Złamanie nogi

Złamanie nogi, inaczej złamanie kończyny dolnej, to uraz kości mogący pojawić się w wielu miejscach. Najgroźniejsze są złamania kości biodrowej i udowej, które muszą być leczone operacyjnie. Postępowanie przy złamaniach nogi obejmuje opatrzenie złamania otwartego oraz unieruchomienie kończyny. W szpitalu wykonywane jest zdjęcie RTG złamanej kończyny. Po leczeniu zachowawczym musi być wykonywana rehabilitacja chorej kończyny.

Podział złamań nogi

Na kończynę dolną składa się wiele kości, dlatego też złamania nogi mogą być różne, w zależności od konkretnej kości, w której wystąpił uraz. Wyróżniamy:

Złamania nogi mogą być złamaniami zamkniętymi i złamaniami otwartymi. Często są to złamania z przemieszczeniem, a także złamania z odpryskiwaniem kawałków kości. W zależności od typu złamania, a także umiejscowienia urazu, należy dokładnie wiedzieć jak postępować przy złamaniu nogi. Różne może być także leczenie tych urazów kości.

Postępowanie przy złamaniu nogi

Złamanie nogi często można zauważyć, gdyż w większości przypadków uraz ten to złamanie z przemieszczeniem. Wtedy też kończyna ulega zniekształceniu. Pierwsza pomoc przy złamaniu nogi nie różni się zbytnio od postępowania przy innych złamaniach. Przede wszystkim należy unikać poruszania złamaną kończyną, aby nie pogłębić i pogorszyć urazu kości. Należy unieruchomić kończynę, stosując tzw. unieruchomienie obłożeniowe. Nogę stabilizuje się płaskim przedmiotem, np. deską, nartą itp., przyczepiając go do kończyny za pomocą elastycznej opaski. Gdy uraz nogi jest złamaniem otwartym, należy nałożyć na ranę jałowy opatrunek osłaniający, odpowiednio przyczepiając go do kończyny, ale w taki sposób, aby nie spowodować większego uszkodzenia kończyny. Następnie należy wykonać unieruchomienie nogi. Aby zmniejszyć szybkość powstawania obrzęku, zaleca się, aby kończyna znajdowała się powyżej poziomu serca. Można także stosować okłady z lodu, w celu zmniejszenia obrzęku. Następnie należy udać się do lekarza ortopedy lub najlepiej do szpitala. Niekiedy w wyniku upadku może nie być widocznych oznak złamania, ale pojawia się silny ból oraz trudności w poruszaniu kończyną. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do szpitala na izbę przyjęć, w celu zdiagnozowania, czy doszło do złamania kości, czy jedynie do skręcenia czy zwichnięcia nogi.

Diagnostyka i leczenie złamania nogi

Diagnostyka złamania nogi polega na wykonaniu badania radiologicznego. Na podstawie zdjęcia RTG złamanej kończyny lekarz może określić wielkość złamania, jego umiejscowienie, ewentualne przemieszczenia kości czy odłamanie kawałków kości. W szpitalu nakładane jest unieruchomienie w postaci opatrunku gipsowego. W przypadku, gdy złamanie dotyczy kości udowej unieruchomienie wykonuje się od biodra do kostki. Jeżeli uraz to złamanie kości goleni, należy unieruchomić kończynę od powyżej kolana do pięty. Złamania kości stopy – należy unieruchomić całą stopę oraz kostkę. Po odpowiednio długim czasie unieruchomienia złamanej nogi (co najmniej 4 tygodnie) pacjent musi korzystać z ćwiczeń rehabilitacyjnych, w szczególności gdy unieruchomione było także kolano. Stosowana jest najczęściej kinezyterapia. Niektóre złamania kości, przed leczeniem zachowawczym, muszą być jednak leczone operacyjnie, np. złamanie kości biodrowej czy udowej. Po operacji należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację kolana.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (2)

Wyloguj
~Gosia_22
~Gosia_22

w 2011 roku złamałam kość piszczelową, przyczynił się do tego mój pies:) który pociągnął mnie gdy szłam po schodach. No i się zaczęło. Pogotowie, prześwietlenie, meczarnia w gipsie - dodam ze było lato. Do tego ból, kuśtykanie, swędzenie pod gipsem. Uf potem ściągnięcie gipsu i przyznam, że myślałam, że to już koniec męki ale nie. Noga nie była do końca sprawna czasem bolała była jakby nie moja. na rehabilitacje poszłam z mieszanymi uczuciami i lekkim strachem. I to było moje pierwsze miłe zaskoczenie od czasu wypadku. nikt nie robił nic na siłe, o wszystko mnie pytali, rozmawiali i dbali by nic nie zabolało. Wszystko odbywa się bardzo delikatnie a mimo to przynosi pozytywne skutki w miarę szybko. Tak więc polecam rehabilitacje po złamaniu. Ja korzystałam z wrocławskiego rehafitu i polecam http://www.rehafit.org/kontakt. Pozdrawiam i życze sprawnych kończyn.

Odpowiedz
~tim
~tim

wierze ci ja zlamalem piszczelowa i strzalkowa do tego mi jeszcze wycieli dwa miesnie skaplikowane i straszne i powiedziei mi ze juz nigdy nie bedzie taka jak dawniej ale trzeba zyc dalej

Odpowiedz

Porady ekspertów

Złamana kość w nadgarstku

Mam złamaną kość w nadgarstku, przy małym palcu. Mam mieć operację ale nie zgodziłem się. Czy...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Złamanie nogi w podudziu ~:

niewiem co robic dwa lata temu złamałam nogę w podudzia mam założony drut stabilizujący jestem...

Artykuły Złamania i zwichnięcia

Postępowanie w przypadku złamania rękiOdtwórz wideo
Złamania i zwichnięcia Postępowanie w przypadku złamania ręki

Złamanie to rodzaj uszkodzenia kości na całej jej szerokości. Wyróżnia się również pęknięcia i nadłamania. Uszkodzenia kości płaskich dzieli się na złamania trzonu, szyjki oraz występów kostnych. Mogą mieć charakter zamknięty lub...

Postępowanie w przypadku złamania otwartego nogiOdtwórz wideo
Złamania i zwichnięcia Postępowanie w przypadku złamania otwartego nogi

Złamanie otwarte powstaje na skutek ostrych odłamów kostnych. Ze względu na stopień uszkodzenia tkanek wyróżnia się: – przebicie tkanek miękkich z niewielkim urazem kości, – widoczne są odłamki kostne, tkanki są znacznie...

Złamanie mostka
Ortopedia i reumatologia Złamanie mostka

Złamanie mostka następuje głównie w wypadkach komunikacyjnych, gdy klatka piersiowa...

Złamanie obojczyka
Ortopedia i reumatologia Złamanie obojczyka

Złamanie obojczyka najczęściej powstaje jako uraz pośredni spowodowany upadkiem na wyciągniętą...

Ortopedia i reumatologia Złamanie prącia

Złamanie prącia ma miejsce, gdy tkanki penisa pękają jak przebita opona. Do złamania dochodzi...

Złamania i zwichnięcia Złamanie otwarte

Złamanie otwarte to bardzo niebezpieczny typ złamania kości. Pojawiająca się rana jest łatwą drogą dla wniknięcia drobnoustrojów. Może dojść do trudnego do wyleczenia zakażenia tkanki kostnej.

Złamanie żebra
Złamania i zwichnięcia Złamanie żebra

Złamanie żebra to bardzo częsty uraz klatki piersiowej. Dochodzi do niego w wypadkach komunikacyjnych lub przy upadku. Powikłania złamania żebra mogą być niebezpieczne dla życia.

Złamania i zwichnięcia Złamanie z przemieszczeniem

Złamanie z przemieszczeniem bywa czasami bardzo niebezpieczne, ponieważ odłamy kostne mogą spowodować uszkodzenie np. nerwów i wywołać wtórne powikłania złamania.

Krwawienie z nosa Złamanie nosa

Złamanie nosa to jeden z bardzo częstych urazów kości. Urazy nosa są bolesne i wymagają interwencji lekarza. Nie należy ich lekceważyć. Mogą bowiem doprowadzić do ciężkich powikłań.

Złamania i zwichnięcia Złamanie ręki

Złamania ręki to częste złamania. Dochodzi do nich najczęściej w wyniku upadku lub mocnego uderzenia. Ręka składa się z wielu kości, dlatego też wyróżniamy kilka rodzajów złamania kości ręki.

Złamanie kości ramiennej
Ortopedia i reumatologia Złamanie kości ramiennej

Złamanie kości ramiennej może nastąpić w części bliższej (w obrębie głowy i szyjki ramieniowej),...

Kontuzje i urazy Zwichnięcie nogi

Zwichnięcie nogi to częsty uraz, nie tylko u sportowców. Kontuzje sportowe to zwykle uszkodzenia kostek i kolan. Urazy nóg wymagają podjęcia leczenia. Niekiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Kontuzje i urazy Skręcenie nogi

Skręcenie nogi, znane jako skręcenie stawu skokowego i skręcenie kostki, to częsty uraz. Jakie są symptomy skręcenia nogi i jak wygląda leczenie stawu skokowego? Czy wizyta u ortopedy to konieczność?

Ćwiczenia na nogi
Ćwiczenia na uda i pośladki Ćwiczenia na nogi

Ćwiczenia na nogi nie wymagają żadnego sprzętu, wizyty na siłowni czy w klubie fitness. Możesz...

Skuteczne sposoby na szczupłe nogi
Ćwiczenia na uda i pośladki Skuteczne sposoby na szczupłe nogi

Marzą ci się długie i smukłe nogi? Możesz znacznie poprawić ich wygląd i zbliżyć się do ideału,...

Sposób na zgrabne nogi
Ćwiczenia na partie ciała Sposób na zgrabne nogi

Każda kobieta wie, że aby mieć smuklejsze nogi należy założyć jak najwyższe szpilki. Ale czy...

Opuchnięte nogi w ciąży
Dolegliwości w ciąży Opuchnięte nogi w ciąży

Ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety. Odczuwa to na wiele sposobów....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij