Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zwichnięcie ręki - przyczyny, objawy, diagnozowanie, leczenie

Avatar placeholder
19.03.2021 16:35
Zwichnięcie ręki najczęściej występuje w wyniku upadku, ucisku lub uderzenia
Zwichnięcie ręki najczęściej występuje w wyniku upadku, ucisku lub uderzenia (Zdjęcie autorstwa thaciastirling / CC0 1.0)

Zwichnięcie ręki to bardzo częsty uraz w sporcie, u osób aktywnych fizycznie. Zwichnięcie ręki to dokładniej zwichnięcie jednego ze stawów kości ręki. Może mu towarzyszyć rozerwanie torebki stawowej czy zerwanie więzadeł. Wyróżnia się także podwichnięcie, które jest niepełnym zwichnięciem ręki. Zwichnięta ręka musi być odpowiednio nastawiona przez lekarza i unieruchomiona, np. opatrunkiem gipsowym lub szyną.

spis treści

1. Zwichnięcie ręki - przyczyny i objawy

Zwichnięcie ręki polega na trwałej lub chwilowej utracie kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczeniu kości ręki w torebce stawowej lub wypadnięciu kości z torebki. Ręka składa się z kości nadgarstka, kości palców i kości śródręcza. Zwichnięcia ręki najczęściej dotyczą stawów kości palców, czasami stawów kości nadgarstka. Rzadko dochodzi do zwichnięcia kości śródręcza. Przyczyny zwichnięcia stawów ręki mogą być bardzo różne. Najczęściej wywołane są urazem ręki, w wyniku upadku bezpośrednio na rękę, mocnego ucisku czy uderzenia. Niekiedy przyczyny mogą być porażenne, tzn. zwichnięcie pojawia się pod wpływem zwiotczenia mięśni stabilizujących staw kości. Zwichnięcie ręki może być skutkiem toczącego się w obrębie ręki stanu zapalnego lub zmian nowotworowych. Zwichnięciu stawów ręki może towarzyszyć uszkodzenie więzadeł i chrząstek, a także rozerwanie torebki stawowej. W wyniku przesunięcia kości może dojść do uciskania naczyń krwionośnych oraz nerwów, a nawet ich uszkodzenia. Gdy dochodzi do zwichnięcia, pojawia się ból, obrzęk ręki, zasinienie, a nawet krwiak.

2. Zwichnięcie ręki - diagnozowanie i leczenie

Objawy zwichnięcia ręki są podobne do objawów skręcenia stawu ręki, a także zamkniętego złamania ręki, ale dodatkowo widoczna jest zmiana obrysów stawu oraz występuje niemożność wykonywania ruchów czynnych. Zwichnięcie stawu ręki podobne jest także do stłuczenia ręki. Stłuczenie najczęściej dotyczy nadgarstka. Objawy są bardzo podobne, jednak zwichnięcie jest bardziej bolesne i wymaga interwencji lekarza. Zwichnięcie ręki wymaga także różnicowania z podwichnięciem ręki. Podwichnięcie to niecałkowite zwichnięcie, które polega jedynie na przesunięciu powierzchni stawowych względem siebie, ale bez utraty styczności ze sobą. Bardzo często dochodzi do podwichnięcia stawów palców w wyniku urazów. Pierwsza pomoc przy zwichnięciu ręki polega na wykonywaniu zimnych okładów, aby zmniejszyć pojawiający się obrzęk i ból ręki. Należy następnie zgłosić się do lekarza, a najlepiej na izbę przyjęć. Tam wykonywane jest badanie radiologiczne, aby wykluczyć złamanie ręki. Następnie lekarz odpowiednio musi nastawić staw. W przypadku zwichnięcia ręki wykonywane jest to przy znieczuleniu miejscowym. Nigdy nie należy samemu nastawiać stawu, aby nie pogłębić urazu. Po dokładnym badaniu ręki i nastawieniu stawu, ręka zostaje unieruchamiana, poprzez wstawienie jej w szynę lub założenie opatrunku gipsowego. Unieruchomienie stawu pozwala na odpowiednie wygojenie się rany, a także zapobiega wtórnemu zwichnięciu. Niekiedy zwichnięcie ręki leczy się operacyjnie. Takie leczenie konieczne jest przy zwichnięciach nawykowych (ciągle powtarzających się w tym samym miejscu), zwichnięciach otwartych oraz zwichnięciach ręki z łącznym uszkodzeniem nerwów i naczyń krwionośnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze