Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Kości nadgarstka - rodzaje, objawy i leczenie złamań

Avatar placeholder
08.04.2021 15:45
Kości nadgarstka - rodzaje, objawy i leczenie złamań
Kości nadgarstka - rodzaje, objawy i leczenie złamań

Złamania kości nadgarstka są często trudne do wykrycia. Nadgarstek umożliwia nam poruszanie dłonią, dzięki niemu jesteśmy w stanie podnosić różne przedmioty czy wykonywać codzienne czynności. Jest niezbędny dla naszego sprawnego funkcjonowania. Nadgarstek zbudowany jest z ośmiu kości: łódeczkowatej, księżycowatej, trójgraniastej, grochowatej, czworobocznej mniejszej i większej, główkowatej i haczykowatej. Kości te ułożone są obok siebie w dwóch rzędach. Najczęściej złamania kości nadgarstka dotyczą kości łódeczkowatej.

spis treści

1. Kości nadgarstka - rodzaje i objawy złamań

W przypadku kości nadgarstka, kontuzjom zazwyczaj ulega kość łódeczkowata. Jest to maleńka kość, umiejscowiona między kością promieniową a kciukiem. Do urazu zazwyczaj dochodzi podczas upadku, gdy przewracamy się na wyprostowaną dłoń. Czasami może także współtowarzyszyć złamaniu Collesa.

Złamania kości łódeczkowatej sprawiają niezwykłe trudności diagnostyczne. Uraz nie jest nawet wykrywany na zdjęciach rentgenowskich, dlatego często bywa bagatelizowany. W takich przypadkach dochodzi do rozmaitych powikłań. „Przechodzone” złamanie kości łódeczkowatej może przyczynić się do powstania stawu rzekomego oraz licznych zwyrodnień stawów. Stawy rzekome są to wkłókniste połączenia, które wywołują ból oraz uniemożliwiają swobodne ruchy nadgarstka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Kolejnym typem złamań kości nadgarstka jest złamanie Collesa. Uraz powstaje w dalszej nasadzie kości promieniowej (ok. 2,5 cm od stawu nadgarstka). Do uszkodzenia kości w tym miejscu przyczyniają się upadki na prostą dłoń, stąd określa się ten rodzaj złamania – złamaniem wyprostnym. Jeżeli zaś do złamania doszło w wyniku upadku na zgiętą dłoń, wówczas mówimy o złamaniu Smitha. Złamanie Collesa daje następujące objawy: kość przypomina kształtem bagnet, trudności w poruszaniu nadgarstkiem, opuchlizna i krwiak w miejscu urazu.

Czasami urazy dotyczą kości półksiężycowatej. W tym przypadku jednak nie dochodzi do złamań, lecz do zwichnięć, czyli przemieszczeń kości w torebce stawowej. Ból po zwichnięciu może pozostać nawet przez wiele lat.

2. Kości nadgarstka - leczenie złamań

Jeśli doszło do złamań Collesa, wówczas istnieje ryzyko, że fragmenty kostne uległy przemieszczeniu. Lekarz w takim przypadku musi nastawić elementy kostne, tak by powróciły na pierwotne miejsce. Nastawienie kości nadgarstka odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Następnie zakłada poszkodowanemu gips, który unieruchamia przedramię. W gipsie ręka musi być przez około 7 tygodni. Jeżeli jednak nie doszło do przemieszczenia elementów kostnych, wówczas gips zakłada się na miesiąc. Z kolei złamania Smitha wymagają leczenia operacyjnego – w złamaniach tego rodzaju konieczne jest przeprowadzenie zespolenia operacyjnego. W przypadku złamań otwartych i skomplikowanych stosuje się leczenie operacyjne. Podczas noszenia gipsu chory musi wykonywać ćwiczenia ruchowe palców, powinien także poruszać ręką w stawie łokciowym i barkowym. Po zdjęciu gipsu konieczne jest podjęcie rehabilitacji. Właściwie przeprowadzona rehabilitacja poprawia ukrwienie oraz zmniejsza bolesność miejsca urazu. Poważne złamania mogą pozostawić po sobie ból do końca życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze