Trwa ładowanie...

Zioła na bezsenność

Avatar placeholder
14.08.2023 16:44
Zioła na bezsenność
Zioła na bezsenność (123RF)

Leki ziołowe, mimo postępu medycyny, nie tracą na popularności i przychylności pacjentów w stosunku do nich, głównie z powodu łatwego dostępu do nich. Ciągle łatwiej jest poprosić w aptece o preparat ziołowy o działaniu uspokajającym, nasennym, niż powiedzieć o swoim problemie ze snem lekarzowi.

spis treści

1. Ziołowe leki nasenne

Ziołowe leki nasenne mają zastosowanie przede wszystkim i tylko w bezsenności krótkotrwałej, spowodowanej stanami nadmiernego napięcia, zdenerwowania, stresu, przeżywania ważnych wydarzeń. Poprzez ich działanie wyciszające i uspokajające mogą pomóc w zrelaksowaniu się i spokojnym zaśnięciu. Nie poprawiają one jakości snu. Mogą i powinny być stosowane tylko doraźnie. Jeśli jednak problemem jest bezsenność przewlekła, to należy leczyć jej przyczynę, a nie objaw, i z tym należy zgłosić się już do lekarza.

Wśród preparatów ziołowych wiele jest tych, które mają działanie uspokajające i nasenne. Przede wszystkim są to te zawierające w swoim składzie wyciąg np. z:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • korzenia kozłka lekarskiego – jedno z najbardziej skutecznych ziół o działaniu uspokajającym i nasennym. Stosowany czasem w stanach nadmiernego napięcia nerwowego, stresu, lęku, zaburzeniach pracy układu pokarmowego na tle nerwowym oraz w łagodzeniu objawów somatycznych nadmiernego napięcia i zdenerwowania;
  • szyszki chmielu - mają także działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, moczopędne;
  • liści melisy - melisa działa także na pracę jelit, pobudza trawienie, ma działanie przeciwzapalne (np. w postaci maści łagodzi ukąszenia owadów);
  • ziela męczennicy cielistej – działa również rozkurczowo na mięśnie jelit, macicy, naczyń krwionośnych;
  • ziela dziurawca – wpływa także na układ pokarmowy, ma działanie żółciopędne, przeciwzapalne, pobudza trawienie, może zmniejszać objawy łagodnej formy depresji;
  • kwiatostanu i owoców głogu – działa też rozkurczowo na naczynia krwionośne.

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów ziołowych łączących w sobie różne ww. składniki i w różnych dawkach. Mogą to być tabletki, nalewki, syrop, krople, napar lub odwar. Jednak powtarzając: leki ziołowe powinno stosować się krótkotrwale i tylko doraźnie. Jeśli bezsenność jest przewlekła lub jej objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza.

2. Skutki uboczne leków ziołowych

Sięgając po leki ziołowe na bezsenność, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy i pamiętać o nich. Powszechną opinią jest to, że to, co jest naturalne, jest lepsze i bezpieczniejsze. Jednak do wszystkiego powinno zachować się rezerwę i zdrowy rozsądek. Niebezpieczeństwo związane z preparatami ziołowymi wiąże się z tym, że nie ma dokładnej wiedzy o ich całkowitym działaniu i skutkach ubocznych. Mało jest badań naukowych, które systematyzowałyby wiedzę o stosowaniu leków ziołowych. A trzeba pamiętać, że preparaty ziołowe mają wielokierunkowe działanie i nie wywierają skutku tylko na dane, wybrane objawy. Oddziałują często na pracę wielu narządów i układów. Innym faktem wymagającym uwagi pacjentów powinno być także to, że wiele preparatów zawierających z pozoru te same substancje może zawierać je w różnych ilościach, a poprzez to wywierać różne działanie na organizm.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leczenie bezsenności
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze