Zmniejszenie piersi

Zbyt duże piersi mogą powodować bóle kręgosłupa, utrudniać uprawianie sportu i stanowić problem estetyczny. Kobiety z dużym biustem mają też trudności z doborem garderoby. Operacyjne zmniejszenie piersi może poprawić jakość życia, wyeliminować dolegliwości zdrowotne i przywrócić komfort psychiczny. Znacznie więcej uwagi poświęca się operacjom powiększania piersi niż tym, które mają na celu zmniejszenie biustu. Wbrew pozorom operacje plastyczne tego typu nie należą do rzadkości i duża część Polek decyduje się na zabieg zmniejszenia piersi.

Operacja biustu

Zdarza się, że bardzo młode kobiety cierpią z powodu zbyt dużego biustu. Próbują kamuflażu, ubierają luźne ciuchy, garbią się, co w znacznym stopniu obniża ich zadowolenie z życia. Zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety powinny pamiętać, że zmniejszenie piersi może w przyszłości wykluczyć możliwość karmienia piersią. Warto zatem zadać sobie pytanie, czy jest to konieczne. Kiedy sposoby na optyczne zmniejszenie biustunie działają albo nie dają zadowalającego efektu, kobieta zaczyna brać pod uwagę korektę piersi. Już dawno przestano ją uważać za niedorzeczny kaprys, dowiedziono bowiem, jak wiele może przynieść korzyści. Oto niektóre z nich:

 • polepszenie samopoczucia,
 • wyeliminowanie dolegliwości zdrowotnych (bóle kręgosłupa),
 • poprawa komfortu życia.

Przygotowanie do operacji

Wymagane badania przed zabiegiem to przede wszystkim morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi, odczyn Biernackiego, glikemia na czczo, koagulogram – ocena układu krzepnięcia, jonogram, kreatynina, EKG, RTG płuc, USG piersi, mocznik, a także szczepienie przeciw WZW B. Należy pamiętać, aby na 7 dni przed zaplanowanym zabiegiem nie spożywać aspiryny, ani żadnych medykamentów z kwasem acetylosalicylowym. Niewskazane jest także stosowanie leków o właściwościach zmniejszających krzepliwość krwi. Z drugiej strony, zaleca się przyjmowanie środków polepszających krzepliwość krwi i wzmacniających naczynia krwionośne, np. witamina C i Rutinoscorbin.

Na dwa tygodnie przed planowaną operacją kobiety palące papierosy powinny zaprzestać nałogu lub przynajmniej zdecydowanie go ograniczyć. Na sześć godzin przed zabiegiem obowiązuje zakaz jedzenia, picia, żucia gumy, ssania dropsów i cukierków. Kobieta poddająca się zabiegowi pomniejszenia biustu powinna odznaczać się dobrym ogólnym stanem zdrowia.

Opis zabiegu

Operacja plastyczna biustu wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Przeciętnie trwa od półtorej godziny do trzech godzin. Redukcja piersi jest zabiegiem, podczas którego ich rozmiar i objętość są zmniejszane, wraz z otoczkami sutkowymi. Biust jest dopasowywany do sylwetki pacjentki, proporcji jej ciała, a także wymagań. Generalnie, w celu zmniejszenia biustu praktykuje się następujące techniki:

 • Benellego, w której blizna znajduje się wokół otoczki sutka,
 • McKissok, gdzie po zabiegu pozostaje ślad przypominający odwróconą literę T,
 • Hall-Findley, zakończona blizną pionową,
 • Lejour, która pozostawia ślad pionowy.

To, którą technikę wykorzystuje się podczas zabiegu zależy przede wszystkim od decyzji kobiety oraz anatomii jej piersi. Wszelkie detale dotyczące operacji ustalane są wraz z chirurgiem plastykiem. Niezwykle często powodem przeprowadzenia zabiegu są czynniki medyczne. Zmniejszenie biustu pozwala na wykluczenie dolegliwości wynikających z jego wagi, takich jak: bóle kręgosłupa, bóle pleców, skrzywienia kręgosłupa, garbienie się. Piersi można zmniejszyć od jednego do czterech rozmiarów.

Rekonwalescencja po operacji piersi

Dwa dni po zabiegu zmniejszenia piersi pacjentka pozostaje w szpitalu pod okiem lekarzy. Pozwala to na wyeliminowanie ewentualnych powikłań. Redukcja piersi może powodować dyskomfort w okresie gojenia. W okolicach piersi pozostaną też niewielkie blizny. Im lepszego specjalistę wybierzesz, tym mniej widoczne będą ślady po zabiegu. Warto pamiętać, że zabieg zmniejszenia piersi powinien zostać wykonany przez profesjonalistę i tylko w rekomendowanej klinice zajmującej się operacjami biustu. Jak wygląda przebieg rekonwalescencji?

 • Następnego dnia usuwane są dreny.
 • Przez 30 kolejnych dni należy nosić specjalistyczny biustonosz protekcyjny.
 • Po siedmiu dniach od operacji zdejmuje się szwy.
 • Przez dwa-trzy tygodnie od redukcji biustu nie można nosić ciężarów, wykazywać większej aktywności fizycznej, przebywać w saunie, ani w solarium.
 • Po zdjęciu szwów najlepiej stosować oliwkę dla dzieci, która natłuści blizny. Należy unikać preparatów zmniejszających blizny.

Po operacji zmniejszania piersi występują zazwyczaj takie dolegliwości, jak ból (łagodzony lekami przeciwbólowymi), tymczasowy zanik czucia w okolicy brodawek i otoczek sutkowych, opuchlizna, a także wydzielina z drenów. Możliwe komplikacje pooperacyjne obejmują:

 • krwiaka wymagającego ponownej operacji,
 • infekcję pooperacyjną,
 • martwicę brodawek i otoczek,
 • przerośnięte blizny, które należy usunąć,
 • długotrwały obrzęk,
 • wydłużone gojenie się ran.

Pełny efekt operacji piersi widoczny jest dopiero po sześciu tygodniach od zabiegu. Efekt w większości przypadków jest trwały, jednak w wyniku czynników, takich jak karmienie piersią, ciąża, proces starzenia się skóry, czy nagła zmiana wagi ciała, może zaistnieć konieczność ponownego wykonania operacji.

Bibliografia

 • Kobus K. Atlas chirurgii plastycznej, Medsport, Warszawa 2004, ISBN 83-908701-7-7
 • Holle J. Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996, ISBN 83-200-3230
 • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0
 • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy można pomniejszyć piersi?

Witam, Mam 12 lat i mam bardzo duże piersi. ; ( Co mogę z tym zrobić?

mgr Katarzyna Mazowska Porady udziela mgr Katarzyna Mazowska dietetyk, autorka wielu tekstów dotyczących problematyki odchudzania i zdrowego żywienia.
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Zmniejszenie piersi

Liposukcja piersi
Zmniejszenie piersi Liposukcja piersi

Liposukcja piersi to zabieg określany jako korekta kształtu piersi. Wykonuje się go u kobiet, które odczuwają przerost piersi. Zbyt duży biust to wada, która pojawia się już u bardzo młodych kobiet i często jest wynikiem obciążeń...

Zmniejszenie piersi Mammoplastyka

Mammoplastyka to operacja biustu, której celem jest zmniejszenie piersi. Operację zmniejszenia biustu wykonuje się w celach nie tylko estetycznych, ale także zdrowotnych. Zbyt duże piersi (gigantomastia, makromastia) mogą powodować ból kręgosłupa szyjnego, pleców, szyi, ramion i kończyn górnych. Podczas operacji zmniejszenia piersi dokonuje się redukcji tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego, usuwa się nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Często...

Zmniejszenie nosa
Plastyka nosa Zmniejszenie nosa

Zmniejszenie nosa to zabieg chirurgiczny mający na celu zredukowanie zbyt długiego lub szerokiego...

Chirurgia plastyczna Zmniejszenie warg sromowych

Labioplastyka jest zabiegiem dla kobiet, który pozwala poprawić wygląd okolic krocza oraz jakość codziennego funkcjonowania. Dla wielu pań zbyt wielkie wargi wywołują ból i znaczny dyskomfort.

Ćwiczenia ujędrniające biust Ćwiczenia na zmniejszenie biustu

Rozmiar piersi jest bardzo ważny dla każdej kobiety. Niekiedy jednak ich rozmiar jest bardzo duży i zamiast pomagać, przeszkadza. Warto wtedy sięgnąć po ćwiczenia na zmniejszenie biustu.

Kobiece piersiOdtwórz wideo
Stymulacja piersi Kobiece piersi

Piersi od wieku były inspiracją rzeźbiarzy, malarzy i wielu innych artystów. Są atrybutem...

Małe piersi
Pielęgnacja piersi Małe piersi

Małe piersi to problem wielu kobiet, który staje się szczególnie dokuczliwy,...

Powiększenie piersi
Chirurgia plastyczna Powiększenie piersi

Zabieg powiększania piersi, zwany także augmentacją i mammoplastyką, polega na chirurgicznym...

Pielęgnacja piersi
Ciało Pielęgnacja piersi

Kobiece piersi to obiekt fascynacji wielu mężczyzn. Biust od tysięcy lat był obiektem rzeźbiarzy,...

Wygląd piersi
Pielęgnacja piersi Wygląd piersi

Wygląd piersi zmienia się wraz z wiekiem kobiety, zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w jej...

Wydzielina z piersi
Rak piersi Wydzielina z piersi

Wyciek z piersi to sytuacja, w której z jednej lub obu brodawek sutkowych wydobywa się...

Choroby piersi Ropnie piersi

Ropień piersi jest najczęściej powikłaniem połogowego zapalenia piersi, choć czasami może także...

Badania piersi Samokontrola piersi

Samokontrola piersi to pierwszy etap w diagnostyce raka piersi. Regularne badanie pozwala na...

Rak piersi Rekonstrukcja piersi

Istnieje nadzieja dla kobiet po mastektomii. Coraz popularniejsze stają się zabiegi rekonstrukcji piersi, które dają niezwykłe rezultaty i pozwalają zapomnieć o minionej i nieprzyjemnej chorobie.

Rak piersi Choroby piersi

Każda zmiana chorobowa w obrębie piersi wzbudza niepokój o rozwój raka piersi....

Ból piersi
Rak piersi Ból piersi

Ból piersi, czyli mastalgia, jest objawem, który zazwyczaj wzbudza niepokój...

Rak piersi Badania piersi

Rak piersi jest – według badań – najczęstszym nowotworem złośliwym diagnozowanym...

Rak piersi Biopsja piersi

Mimo intensywnego rozwoju badań diagnostycznych, takich jak cyfrowe techniki obrazowania czy...

USG piersi
Rak piersi USG piersi

W związku z rosnącą samoświadomością kobiet badanie ultrasonograficzne piersi (USG piersi,...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij