Trwa ładowanie...

Żylaki u dzieci

Avatar placeholder
22.11.2022 10:52
Żylaki u dzieci
Żylaki u dzieci (Zdjęcie autorstwa: Ken Teegardin / CC BY-SA 2.0)

Żylaki u dzieci występują stosunkowo rzadko, co nie oznacza, że nasze pociechy nie są nimi zagrożone. Najczęściej u dzieci występują żylaki odbytu i żylaki powrózka nasiennego. Żylaki odbytu u najmłodszych dzieci pojawiają się w wyniku obciążeń genetycznych oraz nieprawidłowej, ubogiej w błonnik diety. Hemoroidy u dzieci dają podobne objawy jak u dorosłych i mogą świadczyć o rozwoju innej dolegliwości. Z kolei żylaki powrózka nasiennego, określane także jako żylaki jąder, to dolegliwość, która w przyszłości może wpłynąć na płodność.

spis treści

1. Hemoroidy u dzieci

Hemoroidy to żylaki odbytu, które najczęściej rozwijają się u osób między 45. a 65. rokiem życia. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą się one pojawić u młodszych osób, a nawet u dzieci. Żylaki odbytu to problem, który dotyka osób niemal w każdym wieku. Najczęściej rozwijają się one wśród dzieci obciążonych genetycznym ryzykiem rozwoju hemoroidów.

Żylaki odbytu u dzieci występują także jako efekt zaparć, które są wynikiem nieprawidłowej diety – ubogiej w błonnik pokarmowy, a bogatej w tłuszcze. Zaparcia powodują charakterystyczne parcie na stolec, a to z kolei przyczynia się do podnoszenia ciśnienia krwi w żyłach, a w następstwie do ich podrażnienia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Żylakom odbytu można zapobiegać m.in. poprzez odpowiednie odżywianie, czyli jedzenie dużej ilości warzyw i owoców. Niezwykle ważny jest także błonnik w diecie obecny m. in. w produktach z pełnoziarnistej mąki.

Objawy hemoroidów u dzieci są takie same jak u dorosłych. Mogą pojawiać się:

  • pieczenie i świąd w okolicach odbytu;
  • poczucie częściowego wypróżnienia;
  • bolesne wypróżnianie;
  • krwawienie podczas defekacji - jest to świeża i jasnoczerwona krew, która występuje zazwyczaj w niewielkiej ilości;
  • wydalanie stolców ze śluzem.

Leczenie żylaków odbytu u dzieci przebiega podobne jak u dorosłych, jednakże przed jego rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem, bowiem hemoroidy u dzieci mogą wskazywać na inne choroby i konieczne będzie zastosowanie innego sposobu leczenia.

2. Żylaki jąder u chłopców

Żylaki powrózka nasiennego to guzowate twory pojawiające się w obrębie moszny. Są one efektem poszerzenia naczyń splotu wiciowatego, które zbierają krew z jądra. Żylaki powrózka nasiennego pojawiają się już u młodych chłopców, a nieleczone mogą być przyczyną niepłodności w późniejszym wieku. Rzadko kiedy występują u chłopców przed 12. rokiem życia, ale dotykają już 17% starszych nastolatków. Warto postawić sobie pytanie, dlaczego powstają żylaki powrózka nasiennego? Lekarze wymieniają zazwyczaj trzy główne przyczyny rozwoju dolegliwości:

  • różnice w budowie anatomicznej prawej i lewej strony ciała przy niewydolności mechanizmu zastawkowego bądź występowaniu krążenia obocznego - powoduje to wzrost ciśnienia w żyłach, które odprowadzają krew z jądra;
  • tzw. „dziadek do orzechów” – jest to zjawisko, w którym dochodzi do zablokowania lewej żyły nerkowej między aortą od tyłu i górną tętnicą krezkową od przodu, co może się przyczyniać do podnoszenia ciśnienia hydrostatycznego w splocie wiciowatym;
  • uciskanie żyły biodrowej – zmiany ciśnienia mogą również wynikać z uciskania żyły biodrowej ulokowanej między tętnicą biodrową a krańcem miednicy.

Objawy żylaków powrózka nasiennego są trudne do rozpoznania, ponieważ w przypadku wielu osób nie powodują żadnych dolegliwości. Czasem pacjenci mogą zgłaszać uczucie ciężkości czy tępego bólu w okolicach moszny. Najczęściej jednak żylaki powrózka nasiennego u dzieci są wykrywane przy okazji leczenia innych schorzeń. Dostępne techniki leczenia żylaków powrózka nasiennego to:

  • tradycyjna metoda chirurgiczna;
  • metoda laparoskopowa;
  • metoda embolizacji i sklerotyzacji żyły jądrowej.

Żylaki powrózka nasiennego u chłopców nie mogą być lekceważone, ponieważ mogą one przyczynić się do niepłodności, np. poprzez obniżenie parametrów nasienia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze