Trwa ładowanie...

Leczenie chorób układu krążenia

Avatar placeholder
04.08.2023 14:50
Leczenie chorób układu krążenia
Leczenie chorób układu krążenia

Choroby układu krążenia coraz częściej stają się przyczyną śmierci. Można je leczyć ziołami i choć ich lista jest długa, to jednak najważniejszy wpływ na układ krążenia wywiera nasz styl życia. Czynnikami ryzyka są niewłaściwa dieta, palenie tytoniu, otyłość, brak ruchu i wiele innych.

spis treści

1. Nadciśnienie tętnicze

Niektóre osoby nie odczuwają żadnych dolegliwości w początkowym okresie choroby. Bardzo często osoby, którym coś dolega ze strony układu krążenia, ignorują pierwsze objawy. Choroby układu krwionośnego mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian dotykających serce i naczynia wieńcowe. Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba dotykająca serce i układ krążenia, dlatego osoby, u których ciśnienie mierzone w krótkich odstępach czasu ma wartość powyżej 145/90 mm Hg powinny udać się do lekarza. To nieleczone schorzenie przyczynia się do niebezpiecznych powikłań.

2. Zioła na choroby układu krążenia

Leki ziołowe stosuje się pomocniczo w problemach układu krążenia. Łagodnie obniżają ciśnienie krwi i wpływają rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Istnieją także preparaty na bazie roślin, które działają wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych.

2.1. Fiołek trójbarwny

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Uszczelnia naczynia krwionośne. Jest składnikiem leków, a także można z niego parzyć herbatki pomagające w wielu dolegliwościach zdrowotnych. Jest znany od bardzo dawna i ma szerokie zastosowanie: infekcje płuc, leczenie strupów, swędzeń, wrzodów, obniżanie gorączki, środek o działaniu wykrztuśnym, przeczyszczającym, uspokajającym, zapalenie oskrzeli, regulacja przemiany materii, zapalenia pęcherza moczowego, usuwanie toksyn z organizmu.

2.2. Serdecznik pospolity

Leki z dodatkiem tej rośliny regulują krążenie i działają uspokajająco. Stosowanie tego zioła zaleca się osobom starszym, które cierpią na takie dolegliwości układu krążenia, jak: kołatanie, przyspieszenie bicia serca, łatwe męczenie się, początkowe objawy choroby wieńcowej.

2.3. Konwalia majowa

To roślina, której działanie lecznicze znane jest od bardzo dawna. Wodę z kwiatami konwalii trzymano w drogocennych złotych lub srebrnych naczyniach i nazywano „złotą wodą”. Konwalia majowa ma zastosowanie w chorobach układu krążenia i nie tylko:

  • reguluje i wzmacnia bicie serca,
  • redukuje objętość krwi,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • stosowana jest też pomocniczo przy rozedmie płuc.

Trzeba pamiętać, że leki z dodatkiem konwalii majowej można zażywać tylko na polecenie i pod nadzorem lekarza.

2.4. Miłek wiosenny

Miłek wiosenny to roślina trująca (25g suchego zioła może spowodować śmierć konia). Roślinę wykorzystuje się w medycynie, ponieważ: zwiększa siłę skurczu mięśniowego i reguluje częstotliwość skurczy, ma właściwości moczopędne, działa uspokajająco.

2.5. Jemioła pospolita

To pasożyt, który porasta drzewa, a zwłaszcza topole, dęby i brzozy. Działanie jemioły pospolitej jako składnika leku polega na:

  • rozszerzaniu naczyń wieńcowych,
  • obniżaniu ciśnienia krwi,
  • usprawnieniu obiegu krwi,
  • wzmocnieniu przemiany materii.

Można stosować napary z jemioły pospolitej, pomagają przy takich chorobach jak: miażdżyca, zwapnienie żył, nerwicowe bóle serca, nadciśnienie tętnicze, zaparcia, wzdęcia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze