Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Zwalcz blizny laserem frakcyjnym

Zwalcz blizny laserem frakcyjnym
Zwalcz blizny laserem frakcyjnym

Nieestetyczne blizny obecne na skórze – spowodowane trądzikiem, ospą wietrzną oraz różnorodnymi urazami – można poddać zabiegom wykorzystującym działanie lasera frakcyjnego. Za pomocą laseroterapii można zredukować widoczność tego rodzaju zmian skórnych oraz wygładzić fakturę skóry. Co więcej, zaletą tej metody jest niskie ryzyko wystąpienia powikłań. Jednak czy naprawdę efekty są tego warte?

spis treści

1. W jaki sposób laser frakcyjny działa na naszą skórę?

Najnowsza technologia laserowa umożliwia medycynie estetycznej korygowanie poważnych defektów skóry, do których należą między innymi blizny potrądzikowe i pourazowe. Efekty wynikające z zastosowania tej metody można porównać z działaniem głębokich peelingów. Jednak w tym przypadku niedogodności związane z wykonaniem zabiegu są niewielkie i nie powodują tak dużego dyskomfortu, jak w przypadku peelingów.

Wiązka lasera frakcyjnego jest absorbowana przez wodę znajdującą się w skórze i tkankach. Charakterystyczną cechą tej metody frakcyjnej jest oddziaływanie lasera na szereg mikroobszarów w obrębie skóry z pozostawieniem zdrowej, nieuszkodzonej warstwy wokół każdego z nich. Dzięki temu procesy gojenia się skóry postępują stosunkowo szybko, gdyż w trakcie laseroterapii dochodzi do silnej stymulacji jej odnowy komórkowej i jej intensywnej regeneracji. Co więcej, po zabiegu pobudzone zostają komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu – składnika skóry warunkującego jej jędrność. Z tego względu, pozytywne efekty końcowe zabiegu są widoczne nawet po upływie 3-6 miesięcy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Efekt końcowy jest zależny od wielu czynników, tj. od wielkości blizny, ilości wykonanych zabiegów oraz głębokości działania lasera. Po kilku seriach zabiegów wykorzystujących działanie lasera frakcyjnego można znacząco spłycić blizny potrądzikowe, a także ograniczyć widoczność blizn pourazowych i chirurgicznych. Metoda ta umożliwia również redukcję rozstępów – nieestetycznie wyglądających zmian skórnych o kształcie wrzeciona, wynikających z nadmiernego rozciągania skóry.

2. Jak wygląda zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego?

W trakcie zabiegu do powierzchni skóry przykładana jest głowica emitująca wiązkę lasera. W zależności od wielkości obszaru poddawanego terapii, czas trwania całej procedury wynosi 10-30 minut. W czasie jej trwania może być odczuwalny dyskomfort.

Bezpośrednio po zabiegu może dojść do niewielkiego obrzęku skóry oraz jej silnego zaczerwienienia. Dyskomfort z tym związany można zredukować za pomocą zimnych kompresów oraz łagodnych leków przeciwbólowych. Kilka dni później skóra może się mocno łuszczyć.

To bardzo ważne, aby w okresie kilku dni po wykonaniu zabiegu nie stosować kosmetyków zawierających kwasy owocowe oraz retinoidy, gdyż mogłoby to spowodować silne podrażnienie skóry. W tym czasie zaleca się stosowanie kremów i maści na bazie cynku – składnika, który przyśpiesza regenerację skóry.

Za pomocą lasera frakcyjnego można poprawić komfort życia osób dotkniętych obecnością nieestetycznych blizn na skórze twarzy oraz ciała. Kilka zabiegów może doprowadzić do znaczącej korekty ich wyglądu, a to z kolei ma wpływ na poprawę samooceny pacjentów poddających się temu zabiegowi.

Następny artykuł: Zabiegi na skórę, które warto stosować zimą
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze