Trwa ładowanie...

Złamanie kości śródstopia – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
19.12.2023 12:58
Złamanie kości śródstopia to częsty uraz, który dotyczy zwłaszcza sportowców.
Złamanie kości śródstopia to częsty uraz, który dotyczy zwłaszcza sportowców. (Adobe stock)

Złamanie kości śródstopia to częsty uraz, który dotyczy zwłaszcza sportowców. Ze względu na specyfikę urazu wyróżniono kilka rodzajów tego rodzaju złamań, jednak objawy w każdym przypadku są bardzo podobne. Jeśli chodzi o metodę leczenia, ta zależy zarówno od rodzaju, jak i konkretnego uszkodzenia. Czy możliwe jest złamanie kości śródstopia bez gipsu?

spis treści

1. Co to jest złamanie kości śródstopia?

Złamanie kości śródstopia może dotyczyć różnych struktur w obrębie środkowej części stopy między stępem a palcami. Ma to związek z tym, że stopa to skomplikowana struktura, która pełni wiele ważnych funkcji.

Stopa jest zbudowana z 26 kości (także 33 stawów i 107 więzadeł) i składa się z trzech części, takich jak:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • śródstopie zbudowane z pięciu długich kości ułożonych wzdłuż stopy, obok siebie. Określa się przy użyciu numerów – stosuje się zapis arabski (1-5) lub rzymski (I-V) – licząc od środkowej części stopy,
  • przodostopie, czyli palce u stóp,
  • tyłostopie, czyli okolice pięty, łączące stopę z podudziem.

Złamanie kości śródstopia – rodzaje

Z uwagi na różnorodność w zakresie budowy stopy, w obrębie śródstopia wyróżnia się trzy typy złamań. To:

Wyróżnia się także złamania niskiego ryzyka (złamania I-IV kości śródstopia) i złamania wysokiego ryzyka (złamania w obrębie V kości śródstopia).

2. Przyczyny złamania kości śródstopia

Złamanie kości śródstopia to konsekwencja nieprawidłowego, intensywnego obciążenia boku stopy czy przeciążenia kości przez krzywe ustawienie stopy, ale i zmęczenia oraz osłabienia struktur kostnych. Może ono powstać także wskutek bezpośredniego uderzenia w stopę czy upadku.

Na złamania kości śródstopia, to jest przerwaniu ciągłości tkanki kostnej, najbardziej narażeni są:

  • sportowcy uprawiający takie dyscypliny jak koszykówka, lekkoatletyka, tenis, piłka nożna, także balet i taniec. Do złamania kości śródstopia zwykle dochodzi podczas aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli nie poprzedzi jej rozgrzewka lub nie zostanie zachowany odpowiedni czas na regenerację pomiędzy treningami,
  • dzieci do 5. roku życia,
  • osoby w podeszłym wieku,
  • ludzie zmagający się z niedoborami witamin (głównie D3, K2, C), minerałów (przede wszystkim magnezu, fosforu, wapnia), ale i innych składników ważnych dla układu kostno-stawowego, takich jak kwasy omega-3, kolagen czy kwasy omega-6.
  • osoby otyłe, zmagające się z osteoporozą czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

3. Objawy złamania kości śródstopia

Złamanie kości śródstopia wywołuje różne objawy, mniej lub bardziej nasilone albo nagłe, w zależności od rozmiaru i przyczyny uszkodzenia. To przede wszystkim:

  • silny ból, który nasila się podczas obciążania stopy lub poruszania palcami,
  • zasinienie, krwiak,
  • zwiększona tkliwość podczas palpacji,
  • ucieplenie skóry w obrębie śródstopia,
  • obrzęk stopy.

Ile puchnie noga po złamaniu kości śródstopia? Ból stopy i obrzęk mogą utrzymywać się przez 3–6 miesięcy po urazie.

4. Złamanie kości śródstopia – leczenie i diagnostyka

Podejrzenie złamania kości śródstopia wymaga skontaktowania się z lekarzem ortopedą. Podstawą diagnostyki jest badanie palpacyjne i ocena wizualna kończyny, także wywiad lekarski.

Kluczowe znaczenie mają badania obrazowe, takie jak RM (rezonans magnetyczny) i USG, rzadziej RTG śródstopia i TK (tomografia komputerowa).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze