Pękające pięty

Suche stopy

Suche stopy to problem wielu ludzi. Sucha skóra na stopach pojawia się często i jest trudna do zlikwidowania. Problem z suchymi stopami jest szczególnie kłopotliwy dla kobiet, które chcą, by ich stopy wyglądały nieskazitelnie w sandałach lub boso. Najskuteczniejszym...

Ćwiczenia na atlasie

Ćwiczenia na ręce i ramiona

Ćwiczenia na siłowni mogą być bardzo różne. Istotnym elementem każdego treningu powinny być ćwiczenia na ręce i ramiona. Popularne są one szczególnie u mężczyzn.

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500