Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Jak zwalczyć niechęć do ćwiczeń?

Avatar placeholder
17.04.2019 14:42
Jak zwalczyć niechęć do ćwiczeń?
Jak zwalczyć niechęć do ćwiczeń? (123RF)

Lekarze od lat zalecają aktywny tryb życia, jednak dla wielu osób korzyści dla zdrowia płynące z systematycznych ćwiczeń nie są przekonującym argumentem za rezygnacją z siedzącego trybu życia. Niektórzy deklarują otwarcie, że czują niechęć, a nawet nienawiść do ćwiczeń. Jest wiele przyczyn negatywnego stosunku do wysiłku fizycznego, ale większość uprzedzeń można w łatwy sposób przezwyciężyć. Wystarczy odrobina dobrej woli i motywacja do zmian. Warto przekonać się do ćwiczeń fizycznych, ponieważ ćwicząc, zmniejszamy ryzyko wystąpienia choroby serca, raka, nadciśnienia tętniczego oraz otyłości.

spis treści

1. Skąd bierze się niechęć do ćwiczeń?

Częstym powodem niechęci do wysiłku fizycznego są nie najlepsze doświadczenia z przeszłości. Wiele osób pamięta zajęcia wychowania fizycznego z lat szkolnych jako mało atrakcyjne. Nic więc dziwnego, że nie czują zapału, by kontynuować ćwiczenia w dorosłym życiu. Opór wobec ćwiczeń może mieć swoje źródło również w lęku przed nieznanym. Niejedna osoba nie chodzi na siłownię, ponieważ nie wie, jak korzystać ze znajdujących się tam urządzeń. Przeszkodą do uczestniczenia w zajęciach aerobiku może być natomiast brak wyczucia rytmu i lęk przed ośmieszeniem. Faktycznie, na początku ćwiczenia w obecności innych osób mogą wydawać się dużym wyzwaniem, ale warto się przemóc i przynajmniej spróbować. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia dla początkujących lub pójście na siłownię z przyjaciółką. Razem łatwiej poradzisz sobie z napotkanymi trudnościami.

Problemem może być także brak czasu. Gdy jesteśmy zabiegani, najłatwiej zrezygnować właśnie z ćwiczeń. Nawet powtórka starego serialu może stanąć nam na drodze do wyjścia na siłownię. Na systematyczność treningów wpływa również motywacja, a raczej jej brak. Jeśli nie masz powodu, by ćwiczyć, na pewno częściej zdarza ci się opuścić trening lub zupełnie zrezygnować z aktywności ruchowej. Niestety, świadomość korzyści dla zdrowia nie działa zbyt motywująco, mimo iż to właśnie na tym aspekcie ćwiczeń powinnyśmy się koncentrować. Brak chęci na trening pojawia się także wtedy, gdy efekty ćwiczeń są mało widoczne. Jeśli chcesz schudnąć dzięki systematycznym ćwiczeniom, musisz się jednak przygotować na to, że nie stracisz pięciu kilogramów w tydzień. Utrata wagi to stopniowy proces, który wymaga czasu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Wiele osób sądzi, że ćwiczenia wiążą się z dużymi kosztami. Rzeczywiście, urządzenia sportowe i akcesoria nie są tanie, ale w przypadku wielu form aktywności ruchowej wystarczy wygodne ubranie i buty sportowe. Nie trzeba wpędzać się w niepotrzebne koszty, by trenować. Ważne jest natomiast wsparcie bliskich. Jeśli rodzina i znajomi zachęcają nas do wysiłku fizycznego i motywują do kontynuowania ćwiczeń, łatwiej jest wytrwać w swoich postanowieniach. Dla kontrastu, osoby, których bliscy lekceważą znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia, rzadziej trenują i chętniej prowadzą siedzący tryb życia.

2. Jak przekonać się do ćwiczeń?

Przede wszystkim znajdź formę aktywności ruchowej, która naprawdę ci odpowiada. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na to, że nie zrezygnujesz z ćwiczeń. Jeśli nie wiesz, co sprawia ci przyjemność, wypróbuj różne formy treningu, na przykład pilates lub jogę. Kiedy już znajdziesz idealne ćwiczenia, postaw sobie cele. Bądź przy tym realistką. Jeśli zaczęłaś biegać przez 10 minut dziennie, nie zakładaj, że za trzy miesiące wystartujesz w maratonie. Na początek twoje cele powinny być krótkofalowe. Gdy uda ci się je osiągnąć, postaw sobie bardziej ambitne zadania. Wskazane jest przy tym planowanie treningu. Zapisz w kalendarzu konkretne zadania na poszczególne dni. Potraktuj ćwiczenia poważnie, a już wkrótce zobaczysz pierwsze rezultaty wysiłku fizycznego. Dobrym pomysłem jest trenowanie rano. Po wstaniu z łóżka będziesz miała mniej wymówek, by akurat tego dnia nie ćwiczyć. Jeśli obawiasz się, że twoja motywacja do ćwiczeń będzie z czasem malała, trenuj z partnerem lub w grupie. Nie omieszkaj nagradzać się za trwanie w swoich postanowieniach. Nawet niewielkie nagrody zmotywują cię do dalszych ćwiczeń. Na koniec dłuższego okresu trenowania możesz zaszaleć i kupić sobie coś większego. Pamiętaj jednak, by nie nagradzać się jedzeniem!

Im dłużej będziesz ćwiczyć, tym większe zmiany zajdą w twojej sylwetce. Notuj je, a twoja motywacja do treningu nie będzie malała. Pierwszego dnia zapisz swoją wagę, wymiary i wskaźnik BMI. Po trzech miesiącach systematycznego treningu ponownie dokonaj pomiarów i obliczeń. W ten sposób zobaczysz jak na dłoni efekty ćwiczeń. Bez względu na formę aktywności ruchowej, jeśli ćwiczysz w sposób rzetelny, rezultaty na pewno się pojawią. Zaczynając trening, pamiętaj jednak, że utrata zbędnych kilogramów nie jest najważniejsza. Dużo istotniejsze są korzyści dla zdrowia. Niekiedy warto małymi krokami wypracować dobrą kondycję, niż porywać się na zbyt ambitne cele. Jeżeli twoje oczekiwania względem ćwiczeń i własnych możliwości będą dość skromne, nie zrezygnujesz przedwcześnie z treningu. Gdy znalezienie godziny wolnego czasu na ćwiczenia jest problemem, zacznij od półgodzinnych ćwiczeń. Nawet w tak krótkim czasie możesz zrobić coś dla siebie. Może się zdarzyć, że raz lub dwa opuścisz ćwiczenia, jednak nie traktuj tego jak wymówki do zarzucenia ćwiczeń. Zacznij od nowa i pracuj nad sobą.

Specjaliści przekonują, że każdy człowiek jest w stanie nie tylko pokonać niechęć do ćwiczeń, ale wręcz pokochać trening. Aktywność fizyczna może stać się ważnym elementem życia codziennego, ale trzeba dać jej szansę i przełamać opory wobec ćwiczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze