Trwa ładowanie...

Zioła oczyszczające - rodzaje i ich wpływ na zdrowie

Zioła oczyszczające - rodzaje i ich wpływ na zdrowie
Zioła oczyszczające - rodzaje i ich wpływ na zdrowie (Zdjęcie ostropestu plamistego / Shutterstock)

Preparaty ziołowe mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Wypłukują z naszej krwi i organów wewnętrznych toksyny oraz inne szkodliwe substancje. Ich działanie opiera się na zwiększeniu tempa metabolizmu. Pod wpływem ziół toksyny lepiej rozpuszczają się w wodzie, a następnie są wydalane z moczem. Wiele roślin leczniczych wspomaga organizm, wykazując działanie oczyszczające.

spis treści

1. Jak działają zioła oczyszczające

Wśród metod oczyszczania organizmu z toksyn najbardziej godne polecenia są programy oparte na naturalnych składnikach roślinnych. Zamiast stosować ryzykowne głodówki, lepiej zaopatrzyć się w zioła, ponieważ napary z ziół pomogą wzmocnić i oczyścić organizm. Zioła można podzielić na te o działaniu moczopędnym, oczyszczającym jelita, wspomagające wątrobę, a także te, które w efekcie poprawiają ogólny stan cery.

4 zioła, które skutecznie oczyszczają płuca
4 zioła, które skutecznie oczyszczają płuca [5 zdjęć]

Każdego dnia do układu oddechowego trafia ok. 25 dag zanieczyszczeń. Jeśli pracuje on prawidłowo, unieszkodliwia

zobacz galerię
Zobacz film: "Zioła zamiast leków? [Specjalista radzi ]"

Zioła oczyszczające o właściwościach moczopędnych i napotnych to: fiołek trójbarwny, wiązówka błotna, łopian większy, skrzyp polny, mniszek lekarski. Pełna detoksykacja organizmu polega na usunięciu toksyn zarówno z moczem, jak i z potem.

Oczyszczanie jelit z toksyn umożliwiają: morszczyn pęcherzykowaty, zielona herbata, aloes, senes, kruszyna, rzewień. Niektóre zioła oczyszczające jelita (senes, kruszyna, rzewień) działają bardzo gwałtownie. Aloes, w odróżnieniu od nich, działa stopniowo. Morszczyn pęcherzykowaty może działać lekko przeczyszczająco. Zielona herbata poprawia trawienie poprzez zwiększenie produkcji kwasów żółciowych, niszczy uczucie pełności, które jest odczuwane po ciężkostrawnym posiłku, a także redukuje wzdęcia.

Oczyszczanie organizmu z toksyn warto zacząć od wątroby. To przyspieszy jej regenerację. Zioła na wątrobę to: karczoch zwyczajny, ostropest zwyczajny, łopian większy, mniszek lekarski. Karczoch zwyczajny, a właściwie wyciąg z jego liścia jest dodawany do preparatów oczyszczających organizm z toksyn, ma właściwości antyoksydacyjne. Łopian większy zwiększa tempo trawienia, pomaga wydalać gazy, rozładowuje wzdęcia i likwiduje niestrawność.

2. Dlaczego warto oczyszczać organizm ziołami

Zmniejszona przemiana materii spowodowana nieprawidłowo zbilansowaną dietą i spożywanie produktów wysoko przetworzonych przyczyniają się m.in. do zanieczyszczenia organizmu zarówno substancjami toksycznymi, np. metalami ciężkimi, jak i związkami powstałymi podczas fizjologicznych reakcji metabolicznych. Ich nadmiar może być przyczyną wielu schorzeń, w tym trądziku, anemii.

Medycyna ludowa od dawna stosuje w oczyszczaniu organizmu substancje naturalne, do których należą zioła o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym oraz przeczyszczającym.

Zanim rozpoczniesz ziołowy detoks, musisz wiedzieć, że na efekty trzeba będzie trochę poczekać. Poznaj też dokładnie działanie poszczególnych ziół, ponieważ najczęściej spotykany błąd to stosowanie zbyt dużej ilości ziół przeczyszczających, co zaburza metabolizm.

Zioła są dostępne w każdej aptece. Jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzenie kuracji, pamiętaj, by pić zioła codziennie. Nie zrażaj się, jeśli szybko nie zobaczysz efektu, działanie ziół wymaga czasu. Możesz też zdecydować się na preparaty będące mieszanką ziół. Pamiętaj, że przedawkowanie nawet ziołowych specyfików może mieć groźne skutki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jakie zioła oczyszczają organizm

Wiele roślin leczniczych i powszechnie dostępnych ziół wspomaga organizm, wykazując działanie oczyszczające. Należą do nich: pokrzywa, skrzyp, szałwia lekarska, fiołek trójbarwny, zielona herbata.

Spirulina – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie
Spirulina – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

Spirulina to nazwa handlowa alg, które są potężnym źródłem składników odżywczych. Uważana jest za jeden

przeczytaj artykuł

Ziele pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica) to najbardziej znana bylina rosnąca w lasach, na polach i w zaroślach. Pokrzywa stanowi cenny surowiec zielarski posiadający doskonałe właściwości zdrowotne oraz kosmetyczne. W lecznictwie wykorzystywane są jej liście, ponieważ zawierają między innymi witaminy (C, K, B2), garbniki, a także chlorofil. Wyciąg z liści pokrzywy działa moczopędnie oraz oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Dzięki sporej zawartości chlorofilu i kwasu foliowego zwiększa poziom hemoglobiny w osoczu, zapobiegając anemii. Przeciwdziała również występowaniu krwawień z przewodu pokarmowego. Młode rośliny stosuje się jako składnik sałatek witaminowych.

Skrzyp polny to popularna roślina w Polsce, o ważnych właściwościach oczyszczających dla zdrowia. Napar ze skrzypu polnego ma silne działanie moczopędne oraz lekko napotne. Dzięki temu skrzyp jest stosowany w kuracjach detoksykacyjnych, efektem tego jest też zmniejszenie cellulitu. Skrzyp polny jest też naturalnym źródłem związków krzemu. Korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci. Krzem zawarty w skrzypie wpływa na przyswajalność innych makro- i mikroelementów. Oddziałuje również na właściwą elastyczność skóry i zapobiega kruchości paznokci.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) to roślina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Zaliczana jest do jednych z ważniejszych roślin o właściwościach leczniczych. Jej liście stosowane są jako środek o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych. Napary z liści szałwii wspomagają procesy trawienia, poprawiają funkcje żołądka, tym samym zapobiegają zaleganiu pokarmów. Liście szałwii zawierają między innymi garbniki, flawonoidy oraz olejki eteryczne.

Mniszek lekarski ma bardzo silne działanie oczyszczające organizm. Działa moczopędnie, przez co usuwa toksyny. Oddziałuje na wątrobę i pęcherz żółciowy. Wyciąg z liści mniszka lekarskiego pomaga usunąć kamienie żółciowe i zapobiega ich tworzeniu. Stymuluje też usuwanie szkodliwych i zbędnych produktów przemiany materii, nie drażniąc przy tym jelita grubego.

Fiołek trójbarwny to popularny bratek, który działa przede wszystkim moczopędnie. W związku z tym, że z moczem usuwane są toksyny, wspomaga oczyszczanie organizmu Warto wiedzieć, że oczyszczanie organizmu z toksyn to też metoda na pozbycie się trądziku. Napar z bratka stosowany w leczeniu chorób skórnych ma bardzo wysoką skuteczność.

Zielona herbata również wspomaga proces oczyszczania organizmu, jest źródłem flawonoidów, które wykazują właściwości antyoksydacyjne, usuwają wolne rodniki i poprawiają przemianę materii. Ponadto zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz wspomaga proces odchudzania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze