Ziołowe tabletki uspokajające

Ziołowe tabletki uspokajające to doustne preparaty roślinne, które zawierają wyciągi suche z surowców roślinnych, m.in. ziele męczennicy cielistej, szyszki chmielu, liście melisy, kwiat lawendy czy korzeń waleriany. Mogą być one w postaci tabletek, kapsułek czy drażetek dożołądkowych, tj. rozpuszczanych w soku żołądkowym. W porównaniu do leków syntetycznych są one całkowicie bezpieczne, nie wywołują silnych skutków ubocznych, zatrucia czy uzależnienia. Ziołowe tabletki o działaniu uspokajającym mają wiele zastosowań, szczególnie w leczeniu takich schorzeń, jak nerwica, bezsenność, depresja, zaburzenia snu, stany lękowe i inne.

Kozłek lekarski i męczennica cielista

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), potocznie zwany walerianą, jest to jedno z najczęściej stosowanych ziół leczniczych, w celu uspokojenia czy zniesienia nadmiernego napięcia emocjonalnego. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest korzeń kozłka. Znalazł on zastosowanie w leczeniu zaburzeń neurowegetatywnych. Wykazuje działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Swoje lecznicze działanie zawdzięcza swoim składnikom aktywnym, jakimi są estry kwasu walerianowego i izowalerianowego (walerianiany), kwas walerenowy, waleranon, walerenal i inne. Kwas walerenowy pobudza receptory GABA, w wyniku czego wyciąg z kozłka lekarskiego wykazuje także działanie spazmolityczne.
Męczennica cielista (Passiflora Incarnata) jest to roślina lecznicza, której wykorzystywane jest ziele jako surowiec leczniczy. Posiada wiele substancji aktywnych, m.in. alkaloidy indolowe w ilości do 0,09%: harman, zwany pasyfloryną, harmina oraz harmol. Oprócz tego flawonoidy – kwercetyna, apigenina, witeksyna; glikozyd cyjanogenny; związek benzochinonowy – maltol; leukoantocyjanozyd; fitosterol; sole mineralne. Te związki czynne, szczególnie alkaloidy indolowe, odpowiedzialne są za uspokajające i spazmolityczne działanie męczennicy cielistej. W badaniach na zwierzętach zostało potwierdzone jej działanie zmniejszające wrażliwość ośrodków podkorowych, a także działanie przeciwskurczowe mięśni przewodu pokarmowego i naczyń. Do działań niepożądanych tabletek z męczennicą zaliczamy czasami silne bóle głowy oraz zaburzenia widzenia.

Melisa lekarska i chmiel zwyczajny

Melisa lekarska (Mellisa officinalis), a dokładniej wyciągi z liści melisy, stosowane są jako typowy ziołowy środek uspokajający. Za jej działanie lecznicze głównie odpowiedzialny jest zawarty w niej olejek eteryczny. Ta roślina lecznicza wykazuje szereg różnych działań, oprócz właściwości uspokajających. Są to m.in.: działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, znoszenie napięcia mięśniowego oraz nerwowego, działanie regenerujące na układ nerwowy, pobudzanie trawienia i zwiększanie wydzielania soku żołądkowego, działanie łagodzące ból, szczególnie bóle menstruacyjne i wiele innych.

Lecznictwo naturalne wykorzystuje także szyszki (owocostany) chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus). Na szyszkach znajduje się tzw. lupulina – gorzkawa żywica. Szyszki zawierają olejek eteryczny, dzięki któremu zawdzięczamy działanie lecznicze. W jego skład wchodzą związki terpenowe i seskwiterpenowe, głównie humulen, lupulen, mircen i kariofilen. Oprócz tego żywice, garbniki i flawonoidy. Szyszki chmielu wykazują działanie uspokajające, bakteriostatyczne oraz moczopędne i poprawiające trawienie.

Zastosowanie ziołowych leków uspokajających

Ziołowe leki uspokajające znalazły zastosowanie w licznych schorzeniach. Przede wszystkim w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, niepokoju, stanach lękowych, zaburzeniach snu, nadmiernym pobudzeniu ruchowym, nerwicach, bezsenności, bólach głowy na tle nerwowym, tj. wywołanych pobudzeniem układu nerwowego, bezsenności, w histerii u dzieci, w niewielkich napadach drgawek pochodzenia ośrodkowego czy zaburzeniach czynności serca wywołanych pobudzeniem nerwowym. Inne zastosowania to zmniejszenie dolegliwości związanych z okresem przekwitania (objawy klimakterium) oraz rekonwalescencji po operacjach i ciężkich chorobach, a także pomocniczo w stanach skurczowych jelit i naczyń wieńcowych.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Dlaczego ludzie narzekają na benzodiazepiny?

Czy są dobre? Podobno bardzo uzależniają. Z góry dziękuję za odp.

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 2 odpowiedzi Silne odczuwanie stresu ~:

Witam serdecznie. 
Mam 23 lata. Od ok. roku zauważyłam, że nasiliło się u mnie odczuwanie...

gosia090307 Forum Zdrowie 8 odpowiedzi Bóle głowy a alergia gosia090307:

czy znajde tutaj kogoś z alergia pokarmowa. chciałabym sie dowiedzieć czy alergia moze powodować...

Artykuły Leki uspokajające

Ziołowe leki uspokajające
Suplementy nasenne i uspokajające Ziołowe leki uspokajające

Uspokajające leki ziołowe to skuteczny sposób na stres, który jest nieodłącznym elementem naszego życia. Niestety nadmierna ilość stresu i lęku stopniowo niszczy zdrowie i dobre samopoczucie.

Ziołowe tabletki na sen
Suplementy nasenne i uspokajające Ziołowe tabletki na sen

Leki ziołowe na sen są często zażywane przez pacjentów, bo są to naturalne środki nasenne, które nie powinny zaszkodzić. Jeśli jednak problemy ze snem trwają długo, kuracja ziołowa nie wystarczy.

Leki uspokajające Ziołowe tabletki nasenne

Ziołowe tabletki nasenne to tabletki na sen z kozłkiem lekarskim, chmielem, melisą i innymi roślinami leczniczymi. Mogą być stosowane jako uspokajające leki w dzień lub ułatwiające zasypianie.

Odżywki dla sportowców Ziołowe tabletki na odchudzanie

Ziołowe tabletki na odchudzanie to dobry sposób na odchudzanie w połączeniu z dietą i ćwiczeniami. Suplementy diety na odchudzanie wykorzystują m.in. guaranę oraz babkę śródziemnomorską.

Leki uspokajające
Leki Leki uspokajające

Leki na uspokojenie pozwalają zredukować codzienny stres, napięcia i negatywne emocje. Niekiedy,...

Ziołolecznictwo Suplementy ziołowe

Suplementy ziołowe to żadna nowość. Od wieków ludzie wykorzystują lecznicze właściwości...

Ziołolecznictwo Preparaty ziołowe

Preparaty ziołowe leczą wiele dolegliwości. Można je stosować w każdym wieku, od niemowlęcego...

Ziołowe antydepresanty
Antydepresanty Ziołowe antydepresanty

Ziołowe antydepresanty, to przede wszystkim preparaty zawierające żeń-szeń oraz dziurawiec. Łagodna i umiarkowana depresja, nerwica czy zaburzenia snu to podstawowe wskazania do ich stosowania.

Suplementy nasenne i uspokajające
Suplementy diety na urodę Suplementy nasenne i uspokajające

Masz problemy z zasypianiem? Wprost roznosi cię z nerwów? Pomóc mogą łagodne, ziołowe suplementy nasenne i uspokajające. Spokojny sen i ukojenie nerwów gwarantowane.

Leki uspokajające Leki uspokajające dla dzieci

Leki uspokajające dla dzieci to głównie leki ziołowe, ale także dopuszczalne jest stosowanie niektórych syntetycznych leków uspokajających w odpowiedniej dawce. Podawane są one w postaci doustnej.

Leki uspokajające Leki uspokajające w ciąży

Leki uspokajające w ciąży muszą być stosowane z ostrożnością i tylko ze zlecenia lekarza, ponieważ mogą wywołać wady rozwojowe u dziecka. Zalecane więc są głównie ziołowe leki uspokajające.

Jak zapobiegać łysieniu? Środki ziołowe na łysienie

Istnieje wiele środków ziołowych, które pomagają zapobiegać łysieniu oraz przyśpieszają...

Kaszel Ziołowe syropy na kaszel

Kaszel zostaje wywołany na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych...

Ziołowe leki na impotencję
Leczenie impotencji Ziołowe leki na impotencję

Producenci licznych leków ziołowych twierdzą, że ich produkty są bezpieczne dla zdrowia,...

Zioła na różne dolegliwości Leki ziołowe na spokojny sen

Sen to stan, w który wchodzi nasze ciało, aby dokonać regeneracji psychicznej i fizycznej organizmu. Podczas snu, zazwyczaj następuje zniesienie świadomości (wyjątek stanowią tzw. świadome sny, lucid dreams). Każdy z nas przesypia około 25 lat swojego życia...

Zioła na różne dolegliwości Leki ziołowe na hemoroidy

Hemoroidy popularnie zwane guzkami krwawniczymi, to poszerzony splot żylny w okolicach odbytu. Żylaki odbytu wewnętrzne umiejscawiają się w dolnej części prostnicy (końcowy odcinek jelita grubego), zaś żylaki odbytu zewnętrzne – przy wejściu do kanału odbytu. Schorzenie to dotyka najczęściej osób...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij