Żylaki kończyn dolnych

Żylaki to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Jest to jedna z częstszych chorób układu krwionośnego. Objawia się widocznymi przez powłoki skórne wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył. Żylaki na nogach powstają na skutek upośledzenia drożności naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w ich świetle. Podskórne zgrubienia powstają po zakrzepowym zapaleniu żył. Bagatelizowanie choroby prowadzi do zaburzeń w odżywianiu tkanek, czego konsekwencją są często owrzodzenia podudzi.

Spis treści:
 1. 1. Przyczyny żylaków kończyn dolnych
 2. 2. Objawy żylaków kończyn dolnych
 3. 3. Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych
 4. 4. Leczenie żylaków kończyn dolnych
 5. 5. Profilaktyka żylaków

1. Przyczyny żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to pogrubione, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych, wyczuwalne pod skórą i widoczne jako nabrzmiałe powrózki, ewentualnie guzki (niewydolne połączenia pomiędzy układem żył głębokich i powierzchownych). Przyczynę choroby stanowi genetyczna lub nabyta niewydolność zastawek żył powierzchownych, skutkiem czego jest upośledzenie odpływu krwi, zastój żylny i wzrost ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach powierzchownych, co sprawia, że wiotkie ściany żył ulegają odkształceniu.

Przyczyną żylaków jest odziedziczona skłonność do tego schorzenia, a także styl życia wpływający na obniżenie sprawności naczyń żylnych. Czynniki osłabiające kondycję żył powierzchownych, to: siedzący tryb życia, brak ruchu, częste, gorące kąpiele, nadużywanie sauny, złe nawyki żywieniowe, otyłość, płaskostopie lub inna wada postawy, przebyte zapalenie żył głębokich, zakrzepica żylna, ciąża, poród oraz przebyta kuracja hormonalna. Do czynników ryzyka żylaków kończyn dolnych należą: podeszły wiek, płeć żeńska, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej w pozycji stojącej, doustne środki antykoncepcyjne, wysoki wzrost, nawykowe zaparcie.

Oprócz opisanych czynników, niezależnym i podstawowym czynnikiem powodującym powstanie przewlekłej niewydolności żylnej jest nadciśnienie żylne, które może być spowodowane:

 • Brakiem, niedorozwojem, niewydolnością lub zniszczeniem zastawek żylnych,
 • Niedrożnością lub zwężeniem żył w wyniku zakrzepicy,
 • Uciskiem na żyły.
 • Wszystkie te przyczyny prowadzą do zastoju krwi żylnej, przepełnienia żylnej części mikrokrążenia, z czasem do otwarcia przetok tętniczo-żylnych i zmiany warunków przepływu z typowych dla tętnic na panujące zwykle w żyłach. W takich warunkach zastoju krwi żylnej dochodzi do tzw. pułapki leukocytarnej, czyli do przechodzenia białych krwinek poza ścianę naczynia, gdzie ulegają one aktywacji i wydzielają wiele substancji, które powodują zapalenie i niszczenie tkanek. Pod wpływem zwiększonego ciśnienia i objętości krwi w żyłach oraz reakcji zapalnej dochodzi do tworzenia obrzęku na skutek zwiększonej przepuszczalności naczyń. W miarę postępu choroby żylaki mogą przekształcić się w poważniejsze schorzenia.

2. Objawy żylaków kończyn dolnych

Dolegliwości związane z niewydolnością żył rozwijają się powoli, ale nie bezobjawowo. Początkowe objawy żylaków nóg to dolegliwości kończyn polegające na obrzmieniach, uczuciu ciężkości nóg i ich nadmiernej pełności (ustępuje lub zmniejsza się po odpoczynku z kończynami uniesionymi), zespole niespokojnych nóg, drętwieniu i mrowieniu. Często dochodzą bolesne kurcze łydek, szczególnie nocą, które ulegają nasileniu po długotrwałym staniu czy siedzeniu, w czasie upałów i przy dużej wilgotności powietrza. W miarę postępu zmian dochodzi ból nasilający się w ciągu dnia, czasami pojawia się tzw. chromanie żylne, czyli ból występujący podczas chodzenia, który świadczy o niedrożności żył głębokich goleni. Oglądając swoje nogi, osoba cierpiąca na żylaki może zauważyć teleangiektazje, czyli poszerzone żyłki śródskórne oraz drobne żyłki miotełkowate i siateczkowate. W późniejszej fazie pojawiają się widoczne zmiany żylne - najpierw drobne, tzw. pajączki, później powrózkowato zmienione większe naczynia – często widoczne jako niebiesko zabarwione poszerzone naczynia powierzchowne. Z czasem żylaki mogą przybierać układ szerokich i zatokowato poskręcanych naczyń. Zauważalny jest również obrzęk nóg – początkowo plastyczny, odwracalny, ustępujący po nocnym odpoczynku, ale z czasem staje się nieustępujący i sprężysty. W przypadku długotrwałej niewydolności żylnej mogą pojawiać się rdzawobrązowe przebarwienia, początkowo punkcikowate, ale z czasem zlewające się, najczęściej obecne w dalszej połowie goleni. W przypadkach zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej występować może owrzodzenie żylne podudzi, najbardziej typowy charakter to lokalizacja w 1/3 dalszej podudzi nad kostką przyśrodkową. Poza tymi zmianami w zaawansowanych przypadkach przewlekłej niewydolności żylnej mogą występować: wyprysk suchy lub sączący oraz stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. Nieczęstym, ale możliwym objawem jest również obrzęk limfatyczny stopy i goleni.

3. Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych

Dokładna diagnoza jest punktem wyjścia dla skutecznego leczenia. Pacjent trafiający do flebologa poddawany jest różnorodnym testom, które mają na celu ocenę stopnia zaawansowania choroby. Podstawowym badaniem jest USG doppler pozwalające zidentyfikować źle funkcjonujące zastawki żylne - to badanie jest tzw. „złotym standardem”. Inne często stosowane metody diagnostyczne, to:

 • Warikografia – poprzez wstrzyknięcie do żył środka cieniującego pozwala na stworzenie „mapy” nieprawidłowo funkcjonujących naczyń.
 • Termografia ciekłokrystaliczna – badanie poprzedzone kilkunastokrotną zmianą ułożenia stopy (pięta-palec), po której do nogi pacjenta przykłada się płyty ciekłokrystaliczne ukazujące niewydolne żyły w postaci „gorących punktów”.
 • Flebografia – w celu uwidocznienia głębokich żył kończyn dolnych, do żyły na grzbiecie stopy wstrzykuje się środek cieniujący. Na kostkę zakłada się opaskę uciskową, co powoduje, że wstrzyknięty środek kontrastujący kieruje się do żył głębokich. Aby zwolnić przepływ środka, na wysokości goleni również umieszcza się opaskę uciskową. Obecnie coraz rzadziej wykonywane badanie, głównie w przypadkach podejrzenia zakrzepicy żył głębokich sprawiających problemy diagnostyczne.
 • Flebodynamometria – jest badaniem umożliwiającym bezpośredni pomiar ciśnienia żylnego, ale rzadko wykonywanym w specjalistycznych ośrodkach.
 • Pletyzmografia – to badanie pozwalające ocenić refluks żylny i służące kontroli wyników leczenia operacyjnego (inwazyjnego).
 • Próby czynnościowe: Trendelenburga, Perthesa i Pratta – ich przydatność sprowadza się do różnicowania żylaków pierwotnych od wtórnych.

4. Leczenie żylaków kończyn dolnych

Metody walki z żylakami podzielić można na: leczenie zachowawcze, farmakologiczne oraz operacyjne. Wybór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie żylaków zachowawcze to przestrzeganie zaleceń ogólnych oraz stosowanie maści i kremów zmniejszających obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg. Pomocne bywa też noszenie specjalnych podkolanówek, pończoch i rajstop przeciwżylakowych, częste unoszenie nóg do góry, wykonywanie masaży i unikanie obcisłej odzieży utrudniającej odpływ krwi z kończyn dolnych. Pończochy uciskowe zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach powierzchownych i wspomagają działanie pompy mięśniowej, obniżają ciśnienie, zwłaszcza w układzie żył powierzchownych, oraz zapobiegają niekorzystnym zmianom w mikrokrążeniu i powodują ich regresję. Pończochy uciskowe powinny być dobierane indywidualnie do nieobrzękniętej kończyny. Pomiar należy wykonać rano, nie później niż 20 min po wstaniu z łóżka (należy uwzględniać tabelę rozmiarów dostarczoną przez konkretnego producenta). Prawidłowo dobrana pończocha uciskowa wywiera największy ucisk na wysokości stawów skokowych, stopniowo malejący w górę.

Terapia farmakologiczna polega na doustnym podawaniu środków uszczelniających naczynia. Są to preparaty głównie naturalnego pochodzenia, zawierające m.in. wyciąg z rycyny lub kasztanowca, ale także flawonowe pochodne benzopirenu uzyskiwane z surowców roślinnych bądź syntetycznie (rutyna i jej pochodne, hesperydyna, diosmina), saponiny (escyna), dobesylan wapniowy, wyciągi z pestek winogron lub owoców cytrusowych. Leki pomimo tego, że przynoszą nieraz ulgę w dolegliwościach to nie chronią przed rozwojem zaawansowanych zmian przewlekłej niewydolności żylnej, dlatego zawsze powinny być stosowane z kompresoterapią, która zapobiega rozwojowi choroby. W przypadku obrzęku nóg towarzyszącemu żylakom nie należy stosować leków moczopędnych przewlekle, jednakże gdy występują wskazania i potrzeba stosowania diuretyków, to przewlekła niewydolność żylna nie jest przeciwwskazaniem do ich zażywania. Warto wiedzieć, że pewna grupa leków stosowana w leczeniu chorób układu krążenia (blokery kanału wapniowego) mogą nasilać obrzęk nóg spowodowany niewydolnością żylną.

Gdy farmakologia zawodzi, szansą na powrót do zdrowia są zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie niewydolnych żył. Należą do nich:

 • obliteracja/skleroterapia – polega na wstrzyknięciu do światła żylaków środka chemicznego powodującego ich zarośnięcie i przekształcenie, a następnie całkowite wchłonięcie. Po wstrzyknięciu tej substancji żyła obkurcza się, jej ściana włóknieje, może być wyczuwana w dotyku jako twardszy sznurek. Zastosowanie tego sposobu leczenia nie jest możliwe, jeśli zastawka u ujścia żyły pachwinowej jest niewydolna, żylaki duże i napięte, a krew napływająca do nich pod dużym ciśnieniem. Terapia ta jest skutecznie stosowana w przypadku małych – prostych żylaków, śródskórnych poszerzeń skórnych zwanych potocznie pajączkami, mniejszych niż 1 mm. Po zabiegu istnieje konieczność noszenia specjalnych elastycznych pończoch lub bandaży. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie i trwa zwykle ok. 15-20 minut. Składa się na to odpowiednie ułożenie pacjenta, uwidocznienie sklerotyzowanych żył w USG lub odpowiednim oświetlaczem, ewentualnie pod powiększeniem. Używane igły są jednorazowe, cienkie, a wkłucia są prawie niebolesne. Podawane środki wywierają dodatkowo nieznaczne działanie miejscowo znieczulające. Chory po zabiegu musi nosić opatrunek uciskowy, ale może poruszać się swobodnie. Wskazane jest krótkotrwałe ograniczenie aktywności fizycznej po terapii. Przeciwwskazane są gorące kąpiele. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć dopiero po 2 tygodniach. Pacjent planujący zabieg nie musi specjalnie przygotowywać się do niego. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do zabiegu są zaburzenia krzepnięcia krwi oraz stosowanie leków przeciwkrzepliwych, w związku z tym leki te należy odstawić w porozumieniu z lekarzem około tydzień przed zabiegiem.
 • kriostripping –polega na zamrażaniu żył powierzchniowych. Zabieg polega na dwukrotnym zamrożeniu tkanek. Zazwyczaj stosuje się ciekły podtlenek azotu oraz znieczulenie miejscowe. Na skutek niskiej temperatury dochodzi do martwicy tkanek, która następuje szybko, a gojenie się może trwać nawet kilka tygodni. Zabieg jest mało bolesny, a efekty wizualne bardzo dobre. Krioterapia powodująca destrukcję tkanek prowadzi po powstania obrazu odmrożenia drugiego stopnia, a więc dochodzi do powstania pęcherzy wypełnionych krwistym płynem. Po pęknięciu pęcherze przysychają, a okolica może wymagać opatrunków miejscowych. Na skutek regeneracji pod tkankami martwiczymi pojawiają się młode, zdrowe tkanki. Samo oddzielenie martwicy nie jest bolesne, ale może trwać nawet kilka tygodni. Zazwyczaj nie dochodzi do powstania blizny, jedynie nowa, zdrowa skóra może być bielsza od otoczenia.
 • zamykanie żylaków światłem lasera – jest to najnowocześniejsza i najmniej inwazyjna metoda leczenia żylaków. Używa się w niej lasera do wewnątrzżylnej koagulacji żył. Usunięcie żylaków odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa zazwyczaj 30-60 min. Po wykonanym zabiegu pacjent musi mieć założoną pończochę elastyczną o drugim stopniu ucisku – na około tydzień. Możliwe jest prowadzenie zwykłej aktywności życiowej, jedynie w razie potrzeby, zazwyczaj w pierwszych kilku dniach po zabiegu, może być konieczne stosowanie leków przeciwbólowych. Efektem jest trwałe, skuteczne usunięcie żylaków, jednocześnie przy niewielkich dolegliwościach dla chorego. Pacjent dość szybko może wrócić do pełnej aktywności. Chociaż zabieg jest bardzo mało inwazyjny, to po wkłuciu do żyły pozostaje niewielka blizna na podudziu. Ogólnie efekt kosmetyczny przy tej metodzie jest bardzo dobry w porównaniu z innymi metodami. Jest to bezpieczny i dokładny zabieg - aby uniknąć błędu, zazwyczaj odbywa się pod kontrolą USG. Wskazaniem do zastosowania lasera wewnątrzżylnego są żylaki wywołane niewydolnością zastawek w żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej lub w innych, dużych pniach żylnych powierzchownych, gdy drożne są żyły układu głębokiego. Obecność obrzęków podudzi, zmian skórnych, w tym owrzodzeń nie stanowi przeciwwskazań dla tej metody leczenia. Zastosowanie tej metody w przewlekłej niewydolności żylnej może prowadzić do bardzo znacznej poprawy, w tym do wyleczenia owrzodzenia. Także niewydolne perforatory, czyli żyły łączące powierzchowny i głęboki układ żylny kończyn dolnych, mogą być tą metodą skutecznie leczone. Ewidentnym przeciwwskazaniem do laseroterapii jest obecność czynnej zakrzepicy żylnej w kończynach dolnych oraz uczulenie na środek do znieczulenia miejscowego – lidokainę. Przygotowanie pacjenta przed zabiegiem obejmuje zapewnienie właściwej krzepliwości krwi (pacjenci przyjmujący leki przeciwkrzepliwe powinni je odstawić w porozumieniu z lekarzem około tydzień przed zabiegiem).
 • stripping – polega na całościowym lub częściowym usunięciu chorych żył, stosowany w przypadku niewydolności zastawek żylnych oraz naczyń przeszywających. Jest to klasyczny zabieg chirurgiczny odbywający się w znieczuleniu ogólnym bądź zewnątrzoponowym. Przez kilka dni po zabiegu odczuwalny jest ból, poza tym w miejscach nacięć mogą tworzyć się krwiaki, a po wygojeniu blizny. Chociaż pacjent może chodzić w następnej dobie po zabiegu, to jego sprawność jest znacznie ograniczona, a uzyskanie pełnej sprawności trwa dłużej niż przy innych metodach leczenia żylaków.
 • krosektomia – jest to wysokie podwiązanie żyły odpiszczelowej z podwiązaniem wszystkich dopływów ujścia. Celem zabiegu jest zamknięcie przepływu przez niewydolne ujście żyły odpiszczelowej. Przed zabiegiem zawsze należy wykonać USG dopplerowskie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Przed tym zabiegiem również należy odstawić leki przeciwkrzepliwe (lub zamienić na heparyny drobnocząsteczkowe) w porozumieniu z lekarzem na 7 dni przed zabiegiem. Zabieg może mieć wiele powikłań związanych z uszkodzeń okolicznych naczyń, a także zakażeniami.

5. Profilaktyka żylaków

Jeśli chcesz zapobiec wystąpieniu żylaków nóg, pamiętaj, żeby:

 • nie nadużywać gorących kąpieli i sauny,
 • dbać o utrzymanie wagi ciała na bezpiecznym poziomie,
 • nie nosić zbyt obcisłych spodni i ciasnych skarpet,
 • zadbać o aktywność fizyczną (spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie).

Jeśli twoja praca wymaga długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, co pewien czas przenoś ciężar ciała z palców na piętę i odwrotnie. Jeśli często przebywasz w pozycji siedzącej, poruszaj stopami, co jakiś czas wstań i pospaceruj. Jeśli odpoczywasz, to powinien to być odpoczynek w pozycji leżącej z nogami ułożonymi powyżej poziomu serca, podpartymi na całej długości goleni. Zadbaj o dobór odpowiedniego obuwia. W przypadku kobiet buty nie powinny mieć obcasów wyższych niż 5 cm. Zwracaj uwagę na ułożenie stopy w bucie, niewygodę koryguj wkładkami.

Bibliografia

 • Mandecki T. Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-2912-0
 • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Guzek pod kolanem a podejrzenie żylaków

Dzień dobry! Mój problem zauważyłam około miesiąca temu. Właśnie wtedy wyczułam pod...

lek. Rafał Gryszkiewicz Porady udziela lek. Rafał Gryszkiewicz absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
Guzek w okolicy odbytu i krew podczas wypróżniania

Witam! Mam pytanie w okolicy odbytu tydzień temu pojawiła się krostka, guzek czy jak to nazwać...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Leki na żylaki ~:

mala jest wiedza w tych dolegliwościach, czy są jakieś leki farmaceutyczne na żylaki?

pokaż 5 następnych

Artykuły Żylaki

Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?Odtwórz wideo
Żylaki Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?

Ciężkie nogi to pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Uczucie to najczęściej towarzyszy kobietom wieczorem, po długim dniu pracy, zwłaszcza w pozycji stojącej. Przypadłość ta ma podłoże genetyczne, choruje na nią około 8-12% ludzi. Choroba...

Żylaki kończynOdtwórz wideo
Żylaki Żylaki kończyn

Żylaki kończyn dolnych to rozszerzenia żył powstające w wyniku zwiększenia ciśnienia żylnego. Dolegliwości dotyczą aż 30-50% osób, które pracują w pozycji stojącej lub mają nadwagę. Ponadto mogą być rezultatem dźwigania ciężarów i zwiększonego ciśnienia w żyłach. Pierwsze objawy żylaków to uczucie tzw. „ciężkich nóg" , które pojawia się często pod koniec dnia lub po długim przebywaniu w pozycji stojącej. Inne objawy to: pieczenie i kurcze chorej kończyny oraz trwałe obrzęki, które pojawiają się w...

Fakty o zdrowiu - ŻylakiOdtwórz wideo
Żylaki Fakty o zdrowiu - Żylaki

Profilaktyka żylaków obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia. Należy ustosunkować się do następujących zasad: Podczas siedzenia warto unikać zakładania nogi na nogę, ponieważ powstaje ucisk, który zwiększa ciśnienie krwi i może...

Żylaki Przyczyny żylaków

Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny powstawania żylaków. Żylaki to objaw, a nie choroba sama w sobie i w zależności ... leczenie żylaków może być trudne i nie zawsze skuteczne. Jak rozwijają się żylaki? Żylaki kończyn dolnych to bardzo częsta ... się zdecydowanie głębiej, pod mięśniami). Początkowo żylaki dotyczą naczyń położonych powierzchownie – są to tzw. żylaki ... zostaje „na dole”, a także wzrasta ciśnienie tej krwi – tak powstają żylaki. Póki zalega niewielka...

Żylaki Żylaki powrózka nasiennego

(...) Żylaki powrózka nasiennego to poskręcane, wydłużone i poszerzone naczynia krwionośne splotu wiciowatego. Można je łatwo wyczuć jako miękkie guzy o różnej wielkości. Żylaki te występują u 11% mężczyzn. Przyczyny żylaków powr ... ólnej między tętnicą biodrową a brzegiem miednicy. Dlatego też najczęściej żylaki jąder występują po lewej stronie. W przypadku odkrycia ... ózka nasiennego W trakcie badania fizykalnego żylaki powrózka nasiennego są wyczuwalne w obrębie moszny jako guzowate twory...

Żylaki Profilaktyka żylaków

Żylaki to nienaturalnie rozszerzone naczynia żylne. Najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. Zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, a raczej defekt estetyczny. Zdarza się jednak, że żylaki prowadzą do poważniejszych dolegliwości ... . Wiele z nich to naturalne, domowe sposoby na żylaki, często związane ze zmianą trybu życia. Niezwykle ważne jest zapobieganie skutkom grawitacji ... , żylaki na nogach w młodym wieku, Pajączki na...

Żylaki Diagnostyka żylaków

Żylaki są nieestetyczne i niebezpieczne. Spędzają sen z powiek wielu ludziom niezależnie od płci, choć znacznie częściej ... coraz bardziej skuteczne. Należy pamiętać, że żylaki nie są jedynie problemem estetycznym. Jest to poważne schorzenie, które należy jak najszybciej leczyć. Co to są żylaki? Żylaki to poszerzenia żył powierzchniowych. Sznury, kłęby, sploty, balonowate ... znaczenie. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się u dziecka, którego oboje rodzice mają żylaki wynosi aż 90 %.

Żylaki Przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna to powikłanie niektórych chorób żył, jak zakrzepica żylna, żylaki kończyn. Może być wynikiem wrodzonego defektu zastawek żylnych. Do pojawienia się objawów choroby może przyczynić się nieodpowiedni tryb życia. Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej polega na leczeniu chirurgicznym żył, np. skleroterapii, oraz leczeniu ... , Czynniki dziedziczne – ryzyko 40% u osoby, której jedno z rodziców chorowało na żylaki; 90%, gdy chorowało...

Żylaki Żylaki w ciąży

Żylaki, czyli przewlekła choroba żylna, to schorzenie żył polegająca na utrudnionym odpływie krwi z kończyn dolnych ... óźniej dołączają się kolejne objawy – obrzęki nóg, żylaki czy przebarwienia skóry. Później wystarczy już ... , a nawet mogą doprowadzić do trwałego kalectwa. Ponadto żylaki mogą prowadzić do innej, niezwykle groźnej choroby związanej z zastojem ... tętnicy płucnej. Przyczyny żylaków w ciąży Istnieje wiele powodów, dla których żylaki są schorzeniem,...

Żylaki odbytu (hemoroidy)
Żylaki Żylaki odbytu (hemoroidy)

Żylaki odbytu określa się również terminami: hemoroidy, krwawnice i guzki krwawnicze. Występują u każdego człowieka ... ól związany z tworzeniem się w nich zakrzepów. Żylaki odbytu powstają z poszerzonych splotów żył okołoodbytniczych ... odbytnicy oraz w kanale odbytu. W zależności od ich umiejscowienia wyróżnia się żylaki zewnętrzne oraz żylaki wewnętrzne. Oba rodzaje żylaków często współistnieją ze sobą. Wewnętrzne żylaki odbytu pokryte są błoną śluzową odbytnicy...

Żylaki Leczenie inwazyjne żylaków

(...) dolegliwości oraz względów kosmetycznych. Pamiętaj, że żylaki często są objawem poważnej choroby, mogącej dawać ciężkie skutki ... żylaków Obecnie powszechnie przyjęte wskazania do operacji obejmują sytuacje, gdy: żylaki stopniowo powiększają się ... , żylaki, których wygląd bardzo oszpeca nogi, występujące krwawienie z żylaków, żylaki powodujące owrzodzenia ... do pilnej interwencji.(LECZENIE ŻYLAKÓW, Choroby układu krwionośnego, Objawy żylaków, żylaki na nogach w młodym...

Żylaki Powikłania żylaków

U większości chorych żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niestety w niektórych przypadkach żylaki są przyczyną stan ... ,  jest to sytuacja zagrażająca życiu. Objawy zaawansowanych żylaków Początkowo żylaki są nie widoczne. Dają o sobie znać ... ół kostek oraz obrzęków całego podudzia. Zaawansowane żylaki rozpoznajemy po: przebarwieniach skóry, wypryskach ... przeciwzakrzepowe należy zażywać przez 9 miesięcy. Jeśli żylaki są zaburzeniem genetycznym, choroba może nawracać. Inne powikłania...

Żylaki Żylaki przełyku

Żylaki przełyku nie stanowią choroby sensu stricto, lecz są objawem innych schorzeń. Najczęściej rozwijają się z powodu marskości wątroby. Przełyk łączy gardło z żołądkiem i ma charakter mięśniowo-błoniastego przewodu o podłużnym przebiegu. Żylaki ... w przełyku lub układzie żylnym, np. w trakcie kaszlu albo podczas transportu pokarmów do żołądka. Żylaki przełyku występują ... krew do mięśnia sercowego. Nabrzmiałe żylaki przełyku są skłonne do pękania i krwawienia. Przy tej chorobie połykanie...

Żylaki Objawy żylaków

Dolegliwości związane z obecnością żylaków nie zawsze korelują z ich wielkością na podudziach. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy pacjenci mający niewielkie i nieliczne żylaki skarżą się na bardzo silne i dokuczliwe bóle. Są też ... przewlekłej niewydolności żylnej i na ich podłożu bardzo często mogą pojawiać się żylaki. Powstający żylak uwidacznia się ... miesiączki.(Choroby układu krążenia, Pajączki na nogach, żylaki na nogach w młodym...

Żylaki Leczenie żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem wielu ludzi. Nieleczone mogą powodować wiele groźnych następstw. Niestety wciąż często traktowane są jedynie jako defekt kosmetyczny i bagatelizowane, podczas gdy mogą one przekształcić się w owrzodzenia i być przyczyną ... przy występujących teleangiektazjach i poszerzeniu żył siatkowatych, jak i żylaki kończyn dolnych oraz ich powikłania. Metoda ... , oraz brak u chorego przeciwwskazań do wybranego sposobu leczenia.(żylaki na nogach w młodym wieku, powikłania żylaków, Choroby...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij