Trwa ładowanie...

Upławy - przyczyny, bakteryjne zakażenie pochwy

Avatar placeholder
30.03.2021 18:49
Upławy są zwykle objawem infekcji intymnej
Upławy są zwykle objawem infekcji intymnej (Zdjęcie kobiecych bioder w bieliźnie / Shutterstock)

Upławy są zwykle objawem infekcji. To nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Mogą mieć różny kolor: żółty, szary, zielony; odmienną konsystencję: pienistą, wodnistą, śluzowatą lub serowatą; zapach: cuchnący lub rybi. Obfite upławy z pochwy mogą również oznaczać występowanie alergii.

Bóle ginekologiczne to nic innego jak niewłaściwa wydzielina z dróg rodnych kobiety, o nieprzyjemnym zapachu, nieprawidłowej konsystencji i barwie. Upławy to dość powszechna dolegliwość kobieca, której jednak nie należy się wstydzić. Choć upławy nie są chorobą, to mogą być symptomem jakiegoś poważnego schorzenia układu płciowego u kobiety i powodują dyskomfort, jeśli chodzi o higienę intymną. Jeśli upławy nie ustępują przez jakiś czas, wymagają konsultacji ginekologicznej i odpowiedniego leczenia.

spis treści

1. Wydzielina z pochwy

Zobacz film: "Stan zapalny pochwy - rozpoznawanie i leczenie"

Upławy z pochwy mają niewłaściwą konsystencję – są serowe, śluzowate, pieniste lub wodniste. Są zazwyczaj koloru białego, różowawego, lekko brunatnego, żółtego lub krwistego. Mogą mieć także nieprzyjemny zapach. Wydzielina z pochwy wypływa w nadmiernych ilościach i utrudnia higienę intymną. Wymaga wielokrotnego wymieniania wkładek higienicznych w ciągu dnia, by nie pobrudzić bielizny. Upławy są uciążliwą kobiecą dolegliwością i świadczą o stanie zapalnym pochwy. Gdy upławy mają charakter cykliczny i pojawiają się dość często w mniej więcej stałych odstępach czasu, należy zrezygnować z używania tamponów w czasie miesiączki. Trzeba też ograniczyć gorące, długie kąpiele w wannie, ponieważ za pojawienie się upławów czasami odpowiadają płyny do kąpieli. Należy wtedy przestawić się na kąpiel pod prysznicem. Upławy wynikać mogą również z alergii na niektóre proszki oraz płyny do płukania, w których pierze się bieliznę. Wtedy upławy mają zwykle lepką konsystencję i towarzyszy im denerwujące swędzenie pochwy oraz zaczerwienienie sromu.

Upławy zawsze są objawem niepokojących zjawisk w organizmie. Mogą być też efektem poważnej choroby, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Niekiedy na rozwijające się infekcje intymne wpływ ma noszenie niewłaściwej bielizny – z włókien syntetycznych. Upławy mogą się nasilać w wyniku mechanicznego drażnienia pochwy, np. podczas masturbacji czy stosunków płciowych. Dlatego jeśli dokuczają ci upławy, ogranicz kontakty seksualne. Czasem upławy może powodować źle dobrana metoda antykoncepcyjna, np. wkładka wewnątrzmaciczna czy tabletki hormonalne. Upławy mogą być spowodowane alergią na lateks, z którego zrobione są prezerwatywy, używaniem środków plemnikobójczych, zapachowymi wkładkami higienicznymi lub chlorowaną wodą.

Wyróżnia się upławy spowodowane:

  • Obecnością ciała obcego;
  • Florą bakteryjną, grzybami i wirusami;
  • Produkcją hormonów.

2. Przyczyny upławów

Najczęściej za upławy u kobiet odpowiadają choroby pochwy i sromu. Nieleczone upławy mogą wywoływać pieczenie lub/i swędzenie pochwy, skutkują też uczuciem mokrości w okolicach miejsc intymnych, ograniczają swobodę ruchu i powodują dyskomfort intymny. Duża ilość upławów z pochwy jest bardzo uciążliwa dla kobiety, przeszkadza w codziennym życiu, np. nie można korzystać w tym czasie z basenu, i odbija się negatywnie na sferze seksualnej partnerów.

Długotrwałe upławy mogą skutkować stanami podgorączkowymi, bólami w okolicy krzyżowej i dyskomfortem w czasie stosunków płciowych, np. pieczeniem pochwy lub bólem. Upławy u kobiet świadczą o zmianach chorobowych pochwy i sromu. Choroby kobiece objawiające się upławami, swędzeniem sromu, białym nalotem na wargach sromowych wywołane są zakażeniem drożdżakami lub innym zakażeniem przenoszonym drogą płciową. Serowe upławy z pochwy może wzmagać używanie tamponów w czasie menstruacji, ponieważ ograniczony jest dostęp tlenu do pochwy, co sprzyja rozwojowi bakterii.

Najczęstsze przyczyny upławów to:

  • Grzybica – wywoływana przez drożdżaki. Do zakażenia dochodzi w wyniku używania tych samych gąbek, ręczników lub podczas stosunku seksualnego. Ryzyko zachorowania na grzybicę zwiększa się przy długotrwałej antybiotykoterapii lub zażywaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Oprócz gęstych upławów grzybicy towarzyszy ból lub świąd;
  • Zakażenie pochwy – wynika z zaburzenia równowagi bakteryjnej w pochwie. Zakażeniu sprzyja nieregularne miesiączkowanie, częste zmiany partnerów seksualnych, obniżona odporność organizmu lub stosowanie tamponów;
  • Rzęsistkowica – rzęsistek pochwy również przyczynia się do występowania upławów. Najłatwiej zarazić się nim przy używaniu tych samych ręczników lub gąbek. Po zarażeniu kobieta odczuwa ból podczas stosunku. Na rzęsistkowicę nie chorują mężczyźni, lecz mogą być nosicielami rzęsistka;
  • Alergia – obfite upławy, świąd i zaczerwienienie sromu może powodować kontakt z alergenem. Czynnikami wywołującymi alergię mogą być proszki chemiczne wykorzystywane do prania bielizny, lateks, chlorowana woda, barwniki wykorzystywane w podpaskach lub papierze toaletowym oraz środki plemnikobójcze;
  • Ciało obce – obfita wydzielina, krew oraz przykry zapach mogą świadczyć o obecności ciała obcego. Konieczna jest wtedy wizyta lekarska;
  • Zanikowe zapalenie pochwy – jest to schorzenie dotykające kobiet w okresie przekwitania. Zapalenie występuje u osób z niskim poziomem estrogenów we krwi.

3. Upławy a prawidłowa wydzielina

Prawidłowa wydzielina wytwarzana jest przez gruczoły kontrolowane przez hormony. Śluz wtedy nie ma żadnego zapachu. Zmienia się jedynie jego gęstość i barwa:

  • I faza cyklu – skąpa wydzielina, która po wysuszeniu przypomina żółtawy krochmal;
  • Owulacja – śluz przypomina białko jaja kurzego;
  • III faza – śluz traci przezroczystość i staje się gęsty.

4. Wydzielina z pochwy a okres życia

Konsystencja i ilość wydzieliny pochwy zmienia się wraz z wiekiem:

  • U młodych dziewczynek ilość wydzieliny jest niewielka. Nie ma ona żadnego zapachu. Gdy taki wystąpi należy udać się do ginekologa;
  • W okresie dojrzewania ilość śluzu zwiększa się;
  • Podczas przekwitania praca hormonów jest zaburzona, ilość wydzieliny zmniejsza się;
  • Po menopauzie hormony płciowe nie pracują, wydzielina nie jest produkowana. Suchość pochwy zwiększa ryzyko infekcji.

5. Kiedy udać się do lekarza z powodu upławów?

Upławy są wydzieliną o zmienionej konsystencji i zapachu. Po kolorze i konsystencji możliwe jest określenie źródła intymnych problemów. Upławy żółtozielone o pienistej konsystencji świadczą o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Niezbędna jest wtedy wizyta lekarska. Jeśli upławy są białe i mają serową konsystencję może to świadczyć o grzybicy. Infekcji towarzyszy wtedy mocny świąd. W grzybicy pomóc może przemywanie naparem z rumianku lub kory dębu. O zapaleniu pochwy świadczą upławy o szarobiałej barwie i rybim zapachu. Wyleczenie zapalenia zazwyczaj wymaga antybiotyku, dlatego konieczna jest wizyta lekarska. Nieco rzadziej zdarzają się upławy ropne. Jeśli towarzyszy im pieczenie przy oddawaniu moczu, może to świadczyć o chlamydii.

6. Co to jest bakteryjne zakażenie pochwy?

Bakteryjne lub grzybicze zapalenie pochwy wymaga wczesnej interwencji, ponieważ zaniedbane lub zbagatelizowane może stać się przyczyną poważnych schorzeń układu płciowego, np. zapalenia macicy, zapalenia jajników. Nieleczone upławy grożą też w przyszłości porodem przedwczesnym lub poronieniem. Jeśli ginekolog stwierdzi infekcję pochwy, należy przestać współżyć płciowo i poddać się leczeniu. Leczenie powinien podjąć także partner chorej kobiety.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Leczenie infekcji pochwy wymaga czasu. W trakcie leczenia należy szczególną uwagę poświęcić dbałości o higienę intymną. Warto używać mydła o pH 5,5, którego odczyn jest zbliżony do kwaśnego środowiska pochwy. Kobieta powinna mieć w łazience swój własny ręcznik. Należy go zmieniać jak najczęściej. Przy upławach ważna jest także pielęgnacja miejsc intymnych i stosowanie probiotyków. Można wspomóc się preparatami ziołowymi, do kupienia w aptece, z użyciem których wykonuje się nasiadówki.

Jeżeli leczenie nie pomaga, a upławy nie ustępują, trzeba udać się do ginekologa. Lekarz pobierze wymaz z pochwy do badania i po otrzymaniu wyników określi przyczynę upławów. Czasami konieczne są badania dodatkowe, np. USG narządu rodnego. Niekiedy trzeba wprowadzić terapię antybiotykową, która ma przywrócić naturalny stan pochwy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze