Zimne ręce i stopy

Zimne stopy i ręce mogą być objawem groźnej choroby. U podłoża tego procesu leżą problemy z krążeniem, choć nie jest to regułą. Zimne stopy i dłonie są normalną, fizjologiczną reakcją organizmu na zetknięcie z niskimi temperaturami. Układ krążenia dostarcza ogromne ilości krwi do brzucha i organów wewnętrznych klatki piersiowej. Do kończyn górnych i dolnych doprowadzana jest mniejsza ilość krwi, dlatego to właśnie stopy i ręce ochładzają się najszybciej.

Najczęstsze przyczyny zimnych stóp i rąk

  • Stres i niepokój

Te dwa czynniki są odpowiedzialne za wiele niekorzystnych procesów w naszym organizmie. Pod wpływem stresu bądź strachu może dojść do zaburzeń w krążeniu krwi i, w konsekwencji, do przejściowego uczucia chłodu.

  • Choroby układu krążenia i układu oddechowego

Zimne stopy lub zimne ręce są objawem chorób układów oddechowego i krążenia. Zaburzenia krążenia obwodowego zmniejszają dopływ krwi do kończyn, dlatego chorzy skarżą się na uczucie zimna w rękach lub stopach.

Organizm ludzki wystawiony na działanie szkodliwych czynników (minusowych temperatur, wiatru, wilgoci, połączonych z mrozem) może ulec odmrożeniu. Odmrożenia pierwszego i drugiego stopnia nie wywołują trwałych uszkodzeń, a zmiany są widoczne na skórze. Dużo groźniejsze są odmrożenia 3 i 4 stopnia, które wnikają przez całą grubość skóry, atakując kości i stawy. Nasilenie zmian zależy od czasu ekspozycji ciała na działanie szkodliwych czynników. Odmrożenie lekkiego stopnia wywołuje początkowo lekkie uczucie zimna, następnie pieczenie, swędzenie, ból, zaczerwienienie, obrzęk i pęcherze.

Nikotyna powoduje, że naczynia krwionośne się kurczą. To prowadzi do problemów z krążeniem. W konsekwencji, kończyny palacza są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury, a zimne ręce i stopy występują u niego częściej niż u osoby niepalącej.

Inne przyczyny zimnych kończyń

  • Choroby z autoagresji - kolagenozy

Pod wpływem tych schorzeń (choroby reumatyczne, twardzina, liszaj rumieniowaty) w organizmie wytwarzane są przeciwciała przeciw własnym komórkom. W wyniku tego procesu niektóre tkanki lub narządy ulegają zniszczeniu. Pojawia się tzw. objaw Reynauda – po zanurzeniu rąk w zimnej wodzie dłonie natychmiast bledną. U podłoża tego zjawiska leżą problemy z krążeniem w kończynach. Następuje silne zwężenie naczyń krwionośnych palców. Zimne ręce i stopy nie są jedynym objawem, oprócz nich występują łysienie, zmiany skórne, owrzodzenia na błonach śluzowych, nadwrażliwość na światło.

Na chorobę Buergera zapadają najczęściej mężczyźni między 20 a 40 rokiem życia, którzy nałogowo palą papierosy. Schorzenie atakuje głównie małe i średnie żyły oraz tętnice dłoni i stóp. W chorych naczyniach dochodzi do zapalenia i upośledzenia krążenia krwi. Stąd zimne stopy i dłonie, którym towarzyszą zasinienie skóry i ból.

  • Obrzęk płuc

Zimne kończyny są oznaką poprzedzającą zagrażający życiu obrzęk płuc. Choroba pojawia się nagle, a innymi jej symptomami są: nagła duszność, drażniący kaszel i niepokój ruchowy. Do obrzęku może dojść na skutek zalegania krwi w krążeniu płucnym (do którego dochodzi w momencie, gdy praca wyrzutowa mięśnia sercowego jest niewystarczająca).

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
~kaska
~kaska

Jesli cały czas mam zimne stopy i dlonie i robią mi się guzki na palcach czy to są objawy tej choroby?

Odpowiedz

Porady ekspertów

Przemrożenie ręki

Witam, dokucza mi ból paznokci. Jest bardzo nieprzyjemny. Opuszki palców są spuchnięte...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Zimne ręce i stopy u 19-latki ~:

Moja corka ma 19 lat,od kilku lat ma bardzo zimne rece i stopy,do tego stopnia,ze jak jest...

pokaż 5 następnych

Artykuły Odmrożenia

Przyczyny astmy Astma a zimne powietrze

Sezon zimowy nie należy do najprzyjemniejszych pór roku dla astmatyków. Oddychanie...

Zabiegi na dłonie i stopy Maseczka na stopy

Maseczka na stopy to świetny pomysł na relaks, nie mówiąc już o tym, że oprócz tego poprawia wygląd stóp. Dobra maseczka do stóp złuszcza martwy naskórek, nawilża skórę i dobrze działa na paznokcie.

Dłonie i stopy
Uroda Dłonie i stopy

Dłonie i stopy należą do części ciała, na których bardzo zaznacza się upływ czasu. Moczenie stóp i rąk w ziołowych kąpielach i stosowanie kremów nawilżających pomaga walczyć z oznakami starzenia się.

Kontuzje i urazy Skręcenie stopy

Skręcenie stopy, czyli skręcenie stawu skokowego lub skręcenie kostki, to częsta kontuzja. Główny objaw skręcenia stopy to ból stóp. Jakie są przyczyny, leczenie oraz zapobieganie skręceniu stóp?

Jak dbać o stopy?
Manicure i pedicure Jak dbać o stopy?

Jak dbać o stopy? Niestety nie jest to pytanie, które zadajemy sobie wystarczająco często....

Pękające pięty Suche stopy

Suche stopy to problem wielu ludzi. Sucha skóra na stopach pojawia się często i jest trudna...

Ćwiczenia na atlasie Ćwiczenia na ręce i ramiona

Ćwiczenia na siłowni mogą być bardzo różne. Istotnym elementem każdego treningu powinny być ćwiczenia na ręce i ramiona. Popularne są one szczególnie u mężczyzn.

Zabiegi na dłonie i stopy
Zabiegi kosmetyczne Zabiegi na dłonie i stopy

Zabiegi na dłonie i stopy pozwalają zadbać o paznokcie, służą nawilżeniu tych partii ciała i usuwaniu z nich zrogowaciałego naskórka. Menicure, pedicure, masaże, maseczki, usuwanie skórek...

Kosmetyki do dłoni i stóp Domowe zabiegi na stopy

Prawidłowa pielęgnacja stóp wpływa korzystnie na kondycję całego organizmu. Kojąca lub odżywcza kąpiel, tak jak naturalny peeling, przywrócą stopom miękkość i lekkość.

Powikłania cukrzycy Objawy stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to choroba niedokrwienna stóp. Może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia...

Zespół stopy cukrzycowej
Powikłania cukrzycy Zespół stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, pojawia się...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij