Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Złamanie mostka

Złamanie mostka następuje głównie w wypadkach komunikacyjnych, gdy klatka piersiowa uderza o kierownicę lub w wyniku zmiażdżenia. Od kiedy jazda samochodem z zapiętymi pasami bezpieczeństwa stała się obowiązkowa, notuje się więcej przypadków tego typu urazów. Najczęściej złamaniu ulega trzon mostka, rzadko z przemieszczeniem. Jest to uraz ciężki, który może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych klatki piersiowej, w szczególności serca i płuc.

1. Objawy i diagnoza złamania mostka

Przy złamaniu mostka może dojść do obrażeń naczyń krwionośnych, a także złamania żeber. Wówczas pacjent ma trudności z oddychaniem. Ze względu na towarzyszące mu uszkodzenia, złamanie mostka może prowadzić do śmierci pacjenta. Według statystyk, aż 25-45% pacjentów umiera. Jeśli jednak złamanie nie spowodowało innych obrażeń, szanse na powrót do zdrowia są bardzo duże.

Do objawów złamania mostka zalicza się ból, tkliwość, zasinienie, obrzęk, a także trzeszczący dźwięk wydawany na skutek pocierania złamanych części mostka. Połamane fragmenty mogą poruszać się pod skórą podczas oddychania.

 

Złamanie mostka rozpoznaje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Niekiedy konieczna jest również tomografia komputerowa. Chorzy powinni zostać na obserwacji w szpitalu – należy bowiem upewnić się, czy nie doszło do stłuczenia serca. Złamania mostka z przemieszczeniem do śródpiersia kwalifikują się do leczenia operacyjnego, nastawienia złamania i zespolenia odłamów.

2. Leczenie złamanego mostka

Leczenie bezoperacyjne wiąże się z koniecznością przyjmowania środków przeciwbólowych. Nie warto sięgać po najsilniejsze preparaty. Lepiej jest zacząć od łagodniejszych środków i w miarę potrzeby wypróbować mocniejsze. Nie należy spodziewać się unieruchomienia mostka, jak ma to miejsce w przypadku złamania ręki lub nogi. Obecnie popularny jest pogląd, że proces gojenia przebiega lepiej wtedy, gdy pacjent może swobodnie oddychać i w miarę naturalnie się poruszać.

Jeśli złamanie jest duże, konieczna może być operacja w celu ustabilizowania mostka. Jednak taka sytuacja należy raczej do rzadkości. Po złamaniu pacjent powinien dużo odpoczywać, najlepiej w łóżku. Przez pierwsze dwa tygodnie należy do minimum ograniczyć ruch. Wystarczy odrobina spaceru po domu. W tym okresie środki przeciwbólowe są niezbędne. Po kilku tygodniach można zacząć stopniowo wracać do normalnego trybu życia. Warto wsłuchiwać się w reakcje swojego ciała. Zmuszanie się do niektórych czynności nie ma sensu. Lepiej jest odczekać trochę czasu i spróbować ponownie. Przede wszystkim należy uważać, by nie ruszyć złamanego miejsca.

Dobrym pomysłem jest rehabilitacja po złamaniu mostka. Dzięki ćwiczeniom pod okiem specjalisty można stopniowo odbudować siły i mięśnie klatki piersiowej. Ponadto możliwe jest przywrócenie pełnego zakresu ruchu, co jest kluczowe dla normalnego funkcjonowania. Początki mogą być trudne, ale z czasem pojawią się efekty ćwiczeń. Zupełny powrót do zdrowia i ustąpienie dolegliwości bólowych zajmują dużo czasu, ale przy dobrych chęciach szanse na odzyskanie sprawności są duże. U większości pacjentów złamanie mostka goi się podręcznikowo.

Bibliografia

  • Gaździk T. (red.), Crash Course - ortopedia i reumatologia, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-89581-84-6
  • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
  • Kusz D. Kompendium traumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3766-1

Źródła zewnętrzne

Komentarze

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Złamanie mostka - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Złamanie mostka
Ortopedia i reumatologia

Złamanie obojczyka

Złamanie obojczyka

Złamanie obojczyka najczęściej powstaje jako uraz pośredni spowodowany upadkiem na wyciągniętą rękę lub bark. Ten typ urazu jest stosunkowo częsty u noworodków podczas porodu. W miejscu złamania kości pojawia się ból, obrzęk, trudno unieść...

Ortopedia i reumatologia

Złamanie prącia

Złamanie prącia ma miejsce, gdy tkanki penisa pękają jak przebita opona. Do złamania dochodzi najczęściej w czasie stosunku płciowego lub bardzo intensywnej masturbacji. Do urazu może dojść również w wyniku uderzenia tępym narzędziem lub nagłego...

Złamania i zwichnięcia

Złamanie otwarte

Złamanie otwarte to bardzo niebezpieczny typ złamania kości. Pojawiająca się rana jest łatwą drogą dla wniknięcia drobnoustrojów. Może dojść do trudnego do wyleczenia zakażenia tkanki kostnej.

Złamania i zwichnięcia

Złamanie żebra

Złamanie żebra

Złamanie żebra to bardzo częsty uraz klatki piersiowej. Dochodzi do niego w wypadkach komunikacyjnych lub przy upadku. Powikłania złamania żebra mogą być niebezpieczne dla życia.

Złamania i zwichnięcia

Złamanie nogi

Złamanie nogi to dosyć częsty uraz. Niekiedy może być bardzo poważny i wymagać specjalistycznego leczenia. Należy jednak wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy przy złamaniu nogi.

Złamania i zwichnięcia

Złamanie z przemieszczeniem

Złamanie z przemieszczeniem bywa czasami bardzo niebezpieczne, ponieważ odłamy kostne mogą spowodować uszkodzenie np. nerwów i wywołać wtórne powikłania złamania.

Krwawienie z nosa

Złamanie nosa

Złamanie nosa to jeden z bardzo częstych urazów kości. Urazy nosa są bolesne i wymagają interwencji lekarza. Nie należy ich lekceważyć. Mogą bowiem doprowadzić do ciężkich powikłań.

Złamania i zwichnięcia

Złamanie ręki

Złamania ręki to częste złamania. Dochodzi do nich najczęściej w wyniku upadku lub mocnego uderzenia. Ręka składa się z wielu kości, dlatego też wyróżniamy kilka rodzajów złamania kości ręki.

Ortopedia i reumatologia

Złamanie kości ramiennej

Złamanie kości ramiennej

Złamanie kości ramiennej może nastąpić w części bliższej (w obrębie głowy i szyjki ramieniowej), w części środkowej oraz w okolicy stawu łokciowego. Złamania bliższego końca kości ramiennej są charakterystyczne dla osób starszych i mogą mieć związek...

Badanie radiologiczne w ortopedii i traumatologii

Jak rozpoznać złamanie na zdjęciu rentgenowskim?

Jak rozpoznać złamanie na zdjęciu rentgenowskim?

Badanie rtg to badanie, które polega na przechodzeniu przez wybrana część ciała ludzkiego kontrolowanych dawek promieniowania rentgenowskiego (promieni X). Nasze kości najsilniej pochłaniają promieniowanie rentgenowskie, dlatego właśnie zdjęcie...

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500